Nevpa Genel Müdürü Mehmet Ortaç, yeni üretim anlayışı çerçevesinde Türkiye lehine ortaya çıkan değişimin sektöre etkilerini değerlendirdi. Ortaç, farklı ülkelerde açtıkları şirketler, global hedefler ile kapasite artışı, üretim ve istihdam artışına dair önemli açıklamalar yaptı.

Pandemiyle birlikte dünya ticaretinin ekseninin değiştiğine ve dalga boyutunun arttığına değinen Mehmet Ortaç, “Treyler üreticileri bu eksen kaymasından ve dalgalanmadan çok olumlu etkilendi. Avrupa’da üretimde yaşanan sıkıntısının Türkiye’ye olumlu yansıdığını düşünüyorum. Türk treyler üreticisi bu fırsatı iyi kullandı. Treyler sektörü 100 bin adetlik üretimle rekorlara doğru ilerliyor. Sektörümüzde Almanya’da üretilen treyler adetlerinin yarısı kadarını üreteceğimiz bir gelişim var” şeklinde konuştu. 

SIRADA ABD VAR

Nevpa’nın global hedefleri doğrultusunda Almanya, BAE ve son olarak İngiltere’de şirket açarak orada depolama ve dağıtım merkezi kurduklarını anlatan Ortaç, şunları söyledi: “Bu yılın başında Dubai’deki şirketimizi açtık. Dubai, konumu ve ticari bağlantıları sayesinde olmamız gereken bir yerdi. Depomuz ve şirketimiz ile hem Dubai’ye hem de bölge ülkelerine hizmet verebileceğiz. Dubai bize ileriye dönük olumlu sinyaller veriyor. İngiltere’de ise yüzde 60 Türk sermayeli ortak bir şirket kurduk. Kısa süre içerisinde İngiltere’de hizmet veriyor olacağız. Sırada ABD var. ABD’de kuracağımız şirket ve depolama hizmetimiz ile global stratejimizin ilk adımını tamamlayacağız.”

İKİNCİ GLOBAL STRATEJİ, YURTDIŞINDA ÜRETİM YAPMAK

Mehmet Ortaç, stratejilerinin ikinci adımının bölgelerde üretime geçerek globaldeki etkinliklerini bir üst seviyeye çıkarmak olduğunu söyledi. Dünyada üstyapıda bu kadar ürün çeşitliliğine sahip ikinci bir firma olmadığını iddia eden Ortaç, bu üretim gücünün de Türk treyler sektörü için önemli bir şans olduğunu vurguladı.

ÜRETİM KAPASİTESİ 6 KAT ARTACAK

Bursa’da şu anda 5 bin metrekarelik alanda üretim yaptıklarını anlatan Ortaç, talepleri karşılamak üzere Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde 30 bin metrekarelik kapalı alanda üretime geçmeye hazırlandıklarını söyledi. Yeni fabrikada otomasyon ve robotik sistemlerin yer alacağını anlatan Ortaç, kalite ve kapasiteyi önemli ölçüde arttıracaklarını vurguladı. 2023 yılının Ekim ayında fabrikayı tamamlamayı amaçladıklarını aktaran Ortaç, mevcut ürünlerin geliştirilmesine devam edeceklerini söyledi. Almanya’daki mühendislik şirketiyle, ürünlerinde Alman mühendisliğine sahip olduklarını aktaran Ortaç, şu anda 320 çalışanlarının olduğunu yıl sonunda 600 kişilik istihdama ulaşacakları bilgisini verdi.