Doğuş Otomotiv’in sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde, doğa ve çevrenin korunması çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği Doğaya Kanat Açtık projesi, ikinci yılında da nesli tükenme tehlikesi altındaki kuş türlerine dikkat çekmeye devam ediyor.

Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Alper Tüydeş yeni rotasında Ankara, Çankırı ve Samsun illerini kapsayan bir coğrafyada kuş gözlemi gerçekleştirdi. Son rotasında 40 saatlik bir araç yolcuğuyla 2 bin km’den fazla yol kat eden Tüydeş, 5 gün süren gözlemlerinde 130 farklı kuş türünü kayıt altına aldı. Böylece, Doğaya Kanat Açtık Projesi kapsamında 2 yılda Türkiye sınırları içerisinde kaydedilen kuş türü sayısı 371'e ulaştı.

Alper Tüydeş’in son rotasında görüntülemeyi başardığı türler arasında Ak Başlı Çinte, Sibirya Taşkuşu, Küçük Kuğu, Dağ Cılıbıtı gibi ülkemizde kışlayan nadir türler yer alırken, nesli tehlike altındaki Toy Kuşları da Ankara'daki kışlama alanlarında görüntülendi. Tüydeş, Dağ Cılıbıtlarının Türkiye'deki yeni kışlama alanını da kaydetmeyi başardı.
 

Kargo şirketine kimliksiz teslimattan 82 bin lira ceza Kargo şirketine kimliksiz teslimattan 82 bin lira ceza

Editör: Hasan Karakurt