İran'ın ticaret ve transitteki rolü son yıllarda önemli ölçüde arttı. 2021'de ülkenin genel toplu taşıma trafiği %68 artarken, karayoluyla toplu taşıma trafiği iki katına çıktı. Transit'in bu yılın sonuna kadar yüzde 25 daha büyümesi bekleniyor. "Türkmenistan'ın sınırları açmasıyla birlikte Çin'i İran üzerinden Türkiye ve Avrupa'ya bağlamasına izin vererek güney koridorunu kuzey koridoruna uygun bir alternatif haline getireceğini kabul etti.” denilerek İran'ın artan rolüne vurgu yapıldı. 

İranlı firmalar ve kamu görevlileri IRU ile bir araya gelerek İran’ın karayolu taşımalığını geliştirmek ve transit rolünü güçlendirmek için görüştü. Yetkililer ve IRU, İran'dan geçen doğu-batı ve kuzey-güney koridorlarını daha da iyileştirmek için nasıl işbirliği yaptıklarından ve ortak projeleri başarıyla uyguladıklarından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto , “Bölgedeki hemen hemen her ülke artık ticaret ve transitte çok önemli bir rol oynuyor. Ve İran da bir istisna değil. İran'ın taşımacılık sektörünün son yıllardaki büyümesi etkileyiciydi ve İran'ı 2021'de TIR karnelerinin bir numaralı ihraççısı haline getirdi. Buradaki görüşmelerimin ardından, bölgede ve ötesinde ticareti daha da artırmak için birçok alanda işbirliğini yoğunlaştırmak için tüm yetkililerden güçlü bir destek var. Herkes, Türkmenistan'ın sınırlarının yakın zamanda açılmasının artık Çin'i İran üzerinden Türkiye ve Avrupa'ya bağlamasına izin vererek güney koridorunu kuzey koridoruna uygun bir alternatif haline getireceğini kabul etti.” dedi.

IRU ve İranlı kamu ve özel sektör aktörleri, TIR sistemi ve CMR Sözleşmesi gibi dijital ticaret araçlarını kullanmanın faydalarını da vurguladılar . Ulaştırma bakanlığı tarafından IRU eğitim ve sertifikasyon programları aracılığıyla sürücülerin ve karayolu taşımacılığı yöneticilerinin mesleki yeterliliğini daha da geliştirmek için IRU ile ortak olmaya yönelik aynı derecede güçlü bir ilgi vardı.

Umberto de Pretto, Ekonomik İşbirliği Örgütü (EİT) Genel Sekreteri Büyükelçi Khusrav Noziri ile de bir araya geldi. Genel sekreterler, İslamabad-Tahran-İstanbul (ITI) koridorunun açılması gibi bölgede birkaç başarılı ortak projeye yol açan IRU-ECO ortaklığının son yıllarda nasıl geliştiğinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.