Girteka Grubu, sürücü eksikliklerini gidermek için AB dışındaki faaliyetlerini genişletiyor. Girteka CEO'su Mindaugas Paulauskas, Kazakistan ve Kırgızistan'a odaklanıyor. Şirket patronu, şirketini bu tür çalışan işe alımlarına nasıl uyarlıyor?

Sürücü sıkıntısı küresel bir sorun

Profesyonel bir sürücü belgesi almak için basitleştirilmiş şartlara ve prosedürlere rağmen, başvuranları bulmak kolay değildir. Girteka patronu "Sürücü eksikliği sadece Avrupa'yı değil tüm dünyayı etkileyen küresel bir sorun" diye açıklıyor. Yalnızca Avrupa'da, yaklaşık 400 ila 450 bin profesyonel sürücü eksikliği olduğunu aktaran Paulauskas, "Ve bunun kolay bir çözümü yok, çünkü pek çok sürücü yakında emekli olacak ve genç nesiller arasında mesleğin potansiyeli ve çekiciliği henüz orada değil," dedi.  Paulauskas "Ancak örneğin Kazakistan ve Kırgızistan'da bir umut ışığı var. Orada bu tür bir meslek için bir gelecek ve profesyonellerin gelişimi için bir alan var" diye konuştu.

Girteka Transport'un Kazakistan'daki yeni ofisinin, yerel olarak tır şoförlüğü mesleğini tanıtmalarını sağlayacağını aktaran Girteka Transport İK Genişletme Başkanı Oksana Karpovičienė, "İşe alım sürecimizin tüm potansiyel sürücüler için şeffaf ve güvenli olması bizim için çok önemli. Şirkete göre bu, yalnızca sürücü eksikliğini gidermeyi değil, aynı zamanda hızlı ve şeffaf bir süreç kullanarak Kazak ve Kırgız sürücülerin ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılamayı da amaçlıyor. Her iki taraf da bundan faydalanmalı: prosedürlerin hızlandırılması, açık ve anlaşılır gereksinimler, aynı zamanda karayolu taşımacılığı hizmetlerinin kalitesini sağlayan sürüş testleri yalnızca bir ilk adımdır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Eurotransport.de