ABD ve AB,  Avrupa'yı demiryolu ve deniz yoluyla Orta Doğu ve Hindistan'a bağlayan bir ekonomik koridor inşa etme yönündeki iddialı bir planı destekledi. ABD başkanı Joe Biden bu projeyi "gerçekten büyük bir anlaşma" olarak tanımladı.

Hindistan başbakanı Narendra Modi ve Avrupa komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, projeyi bu hafta sonu Delhi'de düzenlenen G20 liderler zirvesinin Cumartesi öğleden sonraki oturumunda duyurdular.

Modi, Hindistan-Orta Doğu-Avrupa ekonomik koridorunun "işbirliği, yenilik ve ortak ilerlemenin ışığı" olmayı vaat ettiğini söyledi. Biden bunun “oyunun kurallarını değiştiren bir yatırım” olduğunu söyledi.

Von der Leyen bunu “Sadece bir demiryolu ya da kablo hattından çok daha fazlası” olarak tanımladı. “Kıtalar ve medeniyetler arasında yeşil ve dijital bir köprü” dedi.

Planlanan koridor, ticareti daha hızlı ve daha ucuz hale getirmek ve bölge genelinde ekonomik işbirliğini ve dijital bağlantıyı artırmak amacıyla Hindistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, İsrail ve AB'yi nakliye limanları ve demiryolu güzergahları aracılığıyla birbirine bağlayacak.

Küresel Altyapı Yatırımı Ortaklığı adı verilen proje, Hindistan ile Avrupa arasındaki ticareti yüzde 40 oranında hızlandırabilir ve Biden yönetiminin ısrar ettiği İsrail ile Körfez ülkeleri arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yardımcı olabilir.

Girişim aynı zamanda Çin'in şu anda Asya, Afrika ve Latin Amerika'ya yayılan geniş altyapı koridoru Kuşak ve Yol projesine de bir denge sağlayacak ve Çin'e ekonomileri zor durumda olan ülkeler üzerinde önemli bir nüfuz kazandıracak.

Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, "Projenin kendisinin cesur ve dönüştürücü olduğunu düşünüyoruz, ancak projenin arkasındaki vizyon da aynı derecede cesur ve dönüştürücü. Dünyanın diğer bölgelerinde de kopyalandığını göreceğiz" dedi.

Liderler proje için kimin ödeme yapacağını belirlemedi. Bir çalışma grubu önümüzdeki 60 gün içinde altyapının inşasına yönelik bir zaman çizelgesi de dahil olmak üzere daha kapsamlı planlar hazırlayacak.

Sullivan, projeye ilişkin görüşmelerin geçen yıl Temmuz ayında Biden'ın Suudi Arabistan ziyareti sırasında başladığını ve bu yılın başlarında Suudi Arabistan, BAE ve Hindistan arasında bir anlaşmayı resmileştirmek için bir toplantı daha yapıldığını söyledi. Projeye Ürdün'le birlikte Suudi Arabistan'la diplomatik ilişkisi bulunmayan İsrail de dahil edildi.