Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, Ford Trucks’ın basın mensuplarıyla bir araya geldiği yaza merhaba buluşmasında; üretim, ihracat ve yurtdışı yapılanması hakkında bilgiler verdi. Turfan alternatif yakıtlı araçlar için çalışmalarının devam ettiğini ve kısa süre içinde yeni araçlarını tanıtımını yapacaklarının bilgisin paylaştı.

PAZAR ESKİ GÜNLERİNE DÖNÜYOR

Ağır vasıta pazarının yükselişine dikkat çeken Turfan, 2010-2015 yılları arasında pazarın 30 bin adetler seviyesinde olduğunu daha sonrasında 7 bin adetlere kadar düştüğünü belirterek. “Pazarın bir çıkış yaşayacağını söylüyorduk. Şu onda o çıkışı yaşıyoruz. Geçen yıl 26 bin 500 adetlere çıkan pazar bu sene 30 bin adetleri zorluyor” dedi.

Yılın ilk 5 ayında satılan araç sayısının geçtiğimiz yılın ilk 5 ayıyla benzer adetlerde olduğunu söyleyen Turfan, tedarikte yaşanan sorunlar olmasa daha fazla araç satılacağına vurgu yaptı. Turfan, “Geçen yılın ilk 5 ayında 10 bin 250 adet araç satılmıştı, bu yılın aynı döneminde 9 bin 750 adet araç satışı oldu. Tedarik zincirinde problemler olmasaydı geçen senenin üzerinde bir pazar olurdu. Lojistik sektöründeki hareket pazara yansıyor” diye konuştu.

ÇEKİCİNİN PAYI YÜZDE 75’E ULAŞARAK REKOR SEVİYEYE GELDİ

Çekici satışlarındaki yükselişe de dikkat çeken Turfan, ağır vasıta segmentinde çekicinin payının yüzde 75’e kadar çıktığını kaydetti. “Bu Türkiye’de bir rekor. Hiçbir zaman çekici payı bu kadar yükselmemişti” diyen Turfan, bunun sebebini de pandemi ile birlikte e-ticaretin artmasına, lojistikteki hareketlerin yükselişine ve yurtdışı ticaretteki gelişime bağladı.

İHRACAT ADETLERİNİ 2’YE KATLADIK

Ford Trucks olarak büyümelerinin devam ettiğini söyleyen Turfan, yurtdışı yapılanması hakkında bilgi verdi. “Geçen yıl Belçika’dan sonra Fransa ve Almanya pazarına girdik. Avrupa’nın artık büyük bölümü tamamlandı. Sadece içerde İsviçre ve Avusturya kaldı” diyen Turfan, Avusturya’da önümüzdeki aylarda hizmet vermeye başlayacaklarının bilgisini verdi.

Ford Trucks olarak geçtiğimiz yıl 5 bin adetlik ihracat yaptıklarını bu yıl da ihracat adetlerini ilk 5 ayda iki katına çıkardıklarını aktaran Turfan, “Ford Trucks’ın kesintisiz büyümesi devam ediyor. Portekiz’de ilk yılımızda yüzde 8 pazar payı elde ettik. Akdeniz ülkelerinin bize yaklaşımı çok sıcak oldu. Beklentimizin üzerinde sonuçlar elde ediyoruz. Almanya gibi büyük pazarlara da girdik. Artık çok daha büyük satış ve üretim rakamlarına ulaşacağız” dedi.

ÜRETİM REKORU KIRDIK, KAPASİTEMİZİ ARTIRACAĞIZ!

Mart ayında üretim rekoru kırdıklarını ve bir ayda 1.500’ün üzerinde araç ürettikleri, bu nedenle üretim kapasitelerini artırma kararı aldıklarını söyleyen Turfan, “Eskişehir fabrikamızda, 20 bin adetlik kapasiteye giden yatırımları tamamlıyoruz” dedi.

Ford Turcks’ta gelecekle ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Turfan, “2040 yılı için sıfır emisyon sözü vermiştik. Bunun neticesinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çok yakında sürprizlerimiz olacak. Kısa dönemde alternatif yakıtlı araçlara geçişimizi göreceksiniz. Bunları açıklıyor olacağız. Verdiğimiz sözün arkasındayız. 2040 yılı sözümüzü mutlaka yerine getireceğiz. Hannover’deki IAA Fuarı’nda yeni ürünlerimizi görüyor olacaksınız” dedi.