Alp Özler Lojistik Murhak’ı bünyesine kattı Alp Özler Lojistik Murhak’ı bünyesine kattı

Kamyon şoförü toplam pozisyonların yüzde 7'sini oluşturuyor. Genç ve yaşlı sürücüler arasındaki uçurum büyürken, önemli bir adım atılmazsa önümüzdeki beş yıl içinde durum daha da kötüleşecek.

Amerika, Asya ve Avrupa'da küresel GSYH'nin yüzde 72'sini temsil eden 4.700'den fazla kamyon şirketiyle anket yapan IRU, 2023 yılında kamyon şoförü açığının küresel olarak arttığını tespit etti.

Bunun iki istisnası, enflasyon ve daha sıkı para politikasının tüketim ve yatırımı sınırlandırması sonucu azalan taşımacılık talebi nedeniyle 2023'te eksikliklerin biraz azaldığı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri oldu.

İhtiyacın önümüzdeki yıllarda çok daha kötüleşeceği tahmin ediliyor. Sürücüleri cezbetmek ve elde tutmak için harekete geçilmezse, 2028 yılına kadar Çin'de 4,9 milyon (toplam pozisyonların yüzde 20'si), Avrupa'da 745.000 (toplam pozisyonların yüzde 17'si) ve Türkiye'de 200.000 (toplam pozisyonların yüzde 28'i) olmak üzere, ankete katılan ülkelerde 7 milyondan fazla kamyon şoförü pozisyonu doldurulamayabilir.

IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto, "Kamyon şoförü açığının ardındaki yapısal sorunlar taşımacılık hizmetlerini etkilemeye devam ediyor. Yeni işe başlayanların oranı her yıl emekli olan sürücülerden önemli ölçüde daha düşük olduğundan, acilen harekete geçilmesi gerekmektedir. İncelediğimiz ülkelerde 3 milyondan fazla kamyon şoförü eksik. Mesleğin demografik yapısı göz önüne alındığında, bu sayının beş yıl içinde iki katına çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Böyle bir eksikliğin sonuçları şimdiden sektörümüze bağımlı olan toplumlara, tedarik zincirlerine ve ekonomilere zarar veriyor. Şoför eksikliğinin daha da kötüleşmesine izin veremeyiz. Operatörler üzerlerine düşeni yapıyor, ancak hükümetlerin ve yetkililerin çalışma koşullarını ve mesleğe erişimi iyileştirmek için çabalarını artırmaları gerekiyor."

Gençler mesleğe uzak

İncelenen ülkelerin çoğunda karayolu taşımacılığı operatörlerinin en az yüzde 50'si vasıflı sürücü bulmakta ciddi sorunlar yaşıyor. Birçoğu da işlerini büyütemiyor ve mevcut müşterilerini ve gelirlerini kaybediyor.

Kamyon şoförlüğü mesleği yaşlanan bir nüfusa sahiptir: Kamyon şoförlerinin yüzde 12'sinden azı 25 yaşın altındadır ve bu oran Avrupa'da yüzde 5'e düşüyor.

Editör: Hasan Karakurt