Başta yakıt ve otoyol olmak üzere nakliye sektörüne birçok hizmeti tek elden sunan ve bu alanda sektöre liderlik eden DKV Mobility, hizmet ağını genişletmeye devam ediyor. DKV Mobility Türkiye Ülke Müdürü Deniz Çokcoş Sezer, özel söyleşimizde 2023 yılı performanslarını değerlendirirken 2024 yılına dair önemli açıklamalar yaptı 

 2023’ü nasıl kapattınız? Yeni müşteri, satış hacmi ve iş birlikleri kapsamında değerlendirir misiniz?

Geçtiğimiz yıl ekonomik gelişmeler, savaşlar, bürokratik gerginlikler ve çeşitli gelişmelerin etkisiyle uluslararası taşımacılık açısından hayli sıcak geçti. 2023 Avrupa’daki uluslararası nakliye sektörünün genel olarak yavaşladığı bir yıldı. DKV Mobility’de 2023’ü bu yıl sektöre kazandıracağımız yenilikler ve projeler üzerinde çalıştığımız, sektöre müjdeleyeceğimiz yenilikler için iş birlikleri ve teknolojileri geliştirdiğimiz bir yıl oldu. 

“TÜRKİYE’DE YAKIT AĞIMIZI GENİŞLETİYORUZ”

DKV Mobility Türkiye ofisi olarak, ülkemizde lojistik sektörünün gelişmesine destek olmanın, müşterilerimize maliyet, efor ve zamandan kazandıracak hizmetleri sektöre sunmanın yanı sıra komşu ülkelerin de lojistik ihtiyaçlarını karşılamak adına çalıştık. 2024’te bu alanda yapacağımız yeni projelerimiz var. Bu yıl ayrıca Türkiye’de yakıt alımı yapılan istasyon ağımızı genişletmek için önemli iş birliklerimiz, yatırımlarımız olacak. 

50 ÜLKEDE 328 BİN MÜŞTERİYE HİZMET VERİYOR

Rakamlarla DKV Mobility’i özetlersek; istasyon sayısı, ülke sayısı, müşteri sayısı… Neler söylersiniz?

DKV Mobility, bu yıl 90. yaşını kutlayacak köklü bir marka. Bugün yaklaşık 328.000 aktif müşteriye hizmet veriyor ve Avrupa genelinde 50'den fazla ülkede faaliyet gösteriyoruz. Avrupa genelinde 2.200’ü aşkın çalışanımızla geniş bir aileyiz. Avrupa'daki en büyük enerji-agnostik kabul ağına erişim sunuyoruz. Bu ağ 67.000’e yakın konvansiyonel yakıt istasyonunu, yaklaşık 564.000 kamuya açık ve yarı kamusal EV şarj noktasını ve 21.000’e yakın alternatif yakıt istasyonunu içeriyor. Aynı zamanda müşterilerimizin yolda kalmasını önlemek üzere 32.000’e yakın araç servis istasyonunda araç hizmetleri sunuyor, sektöre yenilikçi dijital çözümler getiriyoruz. Finansal çözüm hizmetlerimiz kapsamında lider bir KDV iadesi hizmeti sağlayıcısıyız. Amacımız, mobilite için verimli ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru geçişi teşvik etmek.

2022 sektör için iyi geçmişti ancak 2023 yılında taşıma sayıları azaldı? Bu size nasıl yansıdı?

2023 mevcut müşterilerimizde cirosal anlamda azalmaları gördüğümüz bir yıl oldu. Ancak DKV Mobility hizmetlerinden yararlanmak üzere ailemize kattığımız yeni çözüm ortaklarımızla sektördeki lider konumumuzu koruduğumuzu söyleyebilirim.

TESLA İLE ANLAŞTI TÜM MARKALARA ŞARJ İSTASYONUNU AÇTI

2023 yılında hangi gelişmeleri duyurdunuz? Bu hizmetlere olan ilgi ve talep nasıl?

 2023’te sektöre fark yaratacak ve lojistikçilerimizin işlerini kolaylaştıracak çok sayıda yenilik kazandırdık. Bunlardan en günceli Tesla ile yaptığımız iş birliği oldu. Hangi marka elektrikli araç kullanırlarsa kullansınlar, DKV Mobility müşterileri artık Avrupa’da 10.000 Tesla Supercharger’ına erişebiliyor ve Tesla’nın sektöre öncülük eden şarj etme deneyiminden yararlanıyor. 

DKV BOX EUROPE İLE FARK YARATTI

2023’te DKV Mobility’de en önemli gelişmelerden bir diğeri, gelişmiş DKV Live telematik sisteminin, Avrupa’daki 16 paralı yol sisteminde birçok fonksiyonu yerine getirmek üzere DKV Box Europe tek geçiş kutusuna eklenmesi oldu. Avrupa’da zaman ve maliyetten kazandıran DKV Box Europe geçiş kutusuna eklenen DKV Live özellikleri, kablosuz kurulabiliyor. Bunun için ek bir donanım veya mevcut kutunun değiştirilmesi gerekmiyor.

 DİJİTAL KOLAYLIKLAR SUNUYOR

Bildiğimiz gibi sektörde verimliliği ve kolaylığı artırmak için artık daha çok dijital çözümlere başvuruluyor. Biz de lojistikçilerimizi desteklemek için süreçlerin dijitalleşmesine destek sağlamak amacıyla yenilikler ve teknolojiler geliştiriyoruz. Bu kapsamda mobil uygulamamız DKV APP&GO ödeme fonksiyonunu Belçika, Danimarka, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Avusturya, Polonya, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da, yani toplam 11 ülkede yaklaşık 5.000 yakıt istasyonunda kullanılabilir hale getirdik. Dahası, yakıt ve servis kartlarımıza cihazların yakın mesafeden veri değişimi yapmasına olanak veren NFC çip teknolojisini yerleştirmeye başladık. Bu teknoloji sayesinde DKV Mobility müşterileri ödemelerini temasa gerek kalmadan, sadece kartlarını cihaza yaklaştırarak yapabiliyorlar. Ayrıca çip teknolojisi sahtekârlıklara karşı korunmayı da artırıyor. 

2023’te Avrupa’daki akaryakıt istasyonu sayımızı artırdık. Son olarak, İtalya’daki akaryakıt istasyonu ağımızı Shell markalı 60’tan fazla istasyonla genişlettik. 

KARBONDİOKSİTİ AZALTILMIŞ DİZEL YAKIT ALIMLARI DKV CARD İLE YAPILABİLİYOR

2023 yılında sektöre sunduğumuz çok sayıda yeni hizmetimiz var. Ancak burada son bir tanesinden daha bahsetmek isterim. DKV Mobility müşterileri artık DKV Card’larını kullanarak, bütün dizel araç üreticilerinin onayladığı karbondioksiti azaltılmış HVO dizel yakıta rahatlıkla erişebiliyor. Yaklaşık 50’si Almanya’da olmak üzere, Avrupa’da toplam 650 civarında akaryakıt istasyonundan HVO karbondioksiti azaltılmış dizel yakıtın HVO100’e kadar olan değişik türlerini satın alabiliyor.

2023 yılında ayrıca hizmet kalitemizi ölçmek adına müşteri memnuniyet anketleri göndermeye başladık. Gördük ki Türkiye ofisinin memnuniyet oranı oldukça yüksek, aldığımız geri bildirimler nedeniyle mutluyuz. 2023’te müşteri yönetim yazılımımızı da geliştirdik. Hizmet kalitemizi geliştirebilmek adına yapay zekâdan destek alıyor ve hizmet kalitemizi aldığımız geri dönüşlerle her geçen gün artırıyoruz.

2024 YILINDA BİRÇOK SÜRPRİZ BİR ARADA

Bursa Ağır Vasıta'dan 'ay yıldızlı' teslimat Bursa Ağır Vasıta'dan 'ay yıldızlı' teslimat

2024 yılında nakliyecilere yönelik yeni hizmetler ve sürprizler var mı?

2023 yılında başlayan Hırvatistan’da KDV iadesini 2024 başı itibarıyla net olarak gerçekleştirmeye başlayacağız. %25 oranında bir likidite avantajı sağlayacağımız bu gelişme Türk nakliyeci için çok önemli. 2024’te komşu ülkelerdeki lojistik operasyonlarının gelişmesi için de önemli projelerimiz var. Ayrıca yılın ilk çeyreğinde Kuzey Marmara Otoyolu’nun da hizmet ağımıza katılacak olması müşterilerimizin operasyonlarını kolaylaştıracak önemli gelişmelerden biri olacak.

Editör: Mutlu Doğan