DAF Trucks’ta görev yaptığı tüm ülkelerde satış adetlerini artıran ve güçlü bir bayi yapısı oluşturmasıyla ünlenen Atila Kaya, DAF Trucks Türkiye Genel Müdürü olarak atandı. Kaya yönetimindeki DAF Trucks, Türkiye’de de aynı başarıyı tekrarlayarak ithal kamyon pazarında liderliği hedefliyor.

Dünyanın en büyük kamyon üreticilerinden DAF Trucks, Türkiye pazarındaki gücünü artırmak istiyor. Bunun için DAF Trucks dünyasında önemli isimlerden olan Atila Kaya, Türkiye Genel Müdürü olarak görevlendirildi. Daha önce çalıştığı tüm pazarlarda önemli başarılara imza atmasıyla ünlenen Kaya, Türkiye pazarındaki hedeflerini transmedya’ya açıkladı.

DAF TRUKS N.V’NİN TÜRKİYE’YE DESTEĞİ ARTACAK

Öncelikli amaçlarının bayi ağını geliştirmek olduğunu söyleyen Kaya, 2024’te 1.500 adetlik satış yapacaklarını, 2 yıl içinde de ithal araçlar arasında pazar liderliğini hedeflediklerini söyledi.  Türkiye’ye gelmeden önce üst yöneticilerle görüştüğünü ve Türkiye’ye destek sözünü aldığını açıklayan Kaya, “Bu destek artarak devam edecek. Çünkü Türkiye’nin potansiyeline çok güveniyorlar” diyor.

DAF TRUCKS’TA ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATTI

Çalışma hayatına Avrupa’da otomotiv sektöründe teknik eğitmen olarak başlayan Atila Kaya, 2008 yılında DAF Trucks bünyesine katılıyor ve burada da ticari eğitmen olarak satış eğitimleri veriyor. 6 yıl bu görevi yürüttükten sonra; satış, yedek parça ve teknik eğitimlerin verildiği departmanın başına getiriliyor.  Sorumluluğu artan Kaya, 2 yıl bu görevi sürdürdükten sonra

DAF Trucks Uluslararası Bölge Müdürlüğü görevine getiriliyor. Kuzey Afrika, Balkan Ülkeleri ve Baltık Ülkeleri’nden sorumlu olan Kaya bu bölgelerde önemli başarılara imza atıyor.

BAYİLERİ GÜÇLENDİRİYOR, SATIŞLARI ARTIRIYOR

Kaya sorumlu olduğu ülkelerde bayi yapılanmasında büyük başarılar elde ediyor. DAF’ın satışları da katlanarak artınca Kaya, DAF Trucks’ta haklı bir üne kavuşuyor. Öyle ki Sırbistan’da kısa süre içerisinde satış adetlerini planlı bir çalışma sonucunda 60 adetlerden 255 adede, pazar payını da yüzde 6’dan yüzde 25’a çıkarıyor. Bu başarı diğer ülkelerde de devam edince Kaya önemli pazarlar ve ülkeler için öne çıkan isim oluyor.  

AYNI BAŞARIYI TÜRKİYE’DE TEKRARLAYACAK

Türkiye Genel Müdürlüğü teklifi de bu başarıların sonucunda geliyor. Atila Kaya, “Birbirinden çok farklı mantalite ve pazar gerçekliği olan ülkelerde görev yaptım. Farklı ve tam olarak oturmamış pazarlarda çalıştım. Çalıştığım ülkeler arasında Euro 3 araçların satıldığı pazarlar da vardı, yeni nesil araçlarımızın hatta elektrikli araçlarımızın satıldığı pazarlar da vardı. Bu da çok değerli tecrübeler kazanmamı sağladı” diyor.

“Geçmişteki başarılarım dolayısıyla Türkiye’yi bana teklif ettiler” diyen Kaya, kendisini kaliteye düşkün biri olarak tanımlıyor ve sürekli gelişime inandığını bu nedenle de eğitime büyük önem verdiğini kaydediyor.

“TÜRKİYE PAZARINDAKİ HEDEFİMİZ İTHAL ARAÇLAR ARASINDA LİDER OLMAK”

DAF Trucks’ın Avrupa’da birçok ülkede pazar lideri olduğunu söyleyen Kaya, Avrupa’nın en büyük pazarları arasında ilk sırada yer alan ve kendi markaları bulunan Almanya’da yerli markaların ardından üçüncü sırada olduklarını söylüyor. Türkiye’de de yerli markaların pazara hakim olduğunu, burada da aynı başarıyı göstererek bu markaların ardından üçüncü sıraya gelmek istediklerini söylüyor ve hedeflerini ithal markalar arasında liderlik olarak açıklıyor.

Kaya bunun yolunun da profesyonel bir ağa sahip olmaktan geçtiğini söylüyor.

“BAYİLERİMİZİ GÖRÜNCE BAŞARACAĞIMA İNANDIM”

Bayilerini eğiterek geliştireceklerini, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkararak, sorunsuz hizmetler vereceklerini anlatan Kaya, mevcut bayilerinden oldukça memnun kaldığını söylüyor.

Kaya, Türkiye genel müdürlüğü görevi teklif edildikten sonra hemen kabul etmediğini, gelip bütün bayileri gezdikten sonra karar verdiğini aktarark, “Çünkü gerçekten çok iyi bayilerimiz var. Görüştüğümde pozitif bir enerji aldım.  Onların desteği ile hedefimizi yakalayacağımızı gördüm. Geliştirmek istediğimiz tüm noktaları bayilerimizle yapabiliriz” ifadelerini kullandı.  

“2 BİN ARAÇ SATACAKSAK BAYİLERİMİZİ GELİŞTİRMEMİZ ŞART”

Atila Kaya, öncelikli görevlerinin bayilerini geliştirmek olduğunu kaydediyor. Şu anda 7 bayilerinin olduğunu önümüzdeki dönemde lokasyonların artacağını, bunu da mevcut bayilerle yapmak istediklerini belirtiyor. Yeni lokasyonlarının (Avrupa yakası UCR, Şekerpınar Mertsan, Trabzon Reisoğlu) da devreye girmeye başladığını bunların yanında öncelikli olarak Samsun, Kayseri, Konya gibi potansiyeli yüksek illeri belirlediklerini söyleyen Kaya, “Buralarda mevcut bayilerle lokasyon sayımızı artıracağız. Eğer bu olmazsa bunu yapabileceğine inandığımız dışardan bir firma olursa ona da açığız” diye konuşuyor.  

“Hedefimiz 2 bin araç satmaksa bayi ağımızı güçlendirmemiz şart” diyen Kaya, şöyle devam ediyor: “Bunların planlamasını yapıyoruz. İlk 2 senemizde bayi geliştirmelerine odaklanacağız. İlk aşamamız bayilerimizde müşteri odaklı hizmeti en üst seviyeye çıkarmak olacak. Bunu oturttuğumuz zaman satışlar zaten artacaktır. Şu anda bunun için yeni sistemler ve prosedürler üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Bunların tanıtımını da yakın zamanda bayilerimize yapacağız. Tüm bayilerimizin Türkiye’nin neresinde olursa olsun aynı standartlarda hizmet vermesini sağlayacağız.”

2024’TE 1.500 ADET ARAÇ SATACAĞIZ

2023 yılında 1.000 adetlik bir satış gerçekleştirdiklerinin bilgisini veren Kaya, 2024 yılındaki hedeflerinin yüzde 50 artışla 1.500 adet olduğunu söyledi. 2 yıl sonra satış adetlerini 2 bin adetlere çıkaracaklarını, bunu da bayilerinden alacakları destekle başaracaklarını aktardı.

Toplam satışlar içinde kamyon satışlarının oranını artırmak istediklerini anlatan Kaya,

 “Benim planlamamda kamyonların satışını artırmak var. Çünkü DAF Trucks çekicileri satmak kolay. Yüzde 10 yakıt tasarrufu, sürüş konforu, geniş kabini ile zaten DAF çekicilere rakip yok. Kamyonlar ise farklı bir segment. Pazarda hala çok eski kamyonlar kullanılıyor. Bizim araçlarımız Avrupa standartlarına uygun ancak Türkiye’de hala çoğu bölgede bu standartların çok gerisinde” diyen Kaya, DAF kamyonların kalitesiyle öne çıkan bir marka olduğunun altını çiziyor.

DAĞITIM SEGMENTİNDEKİ ARAÇLARIMIZIN KALİTESİ VE VERİMLİLİGİ HİÇBİR MARKADA YOK

Kaya, 1.500 adetlik satış içinde dağıtım segmentindeki araçların önemli bir pay alacağını ve 200 adedin üzerinde hedef koyduklarını söyledi. Pazara sundukları XB’nin kalitesi konforu ve rakiplerine göre 300 kg daha fazla yük taşıma kapasitesi sunması ile rakiplerinden ayrıldığını söyleyen Kaya, Avrupa örneğini vererek, “Avrupa’da birçok firma denemek için filosuna belirli adetlerde XB aracımızı kattılar. Kullandıktan sonra kısa bir süre sonra tamamen XB’ye döndüler. Türkiye’de de bunu göreceğiz” diyor. 

“ÜST YAPICILARLA GÖRÜŞÜYORUZ”

Araçlarının üst yapıya çok uygun olarak yapıldığını, üst yapıcı firmalarla da sürekli temas halinde olduklarını, yaptıkları tanıtım etkinlikleriyle araçlarını üst yapı üreticilerine tanıttıklarını belirtiyor.