Ford Otosan’ın elektrikli hafif ticarisi E-Transit, tanıtıldığı Kasım 2022’den bu yana hızlı bir gelişim göstererek filolarda yer almaya başladı. Şehiriçi dağıtım yapan firmalardan yoğun ilgi gören ve toplamda 175 adet satan E-Transit’te hedef, yıl sonunda toplamda 500 adetlik bir araç parkına ulaşmak. 

E-Transit’in kısa sürede gösterdiği başarıda Ford’un müşterilerine sunduğu paket çözümün de büyük payı var. 2035 yılında satılan her ticari aracın elektrikli olmasını hedefleyen Ford Otosan’da İş Alanı Lideri Özgür Yücetürk, elektriki otomobillerin ardı ardına tanıtıldığı bu dönemde konuyu  taşımacılık sektörü ve E-Transit özelinde değerlendirdi.  

AKŞAM ŞARJ OLUYOR GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR 

“Taşımacılık sektörünün elektrikli araçlara geçiş yolculuğu, şehiriçi dağıtım yapan firmaların parklarındaki dönüşümle başladı” diyen Yücetürk, “Biz 2022 Kasım ayında aracımızı çıkardığımızda ilk ilgi gösterenler doğal olarak sürdürülebilirlik vizyonu olan uluslararası firmalar oldu. Ancak bunun yanında sadece İstanbul’da değil diğer şehirlerde distribütör olarak veya kendi markasının dağıtımını yapan küçük ve orta boy firmalardan da yoğun ilgi gördük. Çünkü deponuza şarj ünitesini monte ettiğimizde aracınız bütün gün dağıtım işini yaptıktan sonra akşam gelip şarja bağlanıyor ve sabah ful şarj olmuş olarak tekrar işe başlıyor” diye konuştu. 

Yücetürk amaçlarının da tam bu olduğunu ve şehiriçi dağıtım yapan müşterilerle işe başlamayı hedeflediklerini söyledi. Yücetürk, “Altyapı olarak şarj desteğini sağlıyor olmamız müşteriler açısından güven oluşturdu. Ben sadece aracı veririm donanımını kendin çözeceksin diyerek müşteriyi kendi başına bırakmıyoruz. Kapsayıcı bir hizmet verince müşterilerinin güveni ve araca olan ilgisi daha da artıyor” dedi. 

BİR HİZMET PAKETİ SUNULUYOR

E-Transit’lerin Türkiye’de satışına başladıklarını, Algida’ya yaptıkları teslimatla frigorifik üst yapılı ilk E-Transit’lerin de satışlarını gerçekleştirdiklerini söyleyen Yücetürk, araçların bir hizmet paketi olarak müşteriye sunulduğunu aktardı. 

Ticari araç müşterilerine 5 farklı hizmetin tek elden verildiği Ford Pro hakkında bilgi veren Yücetürk; araç, servis hizmetleri, şarj, finans ve yazılım hizmetleri ile ticari araç müşterilerine verimlilik kattıklarını ve sektöre yeni bir model sunduklarının altını çizdi. Yücetürk, araç, donanım ve şarj hizmetini tek bir finans paketi ile müşteriye sunmak için çalıştıklarının da altını çizdi. 

FORD PRO SERVİSLERDEKİ OPERASYON SÜRELERİNİ AZALTACAK

Ford Pro hizmeti ile araçları sürekli yolda tutmayı amaçladıklarını söyleyen Yücetürk, araçlardaki bağlanabilirlik özelliğini kullanarak, aracın önden bakım ihtiyacınının ve sorunların tespitininin yapılıp buna göre servis randevularının oluşturulacağını, parça tedariklerinin buna göre yapılacağını böylece aracın serviste beklemek yerine yolda hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.

Yücetürk, elektrikli araçlar için altyapıyı geliştirmek için Watt mobilite şirketi ile çalıştıklarını söyledi. Müşterilerinin talep etmesi halinde keşif hizmeti verdiklerini ve depolara, evlere şarj ünitelerini monte etiklerini aktardı. Yücetürk, daha sonraki adımın varolan şarj ağlarıyla yapacakları iş birlikleri ile müşterilerinin buralardan avantajlı koşullarda faydalanmalarını sağlamak olacağını belirtti. 

MÜŞTERİ SADAKAT TAKIMI İLE YÜZDE 30 TASARRUF

Yeni bir yaklaşımla Müşteri Sadakat Takımları oluşturduklarını söyleyen Yücetürk, “Bu takım içinde farklı fonksiyonlarda çalışanlar var. Araçla ilgili bir konu olduğunda ve iş o takıma düştüğünde ekip sorunun çözümü konusunda inisiyatif sahibi oluyor. Geçmişteki gibi işi başka bir birime devredemiyorlar ve çözüyorlar” dedi. Bu merkezci yaklaşımın müşteriye yansıması ise yüksek verimlilik olmuş. Yücetürk’ün verdiği bilgiye göre yüzde 30’ları bulan tasarruflar elde edilmiş.

2035’TE SATACAĞIMIZ TÜM TİCARİ ARAÇLAR ELEKTRİKLİ OLACAK

Senede yaklaşık 23-24 bin adet Transit sattıklarını, bu adetler içinde 500 adetlik E-Transit’in önemli yer tutmamış gibi göründüğünü söyleyen Yücetürk, elektrikli araçlarla ilgili hedeflerini paylaştı. Yücetürk, 

“Amacımız 2030 yılına kadar sattığımız bütün otomobillerin, 2035 yılında da satacağımız tüm ticari araçları elektrikli olması. 12 yıllık bir süre var. Oraya gelebilmek için de E-Transit’lerin oranının sürekli artması gerekiyor” dedi. 

ARTAN AKARYAKIT FİYATLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLARA İLGİYİ ARTIRACAK

Yücetürk, müşterilerde ilk alım maliyetinin çok önemli olduğunu, elektrikli ticari araçların da ilk alım maliyetinin yüksek olması nedeniyle mesafeli durulduğunu söyledi. Ancak ancak artan akaryakıt fiyatlarının firmaların ilgisini elektrikli araca kaymasını sağlayacağını belirterek, önümüzdeki dönemde talebin daha da artacağına inandığını aktardı.

E-TRANSİT 

135 ve 198 beygir güç üreten elektrikli motor seçenekleriyle sunulan E-Transit, van ve kamyonet gövde tiplerinde alınabiliyor. Van gövde tipinde 15.1 metreküpe varan kargo (yükleme) hacmi sunuyor. Araç 25 farklı konfigürasyon imkanı ile her türlü ihtiyaca çözüm sağlıyor. Euro NCAP ödüllü E-Transit, gelişmiş dijital özellikleri ve sürüş konforuyla iş yaşamını kolaylaştıran860 özellikler vadediyor.