Ticaret Bakanı Ömer Bolat, , X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, dünya ticareti içinde payı gittikçe artan hizmet ticaretinin Türkiye dış ticaretindeki payının ve önemine değinerek, "Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerimiz doğrultusunda hizmet ihracatımızı 2028'e kadar 200 milyar dolara çıkarmayı amaçlıyoruz." dedi. 

"OVP hedeflerimiz doğrultusunda hizmet ihracatımızı 2028'e kadar 200 milyar dolara çıkarmayı amaçlıyoruz. Küresel hizmet ticaretinden aldığımız payı ise yüzde 2'ye yükseltmeyi hedefliyoruz." diyen Bolat, bu önemin farkında olarak Bakanlığın merkez teşkilatında Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü’nü kurduklarını belirtti. 

Hizmet ticaretine yönelik 4 mevzuat çalışması yaptıklarına dikkati çeken Bolat, "Taşımacılık, telekomünikasyon, bilgisayar ve bilgi hizmetleri başta olmak üzere hizmet ihracatımıza katkı sunan sektörlerimizi önemsiyor ve Bakanlık olarak destekliyoruz. 2021'de olduğu gibi 2022'de de hizmet ticaretinde dış ticaret fazlası veren hizmet ticareti sektörümüzün 'Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye' hedefimize katkı sağladığını görmekten memnuniyet duyuyoruz." ifadelerini kullandı. 

Taşımacağılığın payı yüzde 70

Genişletilmiş ödemeler dengesi hizmetler sınıflamasına göre taşımacılığın toplam ihracat içindeki payı 2020 yılında %64,6 iken 2021 yılında %70,2 oldu. İkinci sırada yer alan "diğer iş hizmetleri"nin 2020 yılında %11,7 olan payı 2021'de %10,1 oldu. Hizmet ihracatında 2021 yılında üçüncü sırada %7,4 pay ile "telekomünikasyon, bilgisayar ve bilgi hizmetleri" sektörü yer aldı.