Karayolu taşımacılığını seçmenin lehine olan nedir?

Karayolu taşımacılığının en önemli avantajlarından biri, güzergahın başlangıç noktasından varış noktasına - A kapısından B kapısına - gitmesidir. Bu, istasyondan boşaltılacağı depo veya avlunun kapısına kadar ek kargo taşımacılığı ayarlamaya gerek olmadığı anlamına gelir.

Bu çözüm aynı zamanda beklenmedik zorluklar ortaya çıktığında yatırımcıya göreceli bir özgürlük sağlar. Bir trafik kazası, onarım nedeniyle trafik düzeninde bir değişiklik, hatta hava faktörlerinin neden olduğu engeller (örneğin, fırtına sonrası karayolunu kaplayan dallar) - hiçbir şey taşımanın tamamlanmasını engelleyemez. Öngörülemeyen koşullar ne olursa olsun siparişin zamanında tamamlanması için yeni bir rotaya hızlı bir geçiş yeterlidir.

Akca Lojistik yapay zekayı kullanmaya başladı Akca Lojistik yapay zekayı kullanmaya başladı

Özgürlük, taşımayı her gün ve her saatte gerçekleştirebilme yeteneği olarak da yorumlanabilir. Her şey yalnızca bir sürücünün ve yükleme ve boşaltma yapan kişilerin mevcudiyetine bağlıdır. Gerekli personeli sağlayabilirseniz yolculuğa devam edebilirsiniz. Ekspres bir hizmetin gerçekleştirilmesi sorun olmamalıdır.

Çok sayıda nakliye şirketi araçlarına GPS vericileri takmaktadır. Bu, karayolu taşımacılığı rotasının gerçek zamanlı olarak izlenmesine olanak tanır ve bu da boşaltma ve diğer işlemlerin kolay planlanması anlamına gelir.

Karayolu taşımacılığı çeşitli yüklerin taşınması için uygundur. Uygun güvenlik önlemleri gerektiren potansiyel olarak tehlikeli veya toksik malzemeler bile sorun teşkil etmez. Özel gerekliliklerin karşılanması halinde, büyük boyutlu yüklerin de bu yolla taşınması mümkündür.

Demiryolu taşımacılığı - avantajları ve dezavantajları

Demiryolları, yolcu taşımacılığı bağlamında her zaman dakiklik ve güvenilirlikle ilişkilendirilmese de, malların demiryoluyla taşınması yaygındır. Bunda en önemli etken nispeten düşük birim maliyetidir. Mesafe arttıkça bu maliyet önemli ölçüde azalır, dolayısıyla uzun mesafeler için mükemmeldir.

Ayrıca demiryolu taşımacılığında yükün ne kadar büyük olduğu da önemli değildir. Bu da tek bir paleti taşırken ve tüm aracı yüklerken çözümü iyi bir seçim haline getirir. Bu aynı zamanda ağır ve büyük boyutlu malların taşınması için de alan yaratır.

Tren aynı zamanda güvenilir bir ulaşım aracı olarak kabul edilir. En azından, buzlu yollar veya sürücülerin görüşünü engelleyen şiddetli yağmur gibi sert hava koşullarıyla ilişkili zorluklardan etkilenmez. Tek gecikme, katener arızası veya başka bir tren setinin belirsizliği gibi teknik sorunlardan kaynaklanabilir.

Demiryolu ile taşınan kargonun güvenliğine de dikkat edilmelidir. Bir kamyon neredeyse her yerde durabilirken, bir tren yalnızca belirlenmiş istasyonlarda durur. Ek olarak mühürlenmiş vagonlarla, kargonun sağlam bir şekilde ulaşma şansı çok yüksektir.

Güvenlik bağlamında, kaza istatistiklerini de göz önünde bulundurmak gerekir. 2022 yılında demiryolu geçitlerinde arabaların ve yayaların karıştığı 24 kaza meydana gelmiştir. Karşılaştırmak gerekirse - aynı yıl 21.322 trafik kazası meydana geldi ve bunların

  • 043'üne 3,5 tona kadar araç kullanan sürücüler neden olmuştur,
  • 648'i GVW'si 3,5 tonun üzerinde olan araçları kullanan sürücülerden kaynaklanmıştır.

Çevresel boyut da önemlidir. Sonuçta, elektrikli tren neredeyse sıfır emisyonludur ve çevreye yüksek emisyonların söz konusu olduğu karayolu taşımacılığına göre çok daha düşük bir karbon ayak izi oluşturur.

Bununla birlikte, bu ulaşım şeklini kullanma olasılığının, yalnızca bazen küçük kasabalara ulaşan demiryolu ağının düzenine bağlı olduğunu akılda tutmak gerekir. Buna ek olarak, malların istasyondan varış noktasına taşınmasını organize etmek gerekir, bu da daha fazla maliyet oluşturur.

Karayolu mu demiryolu taşımacılığı mı? Bir uzlaşmaya ne dersiniz?

Yukarıda anlatılanlardan her iki çözümün de avantaj ve dezavantajları olduğu açıktır. Karayolu taşımacılığı, kısa bir mesafe boyunca taşınması gereken nispeten küçük yükler için daha uygun bir seçenektir. Öte yandan, daha uzun rotalar ve daha büyük hacimler için demiryolu taşımacılığını kullanmak daha mantıklı olabilir. Dolayısıyla, karayolu taşımacılığı demiryolu taşımacılığının alternatifi değil tamamlayıcısı olarak düşünülmelidir.

En uygun lojistik çözümü ararken, nakliye ve lojistik şirketi AsstrA gibi profesyonellerin desteğine güvenmeye değer. Kişiselleştirilmiş bir yaklaşım sayesinde, büyüklüğü ve niteliği ne olursa olsun, faaliyetleri herhangi bir işletmenin özelliklerine göre uyarlamak mümkündür. Bu da uygun ve zamanında hizmetleri garanti eder ve finansal bağlamda para tasarrufu sağlar.