"Yeni Nesil XF, XG ve XG+ ile geleceği başlatıyoruz" sloganıyla tanıtılan yeni nesil DAF'lar; verimlilik, güvenlik ve konfor özellikleriyle hem filo sahiplerine hem de sürücülere üstün özellikler sunuyor. Geleceğin Sürüşü için hazırız mesajı veren araçlar yapılan test sürüşünden tam not aldı. 

Araçlar için İzmit Körfez Pisti'nde test sürüşü düzenlendi. Araçları kullanma ve deneyimle şansını bulduğumuz aktiviteye DAF Trucks Türkiye Genel Müdürü Gregor van der Mark ile DAF Trucks Türkiye Satış Direktörü Mert Ersoylu da katıldı. 

TESTTEN NOTLAR: 

Yüzde 10 daha az yakıt tüketi sunan araçlar, bu başarısını geliştirilen aerodinamik yapısından, kameralı yan aynalardan ve teknik geliştirmelerden elde etmiş. 

Aracın ön tarafındaki aerodinamik yapı hemen farkediliyor. Kavisli bir cam yapısına sahip olan araçlar, bu sayede rüzgar direncini minimize ederken, sürücünün görüş açısını da oldukça genişletiyor. 

Izgaraların alçakta konumlandırılması araca heybetli bir yapı kazandırmış. Araçlarda LED farlar standart olarak sunuluyor. Kapılardaki kaldırım görüş camları ise opsiyonel olarak veriliyor. Bu camlar güvenlik için oldukça faydalı. Yanda duran bisikletli ve yayalar görülebilirken, manevralarda ve yaklaşmalarda oldukça iyi iş çıkarıyor.

Köşe görüş kamerası da kör noktaların tamamen görünmesini sağlıyor.

Basamaklar da yeniden dizayn edilmiş. oldukça kolay giriş sağlıyor ve bu geniş açılan kapı ile destekleniyor. 

İçeride sizi geniş kabinin içinde oldukça ferah ve konforlu bir ortam karşılıyor. Sürücü koltuğu pozisyonunu ayarlamak çok rahat. Direksiyon simiti de sürücü pozisyonuna göre ayarlanabiliyor. 

Direksiyon üzerindeki tuşlar yeniden konumlandırılmış ve eliniz direksiyondayken bütün ayarlamaları buradan yapabiliyorsunuz. 

Dijital gösterge paneli üzerinden bütün ayarları görebiliyorsunuz ve kendinize göre kişiselleştirebiliyorsunuz. 

Kabin tasarımı oldukça ergonomik ve konforlu. Sürücü yatağını da ayarlayibiliyorsunuz. (Boyun tarafını ve ayak tarafını ayarlayarak dinlenme koltuğu gibi de kullanabiliyorsunuz)

Saklama alanları konusunda da oldukça cömert. Yan kapılardaki alanlar ve kabin ön konsolunda bulunan saklama alanı yeterli. Dışardan erişilebilen saklama gözü de genişletilmiş.

Yan camlar da alçaltılmış. Bu da görüş açısını artırmış. Sürücü yanında cam kenarlarına kolunuzu koyabiliyorsunuz. İsterseniz kol dayamayı kaldırıp kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. 

Kabin içindeki ses yalıtımını da çok beğendim. DAF bunun için özel olarak çalışmış ve geliştirilen trim sistemi oldukça başarılı iş çıkarıyor. 

Traxon yarı otomatikleştirilmiş şanzımanın vites uyumu ve performansı da oldukça başarılıydı.

DAF'ın yeni nesil araçlarında sunulan MX motor freni ise retardere ne gerek var dedirtecek kadar başarılı. 

DAF'ın yeni nesil araçları tam otonoma gidişte iyi iş çıkarmış. Araç hızını, mesafesini, şerit takibini yapabiliyor. 

İŞTE DAF YENİ NESİL ARAÇLARININ SUNDUĞU ÖZELLİKLER

DAF, tamamen yeni bir seri ile yeni bir standart belirliyor. Yeni Nesil DAF XF, XG ve XG+ en yüksek kaliteyi, %10 iyileştirilmiş yakıt verimliliğini ve eksiksiz aktif ve pasif güvenlik paketlerini, eşsiz kamyon tasarımı ile birleştirerek farkını ortaya koyuyor.

Avrupa Komisyonu, emisyonların (CO2) azaltılması, yol güvenliği ve sürücü konforu açısından sınırları zorlayarak yeni kütle ve boyut düzenlemeleri getirmiştir. DAF, yeni düzenlemelerin sunduğu ek özgürlüğü kullanarak son derece çekici ve aerodinamik bir tasarıma sahip yeni nesil kamyonları piyasaya süren Avrupalı kamyon üreticileri arasında ilk sırada yer alıyor.

1997'de ilk neslinin ortaya çıkmasından bu yana, 'Uluslararası Yılın Kamyonu' ödülüne layık görülen DAF XF’in çeşitli nesilleri imaj lideri olmuştur. Toplamda en az 650.000 XF kamyon satılmakta ve Dünya çapında 50'den fazla ülkede sahiplerine mükemmel kalite ve kârlılık sunmaktadır.

Yeni Nesil XF

Sektör lideri aerodinami, en yüksek enerji verimliliği ve en düşük CO2 emisyonları için ön tarafta 160 mm uzama ile tamamen yeni bir kabin tasarımına sahip olan Yeni Nesil XF, çok beğenilen ve halen mevcut olan XF Super Space Cab ve Space Cab ile karşılaştırıldığında 75 mm daha alçak bir kabin verisine sahip, geniş ön cam ve ultra alçak kemer çizgisi ile birlikte doğrudan görüş sağlar ve özellikle Savunmasız Yol Kullanıcıları açısından sektör lideri güvenliğe katkıda bulunur. Yeni XF'de ayakta durma yüksekliği mükemmeldir ve kabin içindeki konuma bağlı olarak 1.900 ile 2.075 mm arasındadır.

Yeni Nesil XG ve XG+

 yeni kütle ve boyut düzenlemelerinden maksimum fayda sağlayan DAF, XF'ye ek olarak XG ve XG+ 160 mm uzatılmış ön kısmın yanı sıra, çalışmak, yaşamak ve uyumak için eşsiz bir alan sağlamak üzere kabinin arka kısmında en az 330 mm ekstra uzunluğa sahiptir. XG ve XG+'nın kabin yüksekliği Yeni Nesil XF'den 125 mm daha yüksektir. Yarı düz zemin, yalnızca 3 basamakla kolay erişim ve mükemmel doğrudan görüş için harika bir oturma pozisyonunun optimum kombinasyonunu sağlar. 

DAF XG kabin içi, en az 1.980 ila 2.105 mm arasında bir ayakta durma yüksekliği ve - arkadaki uzama sayesinde - muazzam bir iç alan sunar. 

İç mekan perfonmasıyla piyasadki ürünlere meydan okuyan DAF XG+ ile tavan yüksekliği daha da artırılarak 2.220 mm'ye kadar etkileyici bir ayakta durma yüksekliği sunuluyor. Bu XG+, DAF'ın gerçek üst sınıf modelidir ve tüm sektörde benzersiz olan göz kamaştırıcı bir yaşam konforu ve ferahlık düzeyi sunar. DAF XG+, 12,5 m3'lük hacmiyle sektörün referans modeli olan mevcut DAF XF Super Space Cab'den bile %14 daha fazla hacme sahiptir. 

Çekici ve modern tasarım

Ayırt edici dış tasarıma sahip olan Yeni Nesil XF, XG ve XG+, aerodinamik verimlilik için kusursuz bir şekilde oturan gövde panelleri ve monte edilmiş ön cam ve kapılar ile konik kabin şekli ile karakterize edilmiştir.

Uzun ön tarafı vurgulayan belirgin ızgara ile daha da geliştirilen Yeni Nesil XF, XG ve XG+ kamyonların tümü krom desenli ızgaraya sahiptir. Bu ızgaranın üzerinde araçların sınıfını vurgulamak için parlak bir logo çubuğu bulunur. Hava girişi ön tarafa düzgün bir şekilde entegre edilmiştir 

Çelik tampon kompozit bir kaplamaya sahiptir ve hasar durumunda en düşük kırılganlığı ve düşük onarım maliyetleriyle birleştirmek için üç elemandan oluşur. 

Gündüz Farları ve entegre viraj ışıklarıyla LED farlar,  benzersiz bir görüş sağlıyor. XG ve XG+'da standart olan ve her model için özel bir tasarıma sahip LED Tavan Lambaları ile destekleniyor.

Tasarımdan gelen kalite

Yeni Nesil DAF'ta en üstün malzeme kalitesi kullanılmakla kalmamış, kabin yapısı için hafif, yüksek mukavemetli çelik kullanılmış ve iç mekanda birinci sınıf yumuşak dokunuşlu malzemeler ve deri yaygın olarak kullanılmıştır.

20 milyon kilometreden fazla işlevsellik, dayanıklılık, güvenilirlik ve müşteri testlerinden geçirilen Yeni Nesil DAF, Altı Sigma kalitesine odaklanarak tasarlandı.

Geliştirme Anafikri

 Yeni Nesil DAF, ana geliştirme kriterleri olan; üstün güvenilirlik ve dayanıklılıktan ödün vermeden verimlilik, güvenlik ve sürücü konforunda yeni bir endüstri standardı getirme hedeflerine tam olarak odaklanarak tasarlanmıştır;

Verimlilikte Geleceğin Tasarlanması

• %10'a varan etkileyici yakıt verimliliği 

- Sınıfının en üstün aerodinamisi

- Son derece verimli dış tasarım

- Akıllı motor bölmesi akış yönetimi

- Gelişmiş kamera sistemleri

- Yeni, yüksek verimli güç aktarma organları

- Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri

- Düşük araç ağırlıkları

- Sadece 6912 kilogram ağırlık

- Kablosuz araç yazılımı güncellemeleri

- Yılda sadece bir kez ve 200.000 kilometreye kadar servis aralıkları

DAF, araç aerodinamiğini gerçekleştirdi ve hava akışı sağlayan optimum yarıçaplara, sivriliğe ve kapsamlı sızdırmazlığa sahip çekici bir dış tasarım ortaya çıkardı. Kavisli ön cam, eliptik şekilli köşe panelleri, aerodinamik A sütunu kapakları, entegre hava deflektörlü alt plaka, tekerlek yuvası deflektörleri ve aynalar yerine isteğe bağlı kameralar aerodinamiğe katkıda bulunur. 

Motor bölmesi veya kabin altı hava akışlarını en iyi şekilde gerçekleştirmek için alınan birçok önlem de aynı derecede önemlidir. Bunlar arasında havası soğutucusu ve radyatör etrafındaki kapaklar, akış kılavuzları ve devirdaim bariyerleri ve kapalı tekerlek yuvası kapakları yer alır. Tüm bunlar, en az %19 daha iyi aerodinamik ve toplam %10'luk yakıt verimliliği iyileştirmesinin %6,3'üne varan bir oranla sonuçlanmıştır. 

Gelecek için hazır

İçinde yaşadığımız dünya değişiyor. İklim değişikliği nedeniyle CO2 emisyonlarını azaltma, kentsel alanlarda hava kalitesini iyileştirme ve özellikle savunmasız yol kullanıcılarının trafik güvenliğini artırma ihtiyacı, sürücü kıtlığı ve iyi ve profesyonel sürücüleri çekme ve elde tutma ihtiyacı ile el ele gidiyor. 

Yeni Nesil XF, XG ve XG+, Geleceği başlatan ve taşımacılık verimliliği, güvenliği ve sürücü konforunda yeni bir çağ başlatan uzun mesafe araç serisidir. Yeni Nesil DAF, batarya ve hidrojen gibi geleceğin enerji taşıyıcıları ve e-motorlar, plug-in hibritler, yakıt hücreleri ve hidrojen yanmalı motorlar dahil olmak üzere geleceğin güç aktarma organları için hazırlanmış, yeni ve enerji verimli bir araç platformunu temsil etmektedir. Aracın son teknoloji dizel motorları yeni nesil.  bio yakıtların (Gazdan Sıvıya ve HVO dahil) yanı sıra karayolu taşımacılığını daha da karbondan arındırmak için yenilenebilir e-yakıtlar için hazırdır.