Denizde navlunlar artıyor, trafik azalıyor Denizde navlunlar artıyor, trafik azalıyor

Google'in kurucu ortağı Sergey Brin'in desteklediği 'yeni nesil zeplin' Pathfinder l'in ilk uçuş testi ABD'de gerçekleştirildi. 124.5 metrelik uzunluğuyla dünyanın en büyük hava taşıtı olan en büyük ilk kez uçtu Pathfinder 1, yerden birkaç metre havalanmayı başardı. Elektrik motorlarıyla çalışan Pathfinder'in kargo ve yolcu taşımacılığı yapması hedefleniyor.  

Taşımacılık ve nakliye görevleri

Şirketin Pathfinder 1’de kullandığı balonun tasarımı ünlü Alman şirketi Zeppelin’in imzasını taşıyor ve on dört kişiyi barındırabiliyor ancak hava testleri katılımcı olmayan kişilerin katılımına izin vermeyecek.

LTE hava gemisini insani yardım görevleri, nakliye ve mürettebatın karadan ulaşılması zor bölgelere taşınması için kullanmayı planlıyor. Brin şirketi Karayipler, Latin Amerika ve Güney Pasifik gibi bölgelerde denizde benzer misyonlar yürüten Küresel Destek ve Kalkınma adlı kar amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluşu da yönetiyor. Başlangıçta sağlık ekiplerini kasırga ve felaket bölgelerine taşımak için devasa yat Brain’i kullanan kuruluş, kısa bir süre önce çok sayıda sağlık çalışanını taşımak için özel olarak tasarlanmış ve büyük nakliye konteynerleri içeren bir gemiyi denize indirdi. Kendi deniz taşıtlarını ve araçlarını taşıyan, büyük tatlı su depoları üretip boşaltabilen MV Dawn adlı gemi, gelecekte insani yardım amaçlı hava gemileri için bir model oluşturabilir.

Editör: Hasan Karakurt