Lojistikte yeşil bir dönüşüme resmi olarak geçildiğinin duyurusu, Ulaştırma Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2023'te yayımlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü; bütünleşik, dengeli, çevreyle dost ve sürdürülebilir yük taşımacılığının desteklenmesi amacıyla Kombine Taşımacılık Yönetmeliği’nin 25.05.2022 tarihli ve 31848 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ve Yeşil Lojistik Belgesi başvurularının başladığını duyurdu.

Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması ile taahhüt ettiği net sıfır emisyona ulaşmak adına başlattığı yeşil kalkınma atılımları çerçevesinde lojistik sektörü önemli yer tutuyor. İşletmelerin Yeşil Lojistik Belgesi alabilmeleri için birtakım şartları yerine getirmesi isteniyor. Buna göre, faaliyetlerin "yeşil lojistik faaliyetler" kapsamında olması için işletmelerin yılda en az 200 kombine yük taşımacılığı seferi gerçekleştirmesi, enerji tüketiminin en az yüzde 5'inin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrikten karşılandığını gösteren belge ve sertifikaya sahip olması, Düşük Küresel Isınma Potansiyeli değerine sahip gazlar içeren iklimlendirme sistemleri kullanması gerekecek. Ayrıca işletmenin yıllık asgari yüzde 5 yeşil paketleme faaliyeti yürütmesi, Orman Genel Müdürlüğüne Türkiye genelinde uygun bulunan ağaçlandırma sahaları için yılda en az 500 adet fidan bağışı yapması, sıfır atık yönetim sistemine ve gerekli bazı belgelere sahip olması da aranan şartlar arasında yer alacak. 

Yeşil lojistik ödüllerine aday olmaya hak kazanmak için bu Yönetmelik kapsamında yer alan yeşil lojistik faaliyetlerinin en az iki yıl boyunca sürdürülmüş olması esas olarak kabul edilecek. 

Yönetmelik kapsamında ‘Yeşil Lojistik Belgesi" almak isteyen işletmecilerin başvurularının alınmasına 1 Ocak 2023 tarihinde başlanırken,  Kombine Taşımacılık Yönetmeliği’nde yer alan Yeşil Lojistik Belgesi alabilmek için 10 şart içinden minimum 5 şart sağlanması gerektiği belirtildi. Belirlenen bu 10 şarttan biri de ‘’ Yeşil Paketleme Faaliyeti Yürütmek.’’

Bu kapsamda LogD, Yeşil Lojistik Belgesi almak isteyen işletmelerin sürdürülebilir marka olma yolculuğundaki süreçlerinde Milk Run Yönetim Sistemi ile “Yeşil Paketleme Faaliyeti Yürütmek” şartını sağlayabilmeleri için işletmelere hizmet veriyor. Böylece işletmeler Yeşil Lojistik Belgesi alabilmeleri için gerekli en az beş şarttan birini LogD anlaşmaları sayesinde yerine getirmiş olarak kabul ediliyor. 

Geleceğin tedarik zinciri LogD, doğa dostu ekolojik çözümleri sayesinde hem şirketlerin yeşil lojistik süreçlerinde hem de döngüsel ekonomide kilit rol oynuyor. Türkiye’nin ilk ve tek yeşil tedarik zinciri Milk Run Yönetim Sistemi’ni firmaların lojistik süreçlerine dahil eden işletmeler, gerekli maddelerden birini sağlayacak yeterliliğe kavuşabilecekler. 

Şirketler , Yeşil Paketleme Faaliyetlerini LogD ile yürüterek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Yeşil Lojistik Belgesi için gerekli olan 5 şarttan birini yerine getirmiş olarak geleceğin tedarik zincirine dahil olacaklar.