Geçen hafta Almanya'da muayeneye tabi tutulan Sloven bir kamyon şoförünün zorunlu haftalık dinlenme süresini 4 hafta üst üste kısa kestiği tespit edildi. Bu ihlaller için 4 haneli para cezası aldı. Ancak, yetkililer tarafından yapılan daha kapsamlı bir kontrol sonrasında sürücünün son 12 ay içinde "daha da bariz" ihlaller yaptığını ortaya çıkardı. Polise göre, bu sürücülerin saat ihlallerine ilişkin cezaların toplamının 50 bin Euro’yu bulması bekleniyor.

Takograf ihlallerli, sürücülerin ve firmaların başını ağrıtmaya devam ediyor. Kesilen yüksek cezalar firmaları zor sokacak boyutlara ulaşmış durumda.

Almanya’da 18 ve 19 Ekim gecesi yapılan kontrollerde Sloven bir sürücünün arka arkaya birçok ihlal yaptığı tespit edildi.

Polisin raporuna göre, hızlı bir kontrol 42 yaşındaki Sloven kamyon şoförünün “muhtemelen dinlenme süresi düzenlemeleri konusunda çok titiz olmayan biri” olduğunu ortaya çıkardı.

Son 4 haftanın verileri, 45 saatlik gerekli haftalık dinlenme süresinin bir kez bile alınmadığını gösterdi. Her seferinde hafta sonu dinlenme süresini 24 saat kısaltmıştı, bu ancak eksik saatlerin tamamlanması koşuluyla iki iki haftada bir izin verilen bir şeydi.

Sonuç olarak, sürücüye "dört haneli orta aralıkta" para cezası verildi.

Sürücülerin çalışma saatleri kurallarının düzenli olarak ihlal edilmesi yine de çok daha pahalı olabilir.

Müfettişler, bir yıla kadar olan verileri kontrol ederek sürücü kayıtlarını incelemeye devam etti. Bu, düzenlemelerin “daha da açık ihlallerini” ortaya çıkardı. Polis, ihlallerin “matematiksel olarak” 50 bin Euro para cezası gerektireceğini belirtiyor.