Kağıt karton ambalaj sektörü Türkiye ekonomisine katkısını istikrarlı büyümesiyle sürdürürken yakaladığı ihracat rakamlarıyla da geçen yılı geride bıraktı. Yeni yatırımlarla üretim kapasitesini artıran sektör, bu yılın dokuz ayında 892 milyon dolarlık kağıt karton ambalaj ihracatı gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 21,9 büyüme kaydeden sektör, en çok kağıt karton ambalaj ihracatını başta Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya olmak üzere AB ülkelerine yaptı.

Dünyada sürdürülebilirliğin hakim hale gelmesi ile karton ambalajın önemi daha da artmakta olan, zaman içinde daha avantajlı bir konuma gelen sektör, bu doğrultuda yatırımlarına hız vererek üretim ve ihracatta da büyümesini sürdürüyor. Sektörün 9 aylık ihracat rakamlarını değerlendiren Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD) Başkanı Alican Duran, “Türkiye ekonomisi tüm sektörlerde yakaladığı ihracat rakamları ile geçen yılı geride bırakarak her geçen gün büyüyor. Sektörümüz bu yılın ilk 9 aylık döneminde 892 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Geçen yıla göre ihracatımızı yüzde 21,9 oranda arttırmış olduk. Bu süreçte en çok kağıt karton ambalajı ihraç ettiğimiz ülkelerin başında Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya geliyor” dedi.  

İhracatta ve üretimde istikrarlı büyüme

Sektörün bir yandan yakaladığı ihracat rakamlarıyla geçtiğimiz yılları geride bırakırken diğer yandan ise sürekli yapılan yatırımlarla üretim süreçlerini ve kapasitesini geliştirdiğine dikkat çeken Alican Duran, “Kağıt karton ambalaj sektörü olarak geçtiğimiz 2021 yılının ilk 9 ayında 732 milyon dolarlık bir ihracata imza atmıştık. Pandeminin giderek etkisini azaltması, yapılan yatırımlar ve projelerle birlikte tüm sektör temsilcilerimizin yoğun çalışmaları sonucu bu yıl geçen senenin rakamlarını geride bırakmayı başardık” dedi.  2021 yılının aynı döneminde 385 milyon kilogram kağıt karton ambalaj ihraç ettiklerini, bu yıl ise bu rakamın 370 milyon kilogram olduğunu ifade eden Alican Duran, “Kilogram bazında ihracat rakamlarımız düşüş gösterse de katma değerli ürün ihracatında bir artış söz konusu. Sektörümüz ihracatta kilogram başına birim fiyatını sürekli artırıyor. Üretimin büyük bir çoğunluğunu ihraç ettiğimiz ilk 10 ülke ise sırasıyla Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Irak, Birleşik Devletler, İsrail, İtalya, Hollanda, İspanya ve Bulgaristan oldu”  dedi.

Bu yılı en yüksek seviyede tamamlayarak, gelecek yıla pozitif girmeyi hedeflediklerini açıklayan Alican Duran, “Amacımız hem üretim hem de tasarım alanında sektörümüzü her geçen gün geliştirerek, dünya arenasında daha çok yer almak” dedi.