Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün ve Mercedes-Benz Kamyon Finansman Genel Müdürü Gökmen Onbulak, Mercedes-Benz Kamyon Finansman'ın tanıtımı için yapılan toplantıda sunulan finansmanın içeriği hakkında detayları paylaştı.

Mercedes-Benz Kamyon Finansman CEO’su Gökmen Onbulak, “Mercedes-Benz Kamyon Finansman ve Daimler Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş. Nisan 2022 tarihinde faaliyetlerine başladı. Bu 2 yeni firmanın Daimler Truck AG’nin iştiraki olan Daimler Truck Financial Services şirketine hisse transferi 1 Ekim 2022 tarihi itibarı ile tamamlandı” dedi. 

Türkiye’deki en büyük finansman şirketi olduklarını vurgulayan Onbulak, son iki yılda yıl sonunda aktif büyüklüğününün bir önceki yıla göre iki kat arttımış olacağını söyledi.  Daimler bölgesinde en başarılı şirket olmayı sürdüreceklerini kaydeden Onbulak, “Portföy büyüklüğümüz 10,5 milyar TL’yi geçti. Sadece marka finansmanı yapıyoruz. Misyon finansmanı yapıyoruz. En büyük özelliğimiz kredi akışını kesmiyoruz. Otobüste 30, kamyonda 40 ayın üzerinde vadeler sunuyoruz. 10 kamyondan 5’i, 10 otobüsten 7,5’inin finansmanını sağlıyoruz.” diye konuştu.

Mercedes-Benz Kamyon Finansman Genel Müdürü Gökmen Onbulak, 22 yıldır Mercedes Benz Finansman olarak hizmet verdiklerini 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren Daimler’in yeni strateji geliştirdiğini söyledi. Kurulan finansman şirketi Frankfurt borsasında en büyük 40 şirketten biri olduğunu ifade eden Onbulak,  “Büyük yıldıza güçlü destek mottosuyla yola çıktıklarını belirterek kamyon, otobüs, Daimler kamyon Fuso’yu finansman edeceklerini söyledi.

Treyler ve üstyapı finansmanı için de bilgi veren Onbulak, “Önceliğimizi bayilerimize veriyoruz. Bayimizin distribütör veya yetkili satıcı olması. Örneğin Koluman bayimiz var.” dedi.

Süer Sülün, Mercedes-Benz Kamyon Finansman'ın yeni yapılanmasıyla uzmanlaşma sağlanacağı için kredi süreçlerinin daha hızlı ilerleyeceğini söyledi.

Düzenlenen toplantıda geleceğe dair hedefleri de açıklanan Mercedes-Benz Kamyon Finansman, Mercedes-Benz Türk'ün satış rakamlarında yakaladığı güçlü büyümeye verdiği desteği gelecekte de artırarak sürdürmeyi amaçlıyor. Mercedes-Benz Kamyon Finansman, Avrupa bölgesindeki ülkeler arasında en başarılı finansman şirketi konumunu korumayı da hedefliyor.