Eurasia Rail Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı, 8-10 Mart 2023 tarihlerinde dünya demiryolu sektörünün önde gelen isimlerini İstanbul Fuar Merkezi’nde ağırlamaya hazırlanıyor.  2021 yılında, 16 ülkeden 156 katılımcı ve 45 ülkeden yaklaşık 8.000 ziyaretçiyi 7.000 m2 alanda ağırlayan Eurasia Rail, bu sene de rekor katılımcı ile buluşmak için gün sayıyor.

Bu sene 10. yılını kutlayacak olan Eurasia Rail, sektör devlerini ve profesyonel ziyaretçileri tek çatı altında toplayan en önemli platform olarak yerini koruyor. 2011 yılından bu yana Avrasya bölgesinde sektörün nabzını tutmakla kalmayıp mevcut ilişkilere ve yeni iş birliklerine olanak sağlayan fuar, dünyanın önde gelen demiryolu otoritelerini buluşturuyor. 

Hem katılımcılar hem de ziyaretçiler; demiryolu taşımacılığına yönelik son gelişmeler, yenilikler ve teknolojilerle birlikte sektörde karşılaşılan zorluklar, bu zorluklara karşı üretilen olası çözümler hakkında detaylı bilgiye ve uzman görüşlerine, fuar programı boyunca gerçekleştirilecek konferans ve seminerler vasıtasıyla ulaşabilecekler.

Eurasia Rail’de Demiryolları Sektörünün Bugünü ve Geleceği Masaya Yatırılacak

3 gün boyunca fuarla eş zamanlı olarak gerçekleşecek etkinlik programı kapsamında bu sene Eurasia Rail, sektörel iş birliklerine, ticari ortaklıklara, uluslararası anlaşmalara, ulaşım araçlarında yeni nesil sistemlere ve teknolojilere, başarı hikayelerine ve pazarlama stratejilerine yönelik oturumlara ev sahipliği yapacak.

Artırılmış gerçeklik, otonom robotlar, siber güvenlik, 3B baskı, simülasyon teknolojileri, BIM ve enerji verimlilik çözümleri ile sektöre damga vuran start-uplar, “Tekno Girişimciler Buluşması”nda, sektörle bir araya gelecek. Ulaşım sistemlerinde inovasyon, Ar-ge yatırımlarında yenilikçi teknolojiler, yeni nesil araçlar, siber güvenlik, sinyalizasyon, risk ve data analizleri, veri yönetimi, yolcu deneyimi gibi sektörün her daim radarında olan konuları sahadan deneyimleriyle öncü aktörlerin gözünden “İnovasyon Sunumları” ile sahneye taşıyacak. “İnovasyon Sunumları”, en son teknolojilerini tanıtma, iş birliği arayışında olan yeni müşterilerle tanışma ve bölgedeki marka bilinirliğini artırmak adına üreticilere fırsat sunarken, alıcı ve sektör profesyonelleri için de başarı hikayelerini derinlemesine öğrenme yoluyla yatırım farkındalığı yaratacak.

Firmaların iş hacimlerini arttırma olanağı bulacağı fuarda bu yıl Alım Heyeti Programı (Hosted Buyer) kapsamında Azerbaycan, Kanada, Çekya, Mısır, Hindistan, İran, Kosova, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi önemli ülkelerden 200’ün üzerinde yabancı alıcı ağırlanacak. Katılımcıların, hızlı ve etkin bir şekilde networking yapabilmeleri, doğru müşteri ve tedarikçilerle bağlantı kurabilmeleri ve ağlarını genişletebilmeleri adına B2B randevu sistemi geliştirildi. Bu sistem sayesinde tüm katılımcılar yabancı alıcılarla önceden randevulaşarak görüşme imkanına sahip olabilecekler. Geçen yıl katılımcı ve yabancı alıcılar arasında 500’den fazla toplantı gerçekleşirken fuarda yaratılan iş hacmi ise 300 milyon Euro oldu. 

Fuar kapsamında her yıl gerçekleşen “Rail Master Class Özel Fuar Turu” ile sektör profesyonelleri ve start-uplar, teknoloji influencerları eşliğinde, belirlenen tematik çerçeveye göre katılımcı stantlarını gezerek etkileşimli bir fuar deneyimi yaşayacaklar.

Dünya üzerinde raylı sistemlerin hızlı, ekonomik, çevre dostu, güvenli ve çağdaş sistemler olmalarından dolayı her geçen gün daha da önem kazandığının altını çizen Eurasia Rail Fuar Direktörü Semi Benbanaste, bu yıl düzenlenecek Eurasia Rail hakkında açıklamalarda bulundu. Benbanaste, “Türkiye Yüzyılı’nın işaret fişeği ve Cumhuriyet’imizin 100. yılı olan 2023 yılında gerçekleştireceğimiz Eurasia Rail’de demiryolu sektörüne ve ülke ekonomisine büyük katkı sunmaya hazırlanıyoruz.” 

Türkiye’nin son 20 yılda hızlı tren inşaatında önemli atılım yaptığına dikkat çeken Benbanaste, toplam demiryolu ağının 13 bin 150 kilometreye yükseldiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Nisan 2022’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın kamuoyu ile paylaştığı 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’na göre, ülkemizin demir yolu ağı 2053 yılına kadar 28.590 km’ye yükseltilecek. Böylece, Türkiye’nin yolcu ve yük taşımacılığında demiryolunun payı artırılacak. Bugün 19,5 milyon olan yıllık yolcu trafiğinin yaklaşık 14 kat artırılarak 270 milyona ulaşması, yük taşımacılığının ise 55 milyon tondan 448 milyon tona yükselmesi hedefleniyor. Biz de bu noktada demiryolu sektörünü buluşturan bir platform olmaktan gurur duyuyoruz.”