Yeni Nesil DAF XD serisi, Avrupa çapında 24 büyük kamyon dergisini temsil eden 24 ticari araç editörü ve kıdemli gazetecisinden oluşan bir jüri tarafından "International Truck of the Year 2023" ödülüne layık görüldü. Yeni Nesil DAF XF, XG ve XG⁺ serisi, geçtiğimiz yıl uzun yol ve ağır taşımacılık alanında "International Truck of the Year 2022" seçilmişti.

Karayolunda taşıma verimliliğine katkıda bulunma
International Truck of the Year (IToY) kurallarına göre yıllık ödül, bir önceki 12 ay içinde piyasaya sunulan ve karayolu taşımacılığı verimliliğine en önemli katkıyı sağlayan kamyona veriliyor. Bu karar; teknolojik yenilik, konfor, güvenlik, sürüş kabiliyeti, yakıt ekonomisi, çevresel "ayak izi" ve Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO) gibi birkaç önemli kritere dayalı olarak alınıyor.

"Yeni bir standart"
International Truck of the Year Başkanı Gianenrico Griffini, jürinin kararını şöyle özetliyor: "Yeni XD serisinin tanıtılmasıyla birlikte DAF, sınıfında yeni bir standardı belirleyen, son teknoloji ürünü bir dağıtım kamyonunu piyasaya sundu. Kamyon serisi, doğrudan ve dolaylı görüşü önemli ölçüde iyileştirerek dağıtım araçları için önemli bir faktör olan güvenliği sağlıyor. Bununla birlikte araç, verimlilik ve sürücü konforu konusunda yeni bir standart sunuyor."

Mükemmel görüş özellikleri
Griffini, IToY jürisinin sürüş konumunun yanı sıra geniş, eğimli ön cam, düşük bel çizgilerine sahip yan camlar ve isteğe bağlı geniş görüşlü cam ile sağlanan çok yönlü gelişmiş görünürlüğü takdir ettiğini vurguladı. "Köşe görüş kamerası ve geleneksel dikiz aynalarının yerini alan isteğe bağlı dijital görüş sistemiyle birlikte tüm bu özellikler, savunmasız yol kullanıcılarının güvenliğini etkileyici bir şekilde artırıyor."

Elektrikli ve dizel motorlar
Gelişmiş tahmin özellikli ZF TraXon otomatikleştirilmiş şanzımana sahip güçlü PACCAR MX-11 motorlarla donatılmış XD'nin yeni ve son derece verimli güç aktarma organlarının performansı 24 jüri üyesinden ayrıca övgü topladı. Bununla birlikte yepyeni, tamamen elektrikli güç aktarma organı serisinin duyurulması jüri komitesini etkiledi.

"Muhteşem bir başarı"
DAF Trucks Başkanı Harald Seidel şunları söyledi: "International Truck of the Year Award 2023 ödülünü kazanmak, DAF çalışanlarımız ve bayilerimiz için muhteşem bir başarı. Bu durum; birinci sınıf güvenlik, verimlilik ve sürücü konforu sunan premium DAF XD'nin mesleki uygulamalar ve dağıtım uygulamalarındaki müşteriler için yeni endüstri standardını belirlediğini kanıtlıyor."