O kadar büyük bir yardım var ki hepsini toplamak mümkün değil. 

Firmaların hepsi yardımlarını ulaştırıyor ve tarihin en büyük yardımlaşma örneği sergileniyor.

Burada bulunan firmaları gelen bilgi notlarından ve sosyal medya paylaşımlarından topladık ve sadece ilk gördüklerimizi aldık.

UND GELEN YARDIMLARA ARAÇ BULDU,  LOJİSTİK AKIŞI SAĞLADI

Depremin hemen ardından Lojistik Kriz Masası kuran UND, buradan lojistik koordinasyonu sağladı. Tüm çalışanlar Çetin Nuhoğlu başkanlığında gece gündüz dernek merkezinde çalışmalara katıldılar ve gelen yardımların bölgeye sevk edilmesi için araç temin ettiler. 

UTİKAD AFET KOORDİNASYON MERKEZİ İLE YARDIMLARI ULAŞTIRIYOR

Afet Koordinasyon Merkezi kurarak yardımların afet bölgesine ulaştırılmasını sağlayan UTİKAD, üyeleri vasıtasıyla tüm taşıma modları ile yardıma koştu. 

İŞ MAKİNELERİ AND DESTEĞİ İLE BÖLGEYE SEVK EDİLDİ

AND (Ağır Nakliyeciler Derneği) kurtarma ve yardım araçlarının bölgeye sevk edilmesi için yoğun bir çalışma gösterdi. Üye firmalar ellerindeki low-bed'ler ile iş makineleri ve yardım araçlarını taşıdılar. 

RENAULT TRUCKS’TAN ÜCRETSİZ YOL YARDIMI

Renault Turcks,afet bölgesine yardım için giden tüm Renault Trucks araçlara ücretsiz yol yardım hizmeti sunanmaya başladı. 

DKV MOBILITY'DEN 25 BİN EURO BAĞIŞ

DKV Mobility, hızla harekete geçerek depremzedelerin ihtiyaçlarının giderilmesi için yardım kuruluşlarına 500 bin TL (25.000 €) bağışta bulundu. Ayrıca DKV Mobility’nin Avrupa genelindeki tüm çalışanlarının katılımıyla bir bağış toplama kampanyası başlatıldı. Bu kampanya ile toplanan tutar, depremden etkilenen bölgelere yardım ve destek sunan kuruluşlara aktarılacak. 

MARS LOGISTICS 100 TIR VE TREN İLE YARDIMA KOŞTU

Mars Logistics, yardım için her türlü imkanını seferber etmiş durumda. Daha önce deprem bölgesine 100’ün üzerinde Tır gönderen firmanın 30 konteyner yüklü yardım Tırı da bölgeye ulaştı.

DFDS GEMİLERİ TIKANILIĞI BYPASS EDEREK BÖLGEYE YARDIM GÖTÜRDÜ

Deprem ulaşımda da sıkıntılara neden oldu ve karayollarının zarar görmesi nedeniyle bölgeye yardımda aksamalar meydana geldi. DFDS harekete geçerek iş makineleri ve yardım malzemeleri taşıyan gemileri ile bölgeye seferler yapmaya başladı. Gemilerini Pendik Limanı'nda hazır tutan şirket, gemiler yardım malzemeleri dolduktan sonra İskenderin Limanı'na hareket ediyor. 

MAN 1 MİLYON EURO YARDIM YAPTI YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI

AFAD koordinasyonunda belirlenen ihtiyaç listesine göre toplanan eşyalar,  MAN çalışanlarının da çabası ile kısa sürede bölgeye gönderildi. Depremden etkilenen çalışma arkadaşlarının yakınlarının ve bölgeden ayrılmak isteyen depremzedelerin Ankara’ya transferini sağladı. MAN’ın İş Yeri Sağlık ve kurtarma birimleri, afet bölge halkına destek amacıyla kurum ambulansı ile yaralılara müdahale ediyor ve hastanelere sevk edilmesini sağlıyor, arama-kurtarma çalışmalarına katılıyor. MAN çalışanları da topladıkları nakdi yardım ile AHBAP Derneği’ne bağışta bulunuyor.

MAN Truck & Bus Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Vlaskamp, Üretim ve Lojistik’ten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Michael Kobriger ile birlikte gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde, ek bağış detaylarını açıkladı. MAN’ın, Volkswagen Grubu'nun bir milyon Euro bağışına ek olarak yaptığı bir milyon Euro daha acil yardım bağışı kapsamında 5 adet yangın söndürme ve arazöz aracı, başta çadırkentlerde çıkması olası yangınlara karşı kullanılmak üzere bölgede illerimize hibe edilecek. Ayrıca, çadır, jeneratör ve ilgili ekipmanlar temin edilerek STK’lara aktarılacak.

“AFET ZAMANI DA MAN YANINDA” sloganıyla kampanya başlattı. Deprem bölgesinde hizmet veren MAN markalı tüm kamyon, çekici ve otobüslerin yardımları aksamasın, aralıksız sürdürülebilsin diye 7/24 ücretsiz yol hizmeti sağlıyor. Ücretsiz yol hizmeti için 444 4 624 numaralı MAN Yol Yardım telefonun aranması yeterli.

FORD OTOSAN

Yardım için büyük çaba gösteren firmalardan biri olan Ford Otosan’ın Kahramanmaraş'a giden sağlık ekibi sahra hastanesini Necip Fazıl Kadın ve Çocuk Doğum Hastanesi'nin bahçesinde kurarak bölge halkına hizmet vermeye başladı. Poliklinik ve ortopedi hizmeti ihtiyaçlarına doktorlar ve hemşirelerle destek veriliyor.

KAMİL KOÇ 112 EK SEFER İLE ULAŞIMA DESTEK OLDU

Kahramanmaraş ve çevre illerde, başta AFAD ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm resmi kurumlarla iş birliği içinde gerekli tüm önlemlerini aldılar. Havalimanlarından ve diğer şehirlerden arama kurtarma ekiplerini, sağlık çalışanlarını, Mehmetçiğimizi ve güvenlik görevlilerimizi bölgeye taşımaya devam ediyor, tüm kaynaklarını seferber ediyor. İlk günden itibaren deprem bölgelerine tarifeli seferlerine ilave olarak çok sayıda ek seferler açtılar. Bölgeye ulaşım olanağını arttırmak üzere 112 ek sefer koydular ve talebe göre sürekli artarak güncelliyorlar. Ayrıca afet bölgesine su yardımları oluyor.

DOĞRUER GROUP’TAN DEPREM BÖLGESİNE LOJİSTİK DESTEK

Bölgeye depremzede vatandaşlar için temel ihtiyaçları taşıyan tırlarıyla ulaşım sağlayan Doğruer Lojistik, hem yerel halka yardımlarını hem de kurtarma ekiplerine desteklerini sürdürüyor. 

Doğruer Group Yönetim Kurulu Üyesi Uğuray Doğruer; “Tırlarımızı temel ihtiyaç, battaniye, çadır ve jeneratörlerle doldurduk ve bölgeye ulaştırdık. Özellikle jeneratörler şu an arama kurtarma çalışmalarının devam etmesi ve iletişimin sağlıklı olabilmesi için büyük önem taşıyor. Gönüllü ekip arkadaşlarımızla beraber hem depremzedelerimize hem de buradaki arama kurtarma ekiplerimize yardımlarımızı ve desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

ZİRVE GELİRLERİ, DEPREMZEDELERE BAĞIŞLANDI

Deprem felaketinde kayıp veren Türk treyler sektörü, bölgenin ihtiyaç duyduğu malzemelerin taşınması için seferber oldu. İlk günden itibaren AFAD’a nakdi yardım yapan TREDER üyeleri, treylerler dolusu yardım malzemesinin toplanmasına ve yardım organizasyonlarının gerçekleştirilmesi için çalıştı. TREDER, ayrıca ertelenen Ağır Vasıta, Treyler Zirvesi’nin gelirini depremzedelere bağışlanmasına karar verdi.