FIATA Kıdemli Başkan YardımcısıTurgut Erkeksin büyük hacimse kontratlarının iptal edildiğini son zamanlarda bazı armatörlerinin taşıma iş organizatörlerine konteyner vermeye başladığını söyleyerek serbest piyasa ortamının bozulduğunu aktardı. 

FIATA Kıdemli Başkan YardımcısıTurgut Erkeksin, 7. Lojistik ve Ekonomi Zirvesi'nde önemli açıklamalar yaptı.  Konteyner hizmeti veren dev firmaların, diğer küç firmaları hizmet vermek istememesi eleştiren Erkesken, bu yönde Avrupa'da araştırmalar yapıldığını sonuçların henüz paylaşılmamasına rağmen rekabeti bozucu bir unsur olmadığı yönünde bir kararın alınacağı yönünde bilgi aldıklarını söyledi. Yapılan araştırmada bu firmaların piyasanın yüzde 30’una sahip olmadığı, bu nedenle rekabeti bozun bir ortama sebep vermediği yönünde karar ın çıkmasını beklediklerini kaydeden Erkeskin Türkiye’de 4925 sayılı taşıma kanunu hatırlatarak,  “Bu tür eylem yapan konteyner hizmeti veren firmalara sesleniyorum bütün taşımalara hizmet vermekle mükellefsiniz” dedi.

Dijitalleşme konusuna da seslenen Erkeskin en çok dijitalleşmenin havayolunda olduğunu, denizyolundaki durumun ise vahim olduğunu belirtti.