Kışın araç kullanmak çok daha dikkat ve bakım gerektiriyor. Lastik seçimi de güvenli sürüş için en önemli triterlerin başında geliyor. Goodyear yaptı  Kış Sürüşü Davranışları Anketi ile Avrupalı sürücülerin mevsimsel sürüş konusundaki tutum ve alışkanlıklarını ortaya koydu.  Avrupa'dan 4 bin  sürücü katılıldığı anketin sonuçlarına göre, sürücülerin yüzde 42'si lastiklerini mevsime göre değiştiriyor.

Kış mevsiminde sürüş bilgisi liginin zirvesinde Romanya yer alıyor. Romanya'da sürücülerin yüzde 79'u kış lastikleri ve dört mevsim lastiklerin sağladığı avantajları ve bunlar arasındaki farklar konusunda diğer Avrupa ülkelerindeki sürücülerden daha fazla bilgi sahibi. Fransa ve İtalya'da bu konudaki bilgi düzeyinin, sırasıyla yüzde 56 ve yüzde 69 ile çok daha düşük olduğu görülüyor. İngiltere'de ise bu oran yüzde 34. Rumen sürücülerin, seyahat ettikleri ülkedeki mevzuatı öğrenme alışkanlığı da daha yüksek olurken, sürücülerin yüzde 56'sı gittiği ülkedeki yasal düzenlemeleri önceden kontrol ettiğini belirtti. 

Goodyear'ın Kış Sürüş Alışkanlıkları Anketi kapsamında, Avrupa'nın lastik pazarında büyük öneme sahip sekiz pazarındaki 4.000 katılımcıya kış aylarındaki sürüş deneyimleri, lastik konusundaki bilgi ve alışkanlıkları ile yerel mevzuata ilişkin bilgileri konusunda bir dizi soru soruldu. Böylece, Avrupa genelindeki sürücülere lastik konusunda daha doğru bilgilere dayalı öneriler verilebilecek. 

 Buzlanma kaygı yaratıyor

Sürücüler için en kaygı verici sürüş koşulu buzlanma olurken, katılımcıların yüzde 14'ü buzlu yol koşullarında ve sıfırın altındaki sıcaklıklarda kesinlikle araç kullanmadığını ifade etti. Buzlanma, bu alanda kar (%12), sis (%6) ve şiddetli yağmuru (%4) geride bıraktı. Sürücü güveninin en yüksek ülke Lüksemburg olurken, Lüksemburg'daki sürücüler, her yol koşulunda güvende hissettiklerini ifade etti. İtalya ve İspanya'da ise sürücüler sisli, karlı ve buzlu koşullarda anlamlı düzeyde daha az güvende hissettiğini ifade etti. En yüksek risk faktörü olarak buzlanmayı görmeyen tek ülke Polonya'da ise sürücüleri en çok korkutan etken sis oldu. 

Lastiği değiştirmek için aşınmasını bekliyorlar

Anketten elde edilen sonuçlara göre, Avrupa'da sürücülerin çoğunluğu (%58) mevsime uygun lastik kullanımının faydalarını göz ardı ederek lastikleri ancak lastikler aşındığında değiştiriyor. Sürücülerin çoğunluğunun mevsime uygun lastik kullandığı ülkeler ise Almanya (%54), Lüksemburg (%57), Polonya (%83) ve Romanya (%70) oldu.

Lastiklerini düzenli değiştiren sürücü oranının en yüksek olduğu ülke olan Polonya, karlı koşullarda sürüş güveni konusunda Lüksemburg'un ardından ikinci sırada yer alıyor. Lastik değiştirme oranının en düşük olduğu ülkelerde ise sürücüler, olumsuz koşullarda yapılan sürüşleri daha riskli bulduğunu ifade etti. Özellikle İtalya ve İspanya'da sürücüler karlı havalarda zorlanırken, kış geldiğinde kış lastiklerine geçme oranı İtalya'da yüzde 36, İspanya'da ise yüzde 12. 

Soğuk havada performansı artıran çeşitli özelliklere sahip Goodyear UltraGrip Performance+ gibi kış lastikleri, sürücülere daha fazla yol tutuş ve güven sağlıyor. Goodyear'ın Winter Grip Teknolojisi, düşük sıcaklıklarda kauçuğun daha esnek olmasını sağlayarak karlı ve buzlu zeminlerde daha iyi yol tutuşa olanak tanıyan yeni bir malzeme karışımı sunuyor. Lastik desenindeki kılcal kanallar (sırtın enine açılmış ince yarıklar) bir tür pençe veya krampon işlevi görerek karı hapseder ve lastiğin karlı zeminde daha yüksek çekiş sağlamasına yardım eder. Karın top halinde sıkıştırılması sırasında yeni ve önceki karların birbirine "tutunması" sırasında da benzer bir etki meydana geliyor.