Avrupa Komisyonu, hem emisyon (CO2) azaltımı hem de yol güvenliği ve sürücü konforu açısından sınırları zorlamak amacıyla yeni kütleler ve boyutlar düzenlemesini yürürlüğe koydu. DAF, yeni düzenlemelerle gelen fırsatlardan faydalanarak son derece çekici ve bir o kadar da aerodinamik tasarıma sahip yeni nesil kamyonları piyasaya sunan Avrupa'daki ilk kamyon üreticisi oldu. Sınıfının en iyisi verimlilik, güvenlik ve sürücü konforu, standartları değiştiren Yeni Nesil DAF'ta bir araya geliyor.

DAF XF, 1997'de piyasaya sürülen ilk neslinden bu yana her zaman bir imaj lideri, müşterilerin gözdesi ve sürücülerin hayali olmuştur. Toplamda 650.000'den fazla XF kamyon satıldı. Model, tüm dünyada 50'den fazla ülkede sahiplerine mükemmel derecede kalite ve kârlılık sunuyor. XF'in birçok nesli "Yılın Uluslararası Kamyonu" ödülüne layık görüldü.

Yeni Nesil XF

Araç; endüstri lideri aerodinamik tasarımı, mümkün olan en yüksek enerji verimliliğini ve en düşük CO2 emisyonlarını elde etmek için 160 mm uzatılan ön tarafıyla tamamen yeni bir kabin tasarımına sahip. Yeni Nesil XF'in kabin başlangıç noktası, önceki modele göre 75 mm daha alçak. Büyük ön cam ve ultra düşük bel çizgisiyle bu tasarım, benzersiz bir doğrudan görüş sağlayarak özellikle Savunmasız Yol Kullanıcıları için sektörün en iyisi güvenlik standartlarına katkıda bulunuyor. Yeni XF'te kabin yüksekliği 1900 ile 2075 mm arasında.

Yeni Nesil XG ve XG+

DAF, XF ile birlikte XG ve XG+'ı da piyasaya sunarak yeni kütleler ve boyutlar düzenlemesinden en iyi şekilde yararlanan yeni bir üst sınıf pazar segmenti oluşturuyor. 160 mm uzatılmış ön kısma ek olarak, bu amiral gemisi modellerin her ikisi de kabinin arka tarafında en az 330 mm ekstra uzunluğa sahiptir ve çalışmak, vakit geçirmek ve uyumak için benzersiz bir alan sunuyor. XG ve XG+'ın kabin başlangıç noktası, Yeni Nesil XF'ten 125 mm daha yüksek. Yarı düz zemin sayesinde yalnızca 3 basamak ile kolay erişimin ve mükemmel doğrudan görüş için ideal oturma konumunun optimum kombinasyonu elde ediliyor.

DAF XG kabin içi, en az 1980 ile 2105 mm arasında ayakta durma yüksekliğine sahip ve arka kısımdaki ek uzunluk sayesinde muazzam bir iç alan sunuyor.

Yeni XG+, iç alan söz konusu olduğunda piyasadaki tüm kamyonları geride bırakıyor. Tavanın yüksekliği, 2220 mm gibi etkileyici bir ayakta durma yüksekliği sağlamak üzere daha da artırıldı. Sektörde görülmemiş göz kamaştırıcı bir yaşam konforu ve genişlik sunan XG+, her yönüyle DAF'ın bu serideki en üstün modelidir. Tüm bunların yanı sıra model, sektördeki en iyi aerodinamik tasarımı ve doğrudan görüşü sunmayı vadediyor.

Çekici ve modern tasarım

Yeni Nesil XF, XG ve XG+, mükemmel aerodinamik verimlilik için kusursuz oturan gövde panelleri ve şık bir şekilde monte edilmiş ön cam ve kapılar ile konik yapıya sahip çekici bir kabin sayesinde göz alıcı ve ayırt edici bir dış tasarıma sahiptir.

Aracın ön tarafı, güzel bir tasarımı tasarımcının ürünü çizerken ölçülerde sahip olduğu maksimum özgürlükle birleştiriyor. Bu durum, aerodinamik bir şekil ve Savunmasız Yol Kullanıcıları için ileri düzeyde güvenlik sağlıyor.

Yeni Nesil XF, XG ve XG+ kamyonların her biri krom vurgulu şık bir ızgarayla donatıldı. Izgaranın üstünde aracın sınıfını vurgulayan, parlak kaplamalı, göze çarpan bir logo çubuğu bulunuyor. Ön kısma akıllıca entegre edilen hava girişi, uzatılmış ön kısmı vurgulayarak öne çıkan ızgara ile daha da geliştirilen zarif ve güçlü tasarıma katkıda bulunuyor.

Titizlikle entegre edilen şık tasarımlı çelik tampon, kompozit yüzeye sahiptir ve üç bileşenden oluşur; bu tasarım, hasar durumunda zararı en aza indirirken onarım maliyetlerini düşürür.

Temel tasarım unsurlarından bir diğeri olan şık, tam LED farlar, karakteristik Gündüz Sürüş Lambaları ve entegre viraj lambalarıyla taçlandırılmıştır ve cesur bir görünümün yanı sıra geceleri benzersiz bir görüş sağlar. Kamyonun mükemmel görünümü, XG ve XG+'ta standart olan ve her model için özel bir tasarıma sahip zarif LED Tavan Işıklarıyla destekliyor.

Kabinin yan kısımları da zarafetiyle ön kısımdan geri kalmıyor. Gösterişli ve şık tasarımın yanı sıra yükselen çizgiler, dinamik görünüme katkıda bulunuyor.