2017 yılında tam otomatik bir hatta üretime geçilen ürünlerin nasıl üretildiğini merak edenler için derledik...    

ÜRETİME HAZIRLIK

İmdatlı fren körüğünün ön ve arka parçaları, yarı otomatik istasyonlarda sonraki işleme aşamalarına hazırlanıyor. İki kişi imdatlı fren körüklerinin birleştirildiği otomatik montaj istasyonuna parçaları yerleştiriliyor. Birinci adımda imdatlı fren körüğünün arka parçasındaki tüm contalar yağlanıyor. Yağ miktarı dikkatle kontrol edilerek imdatlı fren körüğünün ömrü ve contaların sızdırmazlığı korunuyor.

İMDATLI FREN KÖRÜĞÜNÜ BİRLEŞTİRME

Sonraki adımda, park freni bölümünü takmak ve güç yaylarını sıkıştırmak için elektrikli servo pres kullanılıyor. Ardından servis freni bölümü 50 ton kapasiteli bir hidrolik pres ile imdatlı fren körüğüne sıkıştırarak takılıyor. NG5 imdatlı fren körüğünün sıkıştırmalı tasarımı, sıkıştırma segmanlarıyla bir arada tutulmadığı için serviste güvenliği artırır ve montaj hatalarını önlüyor. Fren kaliperine giren baskı çubuğu başka bir otomatik montaj istasyonunda takılıyor ve doğru çalıştığını kontrol etmek için yükseklik ve tutma kuvveti testi yapılıyor. Tüm soketler aynı tork ve açıyla takılıyor.

İŞLEV TESTLERİ

Fren körüğü birleştirildikten sonra, 13 bar'a kadar hava basınçları ile sürüş ve park konumlarında kaçak testleri yapılıyor. İlk otomatik istasyondan son işlemler ve kontrol aşamasına kadar, 10 kg ağırlığındaki fren körüklerinin tüm toplama ve yerleştirme işlemleri iki adet 6 eksenli robot tarafından gerçekleştiriliyor. Böylece servis personeli daha ergonomik bir şekilde çalışabilir ve diğer değer katan işlemlere odaklanabilirler.

SON İŞLEMLER VE KONTROL

Fren körükleri birleştirilip test edildikten sonra, müşteriye nakliyat sırasında korumak için koruyucu parçalar takılıyor. Ayrıca bu aşamada fren körüğüne Veri Matris Kodu (DMC) eklenerek son müşteri için kapsamlı takip imkanı sağlanıyor. Her şeyin yerinde ve doğru olduğunu kontrol etmek için kamera sistemiyle fren körüğü bir daha görsel olarak kontrol ediliyor. DMC de kamera ile iki kez kontrol ediliyor ve yalnızca tüm çalışan parçalar sağlamsa kalıcı olarak işaretleniyor.

AMBALAJ VE NAKLİYE

Bu aşamada da robotlar fren körüğünü paketlenmeye hazırlayarak üretimdeki çalışanlara destek oluyor. Ardından servis personeli fren körüklerini paketlior. Böylece fren körüğünün genel durumuna dair son bir görsel kontrol yapma fırsatları oluyor.