DAF XD'yi İspanya'da test ettik. Verimlilik, güvenlik ve sürücü konforunu üst düzeye çıkaran DAF XD, başta sürücüler olmak üzere nakliye sektörünü heyecanlandıracak özelliklerle dolu.

DAF, IAA Fuarı’nda tanıttığı Yeni Nesil DAF XD kamyonlar için İspanya’da test sürüşü düzenledi. 4x2 ve 6x2 dingil yapılandırmalarını içeren kapsamlı bir yelpazede sunulan araçlarda 3 farklı (Day Cab, Sleeper Cab ve Sleeper High Cab) kabin bulunuyor. Yüzde 10 daha az yakıt tüketimi, geliştirilmiş motor freni, pasif ve aktif güvenlik sistemleri, artırılmış sürücü konforu ile XD’ler taşımacılık sektöründe merak uyandıracak bir araç olmuş.  DAF tüm bu özellikleri ile geleceğin sürüşünü şimdiden yakalamış görünüyor. 

DAF Trucks Türkiye Genel Müdürü Gregor van der Mark ve DAF Trucks Türkiye Satış Direktörü Mert Ersoy’lunun katıldığı Avrupa test sürüşünde Türkiye’den transmedya.com olarak biz de vardık.

DAF XD, GELECEĞİN SÜRÜŞÜ İÇİN HAZIR

19 noktada geliştirilmiş aerodinamik yapısı, 300-450 beygir arasındaki farklı motor seçenekleri, otomatikleştirilmiş TrakXon şanzımanı, aktif ve pasik güvenlik sistemleri, geniş ve rahat 3 farklı kabin seçeneği, geniş açı aralığında ayarlanabilen direksiyon ve koltukları, özelleştirilebilin dijital gösterge paneli, üstün yol tutuşu, rahat yatakları ile DAF XD’nin geleceğin sürüşüne tam olarak hazır olduğunu söyleyebiliriz.

UZUNYOLUN KONFORU ŞEHİRİÇİNİN RAHATLIĞI XD’DE BİR ARADA

Yılın kamyonu ödülüyle birlikte birçok ödülün sahibi DAF XF, XG ve XG+ ile aynı DNA’yı paylaşan XD serisi, uzun yol kullanımlarında büyük kamyonlarda görmeye alıştığımız konfor ve rahatlığı sağlarken, şehiriçi kullanımlardaki kolaylığı ile sürücülerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. 19 noktada geliştirilen aerodinamik yapı ile yüzde 10 daha az yakıt tüketimi sunun XD, kaza anında 40 santimetre geriye giden kabin ile sürücüye güvenlik kafesi oluşturuyor. 17 santimetre alçaltılmış ön konsol, şehiriçi trafiğinde araca yakın olduğu için görünmesi zor olan yaya ve bisikletlilerin rahatça görünmesini sağlıyor. Yan aynalar da oldukça başarılıyken DAF XD’de opsiyonel olarak yan kameralar da sunuluyor. Köşeleri gösteren kamera ise tüm araçlarda standart olarak sunuluyor. Kaldırımları gösteren kapı altı pencereler de sürücülerin oldukça işine yarayacak özelliklerden bir tanesi.

KABİN, KONFOR VE RAHATLIK İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ

Uzunyol ve şehiriçi kullanımlarda test ettiğimiz yeni nesil XD kamyonlara ilk bindiğimizde bizi sürücüye göre konumlandırılmış bir ön konsol karşılıyor. Bütün ayarların direksiyondan yapılması ile gözünüzü yoldan ayırmadan araca müdahalelerde bulunabiliyorsunuz. 50 derece açı sunan direksiyon ve hızlı ayarlanabilir koltuklarla en uygun sürüş pozisyonu elde edebiliyorsunuz.  

Yeni Nesil DAF XD'nin kabin tasarımı, sınıfında en iyi doğrudan görüş için büyük bir ön cam ve ultra düşük seviyeden başlayan büyük yan camlar içeriyor. Bu özellik, alçak kabin konumu (Yeni XF'den 17 cm daha alçak) ve yardımcı sürücü tarafında bulunan, ön cama yönelen karakteristik çizgilere sahip yeni "Vision Dashboard" sayesinde elde edilmiş.

Yardımcı sürücü tarafında yayaların ve bisikletlilerin engelsiz şekilde görülebilmesi için tasarlanmış Kaldırım Görüş Camı ve katlanır yardımcı sürücü koltuğu seçeneği bulunuyor. DAF Digital Vision System ve DAF Corner View, benzersiz dolaylı görüşe katkıda bulunuyor. DAF City Turn Assist, yardımcı sürücünün yanındaki kör bölgede diğer yol kullanıcıları varken sürücüye görsel ve sesli uyarılar sağlıyor.

KABİN RAHAT YOLCULUK GÜVENLİ

XD, 10 metreküpe varan hacimlerle üstün, çok kullanışlı ve ferah kabinler sunuyor. Sleeper Cab ve Sleeper High Cab seçenekleriyle birlikte, standart olarak daha geniş iç hacim sağlayan bir Day Cab seçeneği de mevcut. Koltuk ve direksiyon simidinin benzersiz ayar aralıkları, ideal sürüş konumunu garanti ediyor. Son derece ergonomik kumanda paneli, net ve tamamen dijital gösterge ekranları oldukça etkileyici. Yeni üstün şasi tasarımı, kabin süspansiyonu ve arka dingil süspansiyonuyla sürüş, direksiyon hakimiyeti ve yol tutuş avantajları sağlıyor. Uyku konforu için DAF XD Sleeper ve Sleeper High kabindeki yataklar 2.220 mm'den az uzunluğa ve 750 mm'ye kadar genişliğe sahip.

ELLER DİREKSIYONDA, GÖZLER YOLDA

DAF XD’de direksiyon simidi ve kumanda kolları üzerindeki tüm sürüş fonksiyonlar optimum şekilde konumlandırılmış. Bu sayede sürücü gözünü yoldan ayırmadan tüm kontrolü direksiyon simidi üzerinden gerçekleştirebiliyor. DAF bunu 'Eller Direksiyonda, Gözler Yolda' moddosuyla özetliyor.

LONDRA 2023 STANDARDINDAN TAM PUAN

Araç üreticileri için Londra 2023 Standartları (London Direct Vision Standard-DSV) çok önemli. DAF XD buradan tam puan almayı başarıyor. Yol güvenliğini artırmak için sürücü konumundan doğrudan görüşü en üst düzeye çıkaran XD;  benzersiz DAF Vision Door ve DAF Corner View kamera sistemiyle donatıldığında, DVS'de ulaşılabilir maksimum 5 yıldıza ulaşıyor. Bu, doğrudan görüş söz konusu olduğunda XD'nin benzersiz pazar konumunu gösteriyor.

 19 NOKTADA GELİŞTİRİLEN AERODİNAMİK YAPI VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

DAF XD dest sürüşünde araçların aerodinamik yapısını özellikle dikkat çekildi. Aracın verimliliği için oldukça önemli olan yapı için 19 noktada geliştirme yapılmış. Bu sayede yüzde 10 aşağı çekilen yakıt tüketimine katkı sağlanmış,

Kusursuz şekillendirilmiş aerodinamik kabin, birinci sınıf yakıt verimliliği ve düşük CO2 emisyonları sağlıyor. Bu tasarım DAF'ın XF, XG ve XG+ uzun yol modelleriyle aynı geniş yarıçaplara, kavisli ön cama, mükemmel sızdırmazlığa ve optimum motor ve kabin altı hava akışına sahip.

Yeni PACCAR MX-11 motorun akıllı egzoz sistemi, düşük araç ağırlıkları, standart TraXon otomatik şanzımanı ve gelişmiş sürücü yardım sistemleri verimliliği geliştiriyor. Geniş bir yelpazede temin edilebilen PTO'lar, kasa bağlantı modülleri ve soketler, üst yapıcılar için birinci sınıf kolaylık sağlıyor.  

 VERİMLİKTE ÇOK İDDİALI

Uzun mesafeli Yeni Nesil XF, XG ve XG+ kamyonlarla paylaşılan olağanüstü kabin aerodinamiği sayesinde sınıfında lider yakıt verimliliği ve düşük CO2 emisyonları elde ediliyor. Geniş yarıçap, kavisli ön cam, optimum sızdırmazlık, aynalar yerine dijital kameralar ve mükemmel motor ve kabin altı hava akışı, dağıtım ve mesleki segmentte de verimlilikte yeni bir standart getirmek için uygulanıyor. PACCAR MX-11 motor, standart olarak TraXon otomatik şanzıman, akıllı egzoz son işlem sistemi ve arka aks içeren yeni aktarma organları aracılığıyla gerçekleştiriliyor. DAF Connect filo yönetim sistemi, kablosuz yazılım güncellemelerinde zamandan tasarruf sağlıyor.

DAF XD’NİN “GELECEĞİN SÜRÜŞÜNÜ SUNUYORUZ" DEDİĞİ ÖZELLİKLERİNİN NELER OLDUĞUNA BAKALIM:

Standart olarak DAF Köşe Görünümü

Güvenliği artırmak ve güvenlik açığını azaltmak için Yeni Nesil DAF XD, standart olarak büyük beğeni toplayan DAF Köşe Görünümü ile birlikte geliyor.

DAF Corner View, hem kaldırım hem de ön dikiz aynalarının yerini alan bir kameraya sahip. Yasal olarak gerekli olandan çok daha geniş bir görüş alanı sağlarken, geleneksel kavisli aynalara kıyasla görüş kalitesi önemli ölçüde daha yüksek. DAF Köşe Görünümü'nün ekranı, ön yolcu tarafındaki A direğine mantıklı bir şekilde yerleştirilmiştir, böylece sürücü bir bakışta kamyonun ön yolcu tarafında neler olup bittiğini mükemmel bir şekilde görebiliyor.

Dahası, aynaların DAF Dijital Görüş Sistemi ile değiştirilmesi doğrudan görüşe katkıda bulunur ve aerodinamik performansı yüzde 4,5 oranında artırarak yüzde 1,4 yakıt verimliliği kazancına katkıda bulunuyor.

Yüksek kaliteli LED dış aydınlatma

Tıpkı kardeşleri XF, XG ve XG⁺ gibi DAF XD de ön, yan ve arka aydınlatmada tam kapsamlı LED teknolojisi sunuyorr. Buna uzun huzme, uzun huzme, gündüz yanan ışıklar, köşe ve manevra ışıklarının yanı sıra güzel Skylights (Sleeper High kabinde isteğe bağlı olarak sunulur) ve öndeki isteğe bağlı sis lambaları dahil. Yan işaret lambaları, sinyal lambaları ve arka lambalar da LED teknolojisinden yararlanıyor. En iyi görüş ve görünürlük ile maksimum güvenlik için en yüksek kaliteyi sağlıyor. LED aydınlatma, düşük enerji tüketimi ve sonsuz ömrü sayesinde uygun işletme maliyetine de katkıda bulunuyor.

Sürücünün konforu için, yeni DAF XD serisinde Otomatik Aydınlatma Seçimi standart. Zorlu ve karanlık sürüş koşullarında uzun huzmeyi otomatik olarak etkinleştiriyor. Yağmur durumunda da silecekler otomatik olarak devreye giriyor. Römorkunkiler de dahil olmak üzere tüm araç lambaları, araç anahtarındaki uzaktan kumanda ile kolayca kontrol edilebiliyor.

Sınıfının en iyisi pasif güvenlik

Yeni Nesil DAF kamyonlar, her yönden darbelere karşı koruma sağlayan tamamen yeni ve son derece güçlü, sağlam bir kabin yapısına sahip. Ön tarafta, maksimum koruma için enerji emici çarpışma kutuları entegre edilmiş. Kabinin arkasındaki çarpma bölgeleri hareketli yüklere karşı koruma sağlayarak sürücünün çalışma alanını güvende tutuyor. Tavan, devrilme durumunda kabindekileri maksimum düzeyde korumak için güçlendirilmiş.

ProCaDis Güvenlik Sistemi

DAF'ın benzersiz ve patentli Programlı Kabin Yer Değiştirme Sistemi (ProCaDis), önden çarpışma sırasında şaside 40 santimetrelik XD kabin yer değiştirmesine izin veriyor. Böylece enerj emiliyor ve kabinin ayrılması önleniyor.  Sonuç olarak, ProCaDis kabin yapısını koruyor ve araç yolcuları için hayatta kalma alanını en üst düzeye çıkarıyor.

Güvenlik Sistemi

DAF'ın Kontrollü Direksiyon Kolonu Deformasyon Sistemi (CoDeS), örneğin bir römork çarpması durumunda direksiyon simidinin sürücüden uzaklaşmasını sağlıyor. Sürücünün dizleri, Yeni Nesil XD'nin ön panelindeki darbe emici bölgelerle korunuyor.

Sürücü Destek Sistemleri

Yeni Nesil DAF, konfor ve güvenliği desteklemek için eksiksiz bir dizi sürücü destek sistemiyle birlikte sunuluyor. Bunlara Fren Yardımı, Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi, Acil Durum Fren Lambaları, DAF Şehir Dönüş Yardımı ve en yeni nesil Gelişmiş Acil Durum Fren Sistemi dahil. AEBS-3, hem sabit hem de hareketli araçların 80 km/s hıza kadar çarpışmadan kaçınmasına yardımcı olmak için tam otonom acil frenleme sağlayabiliyor.

Dozajı kolay DAF Elektronik Park Freni, değerli bir güvenlik seçeneği olarak öne çıkıyor. Örneğin motor kapatıldığında otomatik olarak park frenini devreye sokarak kamyonun istem dışı kaymasını önlüyor. Ayrıca, sürücü kalkış için gaza bastığında Elektronik Park Freni devreden çıkıyor. Kamyonun park freni gücünü kontrol etmek için bir test fonksiyonu da dahil.

Düşük Hızlı Treyler Freni, treyler frenlerini bağımsız olarak etkinleştirerek güvenli treyler bağlanmasını ve ayrılmasını garanti ediyor. Ayrıca, bir vinçle yükleme veya boşaltma sırasında veya bir devrilme gövdesi çalıştırılırken kamyonun hareket etmemesini sağlamak için park freninin yanındaki tüm frenleri devreye sokan Park Freni Yardımı da yeni bir özellik olarak sunuluyor.

Sınıfında lider kullanıcı dostu

DAF, "Eller Direksiyonda, Gözler Yolda" felsefesiyle mükemmel bir İnsan Makine Arayüzü (HMI) oluşturmayı başarıyor. Yeni Nesil DAF XD'nin birincil sürüş fonksiyonlarının tümü direksiyon simidi veya kolon kollarından çalıştırılıyor. Doğrudan sürüşle ilgili fonksiyonların devreye alınmasından dijital ekran menüsünün çalışmasına, TraXon'un kontrolünden ses ve telefonun çalışmasına kadar her şey mantıklı bir şekilde konumlandırılmış. İkincil sürüş işlevleri, tümü sürücünün parmak uçlarında olmak üzere, gösterge panelindeki fiziksel düğmelerden çalıştırılıyor. Bu yaklaşım, sürücünün optimum sürüş için başlangıç noktası olan yola odaklanmasını garanti ediyor.

Koltukların ve direksiyon kolonunun benzersiz ayar aralığı

Yeni Nesil DAF XD dağıtım kamyonları için DAF, sürücü için mümkün olan en iyi çalışma ortamını yaratıyor. Sürücü koltuğunun ayar aralığı, 1.190 milimetre uzunluğunda ve 413 milimetre yüksekliğinde bulunuyor ve bu, bu segmentteki mevcut standartların çok ötesinde. Direksiyon simidi 6° ila 55°'den az olmayan bir açıyla ayarlanabiliyor ve hatta hem aktif hem de daha dikey bir konuma getirilebiliyor, bu da binek otomobil benzeri bir sürüş konumuna olanak tanıyor.

DAF, Yeni Nesil dağıtım kamyonlarının üstün kalitesini temsil eden üç koltuk döşemesi sunuyor: yumuşak dokuma kumaş, zarif Alcantara ve lüks tam deri.

Katlanabilir yardımcı sürücü ve üçüncü koltuk

DAF'ın uzun mesafeli amiral gemisi modelleri XF, XG ve XG⁺ gibi, Yeni Nesil DAF XD dağıtım kamyonları da standart olarak katlanabilir bir yardımcı sürücü koltuğu ile birlikte geliyor. Koltuk katlandığında, isteğe bağlı Kenar Görüş Pencereli Görüş Kapısı aracılığıyla sınırsız doğrudan görüş sağlarken aynı zamanda kabindeki hareket özgürlüğüne de katkıda bulunuyor. Bu koltuğun koltuk başlığı akıllıca katlanabilir (opsiyonel), bu da ranzada masa olarak oturmaktan pratik.

Day Cab, yine katlanabilir ve motor tünelinin üstüne yerleştirilmiş konforlu bir üçüncü koltukla donatılabiliyor. Bu isteğe bağlı koltuk kolçaklarla donatılmıştır ve üçüncü yolcuya çok rahat bir pozisyon sunulabilmesi için geniş ayak alanı mevcut.

Vizyon panosu

DAF, özellikle yeni XD serisi için doğrudan görünümde bir sonraki düzeyi destekleyen bir gösterge panosu oluşturdu. Bu 'Vision Dashboard', Yeni Nesil XF, XG ve XG⁺ serilerindeki ön panelin büyük faydalarını bünyesinde barındırıyor ve ön cama doğru ön cama doğru dik bir düşüşle ön plana çıkıyor. Bu, dağıtım segmentinde benzeri görülmemiş bir doğrudan görüşle sonuçlanıyor.

Gözler Yolda, Eller Direksiyonda

Yeni Nesil DAF XD'nin kontrol paneli güzel bir şekilde tasarlanmış ve son teknoloji ekranlar içeriyor. Araçla ilgili tüm bilgiler için çekici, merkezi bir 12" ekrana ve DAF Navigasyon ve Bilgi-Eğlence Sistemi için isteğe bağlı 10.1" dokunmatik ekrana sahip. Tüm önemli bilgiler, sürücünün ufkunun yakınında bir bakışta görülebiliyor.

Temel araç işlevleri, tümü doğrudan erişilebilen fiziksel düğmeler aracılığıyla çalıştırılıyor. Olağanüstü ergonomi, DAF'ın "Gözler Yolda, Eller Direksiyonda" felsefesini temsil ederek hem en yüksek konfora hem de güvenliğe katkıda bulunuyor.

Tamamen dijital gösterge paneli ekranları

Araçta, ilgili tüm bilgileri gösteren büyük, 12” tamamen dijital ekran mevcut. Sürücü, direksiyon simidindeki döner başparmak tekerleğini kullanarak sunulan bilgi düzeyinin yanı sıra klasik veya modern bir tasarımı kolayca seçebiliyor. Merkezi ekran, her sürücü için kişisel tercihlere ve zevke göre yapılandırılabiliyor ve kişiselleştirme için tüm alan sağlıyor.

Sürücü destek sistemlerinden gelen bilgi ve uyarılar, parlak 12” gösterge paneli ekranında merkezi bir konuma sahip. Bunlara trafik ve navigasyon bilgilerinin yanı sıra örneğin AEBS-3 ve Şeritten Ayrılma Uyarısı ve Ön Çarpışma Uyarı Sistemlerinden gelen uyarılar dahil.

Yeni DAF Bilgi-Eğlence Sistemi

Yeni Nesil XD için DAF, en az dört DAF Info seviyesi sunuyorr. Standart sistem, radyo ve akış hizmetleri sağlıyorr ve ek ekran olmadan geliyor. Bu uygulama, kendi sistemlerini dahil etmek isteyen müşteriler için sunuluyor.

Apple Car Play ve Android Auto, bir sonraki seviye tarafından destekleniyor. Bu Lüks seviye, varsa farklı kamera görüntülerini de destekleyen ve sağlayan 10.1 inç dokunmatik ekranla birlikte geliyor. Kamyon Navigasyonu için, DAF Navigasyon Uygulaması kullanılarak telefon yansıtma özelliğine sahip bir Luxury Plus sürümü mevcut. En üst düzey, operatör planlayıcı tarafından programlamayı (itme rotaları) mümkün kılan ve üçüncü taraf uygulamaları yükleme olanağı ekleyen bir DAF Connect tablet içeren Özel düzeyde sunuluyor.

Ses sistemleri üç farklı seviyede mevcut. Standart (yalnızca Day Cab, 3 hoparlör), Luxury (5 hoparlör) ve Exclusive (8 hoparlör, ranza altı bas woofer'lar ve ayrı bir üst düzey amplifikatör dahil)

Büyük depolama alanları

Yeni Nesil DAF XD, geniş depolama alanı sağlıyor. Gösterge panelinin orta kısmı, hem üstünde hem de altında, kupalar ve içki şişeleri için iki entegre bardak tutuculu açık bir bölmenin bulunduğu geniş saklama alanlarını barındırıyor.

Ek olarak, XD Sleeper High Cab, toplam 188 litre (42, 104 ve 42 litre) hacme sahip üç üst raf sunuyor.

Çalışma alanı

Yönetimlerini güncellemek veya yemeklerinin tadını çıkarmak isteyen sürücüler, büyük, pratik geri çekilebilir gösterge tablosundan yararlanıyor. Bu kart, onlarca yıldır DAF'ın uzun yol araçlarında standart ve artık Yeni Nesil XD Day Cab, Sleeper ve Sleeper Yüksek Kabin'de bir seçenek olarak mevcut. Ayrıca, gösterge panelinde telefonları ve tabletleri kolayca bağlamak için 3 USB soketi ve bir cep telefonunu kablosuz şarj etmek için özel bir bölme bulunuyor.

Sleeper Cab için buzdolabı seçenekleriyle ranza altı depolama

XD Sleeper Cab ve Sleeper High Cab'deki büyük ranza altı saklama alanına, yatak kaldırılarak kolayca ulaşılabiliyor. Müşteri tercihine göre 70 litrelik büyük bir çekmeceye sahip ve ayrıca şişelerin dik durabileceği bir buzdolabı ile donatılabiliyor. Buzdolabı, içecekleri soğuk tutmak için benzersiz bir entegre, iyi yalıtılmış çift şişe tutucu içeriyor.

Day Cab için özel alet kutusu veya geniş buzdolabı

Day Cab, koltukların arkasında üç açık saklama bölmesine sahip: örneğin evrak işleri, güvenlik yelekleri, eldivenler ve kasklar için idealdir. DAF, orta bölme için özel bir alet kutusu ve hatta geniş bir buzdolabı tasarladı. Her ikisi de fabrika çıkışı olarak sipariş edilebiliyor.

Pratik harici dolaplar

Yeni XF, XG ve XG'de olduğu gibi, Sleeper Cab ve Sleeper High Cab özellikli DAF XD'nin her iki tarafında da büyük harici dolaplar bulunuyor. 384 x 398 milimetrelik büyük kapılardan kolayca erişilebilirler ve her iki yanda 205 litreden az olmayan saklama alanı sunuyorlar.

Sektördeki en iyi ranzalar

Mükemmel performansları ve konforu sayesinde DAF'ın Yeni Nesil XD'leri, ulusal ve hatta uluslararası dağıtım için de mükemmel bir şekilde uygun. Örnek olarak, Sleeper ve Sleeper Yüksek Kabinli Yeni Nesil XD, uzun nakliye için Yeni Nesil XF ile aynı, olağanüstü uyku konforunu sunuyor. Her iki versiyonda da, ranzanın uzunluğu, 750 milimetreden az olmayan (koltukların 600 milimetre arkasında) en az 2,220 milimetre. Yatağın şiltesi 150 milimetre kalınlığındadır ve optimum uyku konforu için ayrı bir 50 milimetre kalınlığında üst kısım ile tamamlanabiliyor. XD Sleeper Cab High, 100 milimetre kalınlığında şilteli veya bagaj taşıyıcılı ikinci bir ranza ile belirtiliyor.

Arka Duvar Kontrol Paneli

Diğer tüm Yeni Nesil DAF XF, XG ve XG+ gibi, yeni XD Sleeper ve Sleeper High dağıtım kamyonları da aydınlatma, iklim, ses sistemi, pencereler ve tavan kapağının çalıştırılabileceği güzel bir Arka Duvar Kontrol Paneline sahip. Ayrıca, DAF Digital Vision System ve DAF Corner View kameralarıyla etkileşime geçen bir gözetim modu da içeriyorr. Bir panik butonu korna ve dörtlü flaşörleri hemen çalıştırıyor. Yeni Arka Duvar Kontrol Paneli, tablet veya telefonu şarj etmek için özel bir tutucuda saklanabilen bir USB soketi içeriyor.