2016 yılında KCS adı altında PAKCS markalarının tescilinin yapıldığını söyleyen KCS Dış Ticaret Mümessillik LTD. Şti Genel Müdürü B. Murat Turhan, “Söz konusu tarihten itibaren hem kendi servislerimizde kullanıyoruz hem müşterilerimize satış yapıyoruz. PAKCS’ın en önemli özelliği; Türkiye’de üretilen yedek parçaları sunuyor olmasıdır. İthal ürün kullanmıyoruz, Türk sanayisini destekliyoruz. Satışa sunduğumuz tüm parçalar, Türkiye’deki ana sanayi firmaları tarafından üretilmiştir. Bir başka ifadeyle önde gelen otomotiv markalarına hangi firmalar yedek parça üretiyorsa aynı üreticilerden hizmet alıyoruz.” diye konuştu.

“Premium kalitede ürün ürettirip, uygun fiyatla müşterimize ulaştırıyoruz”

Temel kriterlerinin ürünün kalitesi olduğunu ifade eden B. Murat Turhan, “Premium kalitede ürün ürettirip, uygun fiyatla müşterimize ulaştırıyoruz. Dolayısıyla biz marka olarak kalitesi yüksek, fiyatı uygun ürünler sağlıyoruz. Bunun dışında yurtdışı pazarlara da satmaya gayret ediyoruz. Yurtdışı pazarlara yönelik mali mesuliyet dahil her türlü kriteri yerine getirmiş durumdayız. Ürünümüze 1 yıl garanti veriyoruz. Satışını yaptığımız ürünleri, kendi servislerimizde kullandıktan sonra ticarileştiriyoruz. ‘Uzakdoğu’da kaliteli yedek parça var, alıp kendi markamızı basıp kullanalım’ yaklaşımı içinde olmadık. Bizim, acele yapılacak işten daha çok, kaliteli yapılacak işe ihtiyacımız olduğuna karar verdik, bu işin Türkiye’de gelişmesini arzuladık ve bu yönde yatırım yapmaya karar verdik.” diye konuştu.

“İhracatımızı yükseltmeyi hedefliyoruz”

Toplam satışları içinde ihracatın payının şimdilik yüzde 15-20 düzeyinde olduğunu söyleyen Turhan, “Bu oranı sürekli yükseltmeyi hedefliyoruz. Temel hedefimiz iç piyasadan daha çok ihracat oranımızı artırmaktır. İç piyasada zaten belirli kanallardan satış yapıyoruz. İhracatımızı Avrupa ülkelerine yapıyoruz. Sertifikasyonlarımız Avrupa ülkelerine yönelik ihracat kriterlerine uygun. Afrika, Ortadoğu, Rusya başta olmak üzere diğer ülkelere de genişletmek istiyoruz.” dedi.

Ürün sayısı hakkında da bilgi veren Turhan, “Referans sayımız 10 binin üstündedir. Bunun bin adedi çok satılan, referanstır. Şimdilik sadece ağır ticari ve ticari araçlara yönelik yedek parçalarımız var.” diye belirtti.

Turhan, uzun vadeli hedeflerini ise şöyle özetledi: “Amacımız; bir gelişim sürecinin içinde sürekli kalarak büyümek. Bu gelişim sürecini ne kadar yakalayabilirsek, ne kadar takip edip, ileriye götürebilirsek pazar payımızı da aynı düzeyde büyütürüz. Türk sanayisinden beslenip, birlikte çalıştığımız için bizim büyümemiz Türk sanayisine de pozitif etki yapacaktır. İç pazarda yüzde 40, dış pazarda ise 60 oranına ulaşırsak, bunu büyütebilirsek kendimizce sağlıklı bir yapıya kavuşmuş oluruz.”

Portre: B. Murat Turhan

1969 doğumlu. Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. İTÜ Fizik Mühendisliği’ni bitirdi. Galatasaray Üniversitesi’nde MBA programını tamamladı. 1993 yılında Oyak Renault’da işe başladı. 1996 yılında Valeo’da çalışmaya başladı. Daha sonra 15 yıl Renault Trucks-VolvoTrucks bünyesinde görev yaptı. Renault Trucks’da yedek parça ve lojistik müdürlüğü yaptı. Aynı şirkette bayi ağı geliştirme müdürlüğü de yaptı. İş ve Bayi Ağı Geliştirme Direktörlüğü görevinde de bulundu. Renault Trucks ve Volvo Trucks’ın birleşmesinden sonra 2 yıl da yeni yapıda çalışmalarına devam etti. Bir yıl süre de Birleşmiş Milletler (BM) geçici koruma altındaki vatandaşların sayılması projesinde çalıştı. Son 4,5 yıldır ise Koçaslanlar Holding bünyesindeki KCS Dış Ticaret’de çalışma yaşamını sürdürüyor.