Lojistik sektörünün bugünü, gelecek için umut veren bir nokta olarak gören Beykent Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Ticaret Kulübü Başkanı Batuhan Deniz, kulüpleri hakkında bilgi verirken, sektöre hizmet verecek üniversiteli lojistikçilerin sektöre adaptasyonu için yaptıkları çalışmaları anlattı. Sektörün diğer sektörlerden en büyük farkının sürekli değişim olduğunu aktaran deniz bu nedenle oluşturulacak insan kaynağında sektörünün bu yapısının göz önünde bulundurulması gerektiğine inanıyor.

Deniz, Beykent Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Ticaret Kulübü olarak henüz 3 yıllık yeni bir kulüp olduklarını ve amaçlarının lojistik öğrencilerinin; sektörü tanıması, alanları tanıması, sektörle iç içe olması ve iş dünyasında çok önemli olan network kazanmaları olduğunu söylüyor.

Lojistik okuyan öğrencilerin genel olarak mezun olduktan sonra hangi alanlarda çalışacaklarını bilemediklerini belirten Deniz, bu sorunun çözüm üretmek ve öğrencilerin çalışacakları anaları daha yakından tanımaları için teknik geziler gerçekleştirdiklerini söylüyor. 

İNSAN KAYNAĞI SEÇİMİNDE DİKKATLİ OLUNMALI

“Lojistik sektörü ağırlıklı olarak insan kaynaklarına dayanmaktadır” diyen Deniz, sektörde sunulan hizmetin temelinin müşteri memnuniyetine dayandığını, küçük bir aksaklığın bile telafi edilemeyecek sorunlara veya zararlara yol açabildiğini söylüyor. Bu nedenle sektörde çalışacak insanların seçiminin çok önemli ve kritik olduğunu belirterek firmaların insan kaynağı yatırımlarında dikkatli olması gerektiğine vurgu yapıyor.

GENÇLER TECRÜBE EDİNDİKÇE DAHA FAZLA TATMA DEĞER SAĞLAYACAKLAR

Batuhan Deniz’e göre sektörün en büyük özellikli hiç durmayan değişim ve daimi hareketlilik. Sektörün bu özelliği çalışacak insan yapısının da nasıl olması gerektiğinin işaretini veriyor. Deniz, Lojistik sektörü bir günden diğer güne bile aynı kalmayan, hızla değişen , gelişen bir sektör. Bu sebeple sektör, değişime ayak uydurabilecek, her zaman yeni şeyler öğrenmeye açık, teorik bilgisi kuvvetli ve iletişim özellikleri güçlü olan adaylar üzerinde durmalıdır. Bu noktada öğrencilerin sektörle entegrasyonunun önemli olduğunu düşünüyorum. Genç zihinler ve beyinlerin tecrübe edindikçe mutlaka sektöre katma değer katacağına inanıyorum. Bu nedenle şirketlerimizin öğrencilere yatırım yapması ve biraz sabırlı olmaları gerekmekte” ifadelerini kullanıyor.

SEKTÖRÜN BUGÜNÜ, YARINI İÇİN UMUT VERİYOR

Lojistik sektörünün bugünü ve geleceği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Butahan Deniz, “Lojistik insanlık tarihinin en başından beri vardı ve yine insanlık var oldukça var olmaya devam edecek. Sektörün bugünü, yarını için gerçekten umut verici. Geldiğimiz noktada birçok şirket lojistik departmanlarını kurmaya başladı, hali hazırda lojistik departmanı olan şirketler ise mevcut departmanda büyümeye gitti. Ben sektörün hak ettiği değeri ancak görmeye başladığını düşünüyor, gelecek yıllarda teknolojinin ve iş modellerinin de gelişmesiyle birlikte  şirketlerin vazgeçilmez departmanı olarak zirvede olacağını öngörüyorum.”

KAYNAK: UND'NİN SESİ DERGİSİ