Kimya sektörünün artan ihracat performansına dikkat çeken TGL TET Global Lojistik CEO’su Cemil Can Yalçın, “Kimya sektörü ihracatını yüzde 37,4 büyütürken ilk 10 aylık dönemde 28,1 milyar dolarla en fazla ihracat yapan sektör oldu. Bu başarıda alanında uzmanlaşmış lojistik firmaların verdiği desteğin büyük payı var. İhracatı kimya, kimyayı lojistik sırtlıyor.” dedi. 

 Ülkemizde; tank taşıma, depolama ve yıkıma hizmetlerini aynı çatı altında sunabilen tek firma olan TGL TET Global Lojistik’in CEO’su Cemil Can Yalçın, lojistik sektörden aldığı destekle, kimya sektörünün ihracat performansını artırarak devam ettirdiğini söyledi. Yalçın, Türk kimya sektörünün uluslararası rekabet gücünü artırmasında alacağı lojistik hizmet kalitesinin büyük öneme sahip olduğunu kaydederek, “Kimya sektöründe faaliyet gösteren firmaların lojistik süreçlerine büyük önem verdiklerini görüyoruz. Sektörde çevre ve güvenlik bilinci üst düzeyde. Bu da kimya alanında yıllara dayanan bilgi birikimi ve tecrübeye sahip bir firma olarak bizi mutlu ediyor” açıklamasını yaptı. 

KİMYA LOJİSTİĞİ UZMANLIK İSTER

Kimya ve lojistik sektörlerinin diğer tüm sektörle iş birliği içinde faaliyet gösterdiğini, her iki sektörün göstereceği performansın ülke ekonomisi ve ticareti için son derece belirleyici olduğunu söyleyen Yalçın, hem lojistiğin hem de kimya sektörünün sağladığı büyümeyi gelecek için umut verici olarak değerlendirdi. 

Kimya sektöründe faaliyet gösteren firmaların lojistik tercihlerini çok dikkatli yaptıklarını bunun da üretim ve ihracat rakamlarına yansıdığını anlatan Yalçın, “Kimyasal ürünlerin taşınması, depolanması diğer alanlardan çok daha farklı uzmanlaşma gerektiriyor. Taşınan ürünlerin büyük bölümü tehlikeli sınıfa girdiği için oluşabilecek hatalar can, yol ve yük güvenliğini ciddi tehlikeye atabiliyor. Bu nedenle deneyimli uzman personele sahip olan, ek olarak araç parklarının yanında taşıma ekipmanlarını ürüne uygun olarak seçen firmalara öncelik verilmelidir.” dedi.

TGL YAPTIĞI YATIRIMLARLA SEKTÖRE ÖNCÜLÜK EDİYOR

Kimya alanında uzmanlaşmış bir firma olarak yatırımlarını aralıksız sürdürdüklerini ve 60 yıllık birikimin verdiği sorumluluk duygusuyla hareket ettiklerini aktaran Cemil Yalçın, “Araç parkımızı son nesil çevreci araçlardan oluşturuyoruz. Bu yıl içinde yaptığımız çekici yatırımlarıyla yeni nesil Euro 6 araçları filomuza kattık. Filomuzda bulanan toplam araç sayısını 400’ün üzerine çıkardık. Müşterilerimize daha güvenli, daha çevreci ve daha verimli hizmet sunmak için yatırımlarımıza önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.” diye konuştu.