Arazi ve yol uygulamaları için çift tahrikli çekici ve kamyon paketiyle başarılı Yeni Nesil XD, XF, XG ve XG+ serisini tamamlayan marka her ihtiyaca çözüm sunuyor. İnşaat uygulamaları için sunulan Yeni Nesil DAF XDC ve XFC araçlar geliştirilen özellikleriyle oldukça iddialı.

DAF Trucks’ın arazi ve yol uygulamaları için geliştirdiği araçları Hollanda’da test ettik. Taşımacılık sektörünün ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak özelliklere ve ek çekiş gücüne sahip olan araçlar, markanın mesleki kamyonlarda amaçladığı yüksek pazar payı hedefi için önemli bir adım olmuş. 

DAF Trucks Turkey Satış Direktörü Mert Ersoylu, genel pazar hakkında değerlendirmelerde bulundu ve Türkiye hedefleri ile ilgili bilgiler verdi. Türkiye'de yüzde 2,5 pazar payına sahip olduklarını aktaran Ersoylu, bu yıl satışlarını ikiye katlayacaklarını ve binin üzerinde araç satışı yapacaklarını söyledi.

DAF'ın Türkiye'de inişli çıkışlı bir seyri olduğunu belirten Ersoylu, "Ancak bunu düzenli büyüyen bir seyre taşıyacağız" dedi. Bunun için çekici segmentine bağlı kalmamaları gerektiğinin altın çizdi.  İnşaat ve diğer modelleri de Türkiye'ye getirerek segmenti genişleteceklerini aktaran Ersoylu, belediyeler ve inşaat segmentine odaklanacaklarını kaydetti 

Mert Ersoylu, yeni araçları Türkiye'ye getirerek geniş katılımlı bir lansmanla üst yapıcılarla buluşturacaklarının bilgisini verdi. 

"Bayi ağı, araç tedariği ve araç çeşitliliği çok önemli ve DAF olarak bunlara çözüm geliştiriyoruz" diyen Ersoylu, DAF'ın Avrupa'da yüzde 20 pazar payı olduğunu, mesleki kamyonlarda bu pazar payına ulaşmak için ciddi geliştirmeler yapıldığını ve hedefler konduğunu söyledi.

Bayi ağına büyük önem verdiklerini ve kendilerin çok sayıda teklif geldiğin isöyleyen Ersoylu, "Bayi ağımızı sürekli geliştiriyoruz. 

Hollanda'nın güneyindeki Limburg şehrinde yapılan organizasyona DAF Trucks Turkey Genel Müdürü Gregor Van Der Mark ve Satış Direktörü Mert Ersoylu da katıldı. 

Ofroad araçları test etmek için şehrin yakınlarında bulunan bir maden ocağına gittik. Türkiye’den gelen 4 basın mensubu için hazır bekleyen 4 farklı tip ve özellikteki araçlar bizi bekliyordu. Maden ocağının çalışır haldeydi ve bir hayli fazla sayılabilecek araç hareketi vardı. Yani test için koşullar bir hayli gerçekti ve araç özelliklerini tam olarak sınayabileceğimiz bir ortam vardı. 

Daha sonra yol kamyonlarını test etmek için belirlenen alana geldik. Şehir içi ve otoban sürüşünün olduğu 15 kilometrelik bir parkurda bu araçları test ettik. 

Yeni Nesil DAF XD, XF, XG ve XG⁺ kamyonlar, taşımacılık sektöründe son on sekiz ay içinde büyük değişime yol açtı. Yeni 

Avrupa Kütleler ve Boyutlar düzenlemesinden en iyi şekilde yararlanan ilk şirket olan DAF; verimlilik, güvenlik ve sürücü konforu konusunda yeni standartlar belirleyerek bunları araçlarda uyguladı. Yeni Nesil DAF XD, XF, XG ve XG⁺ kamyonlar, taşımacılık sektöründe son on sekiz ay içinde büyük değişime yol açtı. 

Uzun ve ağır yük taşımacılığına yönelik XF, XG ve XG+ "International Truck of the Year 2022" ödülünü kazanırken, dağıtım ve mesleki uygulamalara yönelik XD, 2023 yılında da bu prestijli ödülün sahibi oldu. Şu ana kadar DAF, Yeni Nesil araçları için 80 binden fazla sipariş aldı ve 2022 yılındaki yüzde 17,3'lük rekor Avrupa HD pazar payını yükselttti.

XDC ve XFC ZOR KOŞULLARDA SAĞLAM VE KOLAYLIK SUNUYOR

İnşaat uygulamaları için sunulan Yeni Nesil DAF XDC ve XFC araçlarda tasarım geliştirilerek sağlamlık öne çıkarılmış. XDC ve XFC inşaat kamyonlarının 8x4, 6x4 ve ilk kez 4x2 dingil yapılandırmaları bulunuyor. 

40 santimetreye kadar yerden yükseklik ve 25 derece yaklaşma açısı sunan araçlar bu sayede zorluk koşullarda çok daha rahat çalışırken araçlara gelebilecek hasarlar da minimuma indirilmiş. Aracın tamponu çelikle güçlendirilirken, çelik radyatör koruma plakası da sağlamlığı artırırken aracı estetik bir görüntü kazandırmış.


 

Araçlar geçirdiği değişimle birlikte daha etkileyici görünüme kavuşmuş. Çarpıcı siyah ızgarası ve mümkün olan en düşük onarım ve değiştirme maliyetleri için üç ayrı parçadan oluşan sağlam çelik tamponu daha da belirginleştirilmiş.

Çelik radyatör koruma plakası ve iki adet bakım gerektirmeyen LED sis farları (maksimum koruma için tampona tamamen gömülü) XDC ve XFC'nin iddialı görünümünü tamamlıyor. İsteğe bağlı olarak sağlam bir döner basamak da sunuluyor. 

ÇİFT TAHRİKLİ BAĞLANTI DİNGİLİ İLE AZ BAKIM ÇOK İŞ

DAF, XDC ve XFC inşaat araçlarını (6x4 FAT ve 8x4 FAD kamyon ve 6x4 FTT çekici) az bakım gerektiren çift tahrikli bağlantı dingili seçenekleriyle sunuyor. 

Seri, tek hız düşürmeli 19 tonluk hafif bağlantı dingili (SR1132T), yaprak yaylı süspansiyon ve disk veya kampanalı frenlerle başlıyor. Bu bağlantı dingili, özellikle Birleşik Krallık ve İrlanda'da popüler olan hafif 6x4 ve 8x4 beton mikserleri gibi ağırlığa duyarlı uygulamalar için ideal çözüm sunuyor.
 

Kereste taşımacılığı, ağır beton mikserleri ve konteyner taşımacılığı gibi daha ağır uygulamalar için DAF, SR1360T tek hız düşürmeli bağlantı dingilinin disk frenleri ve havalı süspansiyonla donatılmış 21 ve 26 tonluk modellerini sunuyor.

Ağır uygulamalar ve arazi uygulamaları için 21 ve 26 tonluk bağlantı dingili, poyra redüksiyon (HR1670T) ile birlikte de mevcut ve havalı ya da yaprak yaylı süspansiyona ve kampanalı frene sahip.

Bir diğer önemli öğe de 3.46:1 - 7.21:1 arasında geniş arka dingil oranı seçenekleri yelpazesi. En hızlı son tahrik oranları, daha da düşük motor devirleri ve optimum yakıt verimliliği sağlıyor. En düşük işletme maliyetleri için tüm arka dingillerin (bağlantı dingilleri dahil) yağ tahliye aralığı üç yıl veya 450 bin kilometre.

YENİ 4X2 ARAZİ KAMYON VE ÇEKİCİ MODELLERİ
Daha hafif damper uygulamaları için DAF, XDC ve XFC inşaat serisini 2 dingilli kamyon ve çekici modelleri (4x2) içerecek şekilde genişletti. Bunlar havalı süspansiyonlu ve kampanalı frenli 8 ve 9 tonluk ön ve 13 tonluk arka dingillerle sunuluyor.

Diğer özellikler arasında 2.38:1 - 4.56:1 arasında hız düşürmeli iki adet tek redüksiyonlu (SR1344 ve SR1347) dingil ve maksimum çekiş ve düşük hız için 3.46:1 - 7.21:1 oranlarına sahip bir poyra redüksiyonlu dingil (HR1356) bulunuyor.

YOL UYGULAMALARI İÇİN 6X4 VE 8X4 XD, XF, XG VE XG+ KAMYON SERİSİ
Tüm DAF bağlantı dingili setleri, düzenli olarak üstün çekiş ve yüksek yük kapasitesi gerektiren yol uygulamalarına yönelik 6x4 ve 8x4 Yeni Nesil DAF araçları için de bulunuyor.  6x4 ve 8x4 kamyonlar (FAT ve FAD), XD ve XF olarak Day, Sleeper ve High Sleeper Cab ile birlikte sunuluyor. 6x4 FTT çekici, XG ve XG+ olarak da mevcut ve aynısı, üstün manevra kabiliyeti için yönlendirilen arka dingili (FAW) olan 8x4 kamyonlar için de geçerli. Yönlendirilen itici dingilli (FTM) 8x4 ağır hizmet tipi çekici XF, XG ve XG+ olarak mevcut ve 120 tona kadar olan GVW'lerde olağanüstü taşıma uygulamaları ve daha fazlası için ideal çözüm vadediyor. 

HİDROLİK PXP ÖN TEKERLEK TAHRİKİ SEÇENEĞİ
Hendekler, kumlu yollar, asfaltlanmamış atık sahaları ve dik yokuşlarda sürüş gibi zaman zaman ekstra çekiş gerektirebilecek uygulamalar için DAF; 4x2 DAF XDC ve XFC araçlar için birinci sınıf hidrolik ön tekerlek tahriki seçeneği sunyorr. Ayrıca XD ve XF'in 4x2 yol modelleri de mevcut.
 

Bu sağlam ve bakım dostu "PXP" sistemi kumanda tablosundaki bir anahtar ile etkinleştirilebiliyor ve ilk dört ileri viteste ve birinci ve ikinci geri viteslerde mevcut. Döndürülen tekerleklerden kayma kaydedilirse ön tekerlek tahriki otomatik olarak etkinleştiriliyor. Arkadaki kayma miktarı ne kadar fazlaysa ön tekerlekler o kadar fazla çekiş sağlıyor.

İDEAL GEÇİŞ: XD VE XF EXTRA ROBUST
"XD Extra Robust" "XF Extra Robust", geniş kapsamlı Yeni Nesil DAF inşaat ve mesleki kamyon serisine yeni eklenen ürünler arasında. Extra Robust modellerinin kabinleri XDC ve XFC'yi temel alırken şasi, XD ve XF yol serisi ile aynı. Bu sayede Extra Robust serisi, yerden yükseklik ve geniş yaklaşma açısı gibi arazi özelliklerine ihtiyaç duymayan ancak en düşük hasar görme riskini sunan inşaat kabininin avantajlarına değer veren inşaat ve belediye segmentindeki operatörler için mükemmel bir seçenek. Bu, entegre sis farlarına sahip özel 3 parçalı çelik tampon, standart radyatör koruma plakası ve çelik Ön Koruma Plakası ile sağlanıyor.

YENİ TEK TAHRİKLİ 4 DİNGİLLİ XD VE XF ARAÇLAR
Yeni Nesil DAF kamyon programı, yol uygulamaları için tek tahrikli 4 dingilli model serisini içerecek şekilde genişletilmiş. Yönlendirilen itici dingilli ve/veya yönlendirilen/yönlendirilmeyen arka dingilli modeller bu seriye dahil.

220 BEYGİRDEN 530 BEYGİRE KADAR GÜÇLÜ VE TASARRUFLU MOTOR SEÇENEKLERİ

Dağıtım ve uzun yol taşımacılığı uygulamaları için mevcut versiyonlarda olduğu gibi, inşaat ve belediye görevlerine yönelik yeni araçlar, sırasıyla 220kW/300hp - 330kW/450hp ve 270kW/370hp - 390kW/530hp aralığında çıkış gücüne sahip son derece verimli PACCAR MX-11 ve MX-13 motorlardan güç alıyor.
TraXon otomatikleştirilmiş şanzıman, standart olarak sunuluyor ve isteğe bağlı olarak optimum vites değiştirme performansı için özel bir arazi modu bulunuyor. Bunun sonucunda, ağır şartlara sahip veya engebeli arazilerde momentumu korumak için vites değişiklikleri son derece hızlı ve yüksek motor devirlerinde gerçekleştirilebiliyor. Diğer yeni işlevler arasında, kaygan zemin koşullarında aracı hareket ettirerek uzaklaştırmak ve son derece zorlu koşullarda aracın kurtarılmasına yardımcı olmak için hızlı sallantı özelliğini etkinleştirmeye yarayan "ASR Off" ve "Rock Free" yer alıyor.

GÜVENLİĞİN GELECEĞİ
Doğal olarak inşaat, belediye ve diğer mesleki uygulamalara yönelik tüm yeni modeller; Yeni Nesil XD, XF, XG ve XG+ tarafından sunulan yeni güvenlik standardından faydalanır. Tüm modellerde büyük ön cam ve ultra düşük çizgilere sahip büyük yan camlar bulunur ve bu sayede sınıfının en iyisi doğrudan görüş sağlanır. İsteğe bağlı olarak, katlanabilir yardımcı sürücü koltuğuyla birlikte Geniş Görüşlü Cam sunulur. Bu cam, kamyonun yanından geçen yayaların ve bisikletlilerin yardımcı sürücü tarafından engellenmeden görülebilmesini sağlar. Sınıfının en iyisi doğrudan görüş, isteğe bağlı olarak sunulan ek yan ve arka camlarla da desteklenir.

Tüm Yeni Nesil DAF kamyonlar, sınıfının lideri dolaylı görüş için ana ve geniş açılı aynaların yerini alan DAF Digital Vision System ile donatılabilir. Üstün DAF Corner View özelliği, yardımcı sürücü tarafında kabinin A sütunu çevresindeki alanın en az 285 derece açıyla maksimum şekilde görülebilmesini sağlar. Bu, şantiyelerde ve kentsel alanlarda sürüş için idealdir. DAF City Turn Assist; yayalar, bisikletçiler, arabalar ve motosikletler gibi yoldaki diğer kullanıcılar yardımcı sürücü tarafındaki kör noktada olduğunda sürücüleri görsel ve işitsel uyarılarla uyarır.

RAHAT VE KONFORLU SÜRÜŞ

Üstün sürücü konforu, iyi konumlandırılmış basamaklar ve dik bir park konumuna getirilebilen direksiyon simidi ile sağlanan mükemmel kabin erişilebilirliği ile başlıyor. Koltukların ve direksiyon simidinin ayar aralıkları, mükemmel saklama alanı ve ferah kabin alanı oldukça kullanışlı. Day Cab, standart olarak genişletilmiş iç alanla birlikte geliyor.

DİJİTAL GÖSTERGE PANELLERİ İLE HER YER GÖRÜŞ ALANI KAPSAMINDA

Tüm Yeni Nesil DAF kamyonlarda, DAF'ın "Eller Direksiyonda, Gözler Yolda" felsefesi sayesinde tamamen dijital gösterge panelleri gibi etkileyici bir kumanda tablosu ve mükemmel ergonomi sunuyor.

Sürüşle ilgili tüm işlevler direksiyon simidinden ve direksiyon kolonu kollarından çalıştırılıyor. İkincil sürüş işlevleri, kumanda tablosuna mantıksal şekilde yerleştirilen ve sürücünün kolayca erişebileceği fiziksel anahtarlar kullanılarak çalıştırılıyor.

Üçüncü taraf cihazlar kumanda tablosuna entegre edilebiliyor. Optimum konumlandırmayı kolaylaştıracak şekilde üçüncü taraf ekranlar için entegre kumanda tablosu braketleri de mevcut.

Damper valfleri kapı ile sürücü koltuğu arasında ergonomik olarak konumlandırılabiliyor. Artık tüm Day Cab modelleri için mevcut olan üçüncü koltuk, yolcu koltuğuyla aynı yüksek konforu sunuyor ve iki kolçağı var. Ayarlanmış kumanda tablosu sayesinde orta koltukta bacak alanı açısından sınıfının öncüsü durumunda. İsteğe bağlı diğer ekstra özellikler arasında kolay temizlik için vinil duvar döşemesi ve koltuk kılıfları bulunuyor.

 

HER UYGULAMA İÇİN DOĞRU PTO
İnşaat ve belediye segmentine yönelik yepyeni kamyon serisinde DAF; damperler, mikserler ve vinçler için çok çeşitli yardımcı güç çıkışları (PTO'lar) sunuyor.
Motor PTO'su, hem PACCAR MX-11 hem de PACCAR MX-13 motorlarda saat 1 konumunda bulunuyor. Bu yardımcı güç çıkışı, doğrudan pompa montajı veya 1000 Nm'ye kadar çıkış torku için flanş tahriki ile mevcut. Bu sayede, beton mikserlerinde ve atık toplama araçlarında kullanım için ideal.
Vinç ayaklarının uzatılması ve damper sistemleri gibi hafif uygulamalar için PACCAR MX-11 modelinde doğrudan pompa montajı için saat 11 konumunda PTO modeli mevcuttur. Bu yardımcı güç çıkışı, 450 Nm'ye kadar çıkış torkuna sahiptir ve ayrıca doğrudan motordan tahrik ediliyor.
Ayrıca, pompa bağlantılı dolaylı bir PTO motorun ön tarafına monte edilebiliyor. Bu hafif PTO, 20 kW veya 35 kW değerine sahip ve kancalı yükleme sistemi veya damper kullanmak için ideal. DAF ayrıca damper sistemlerine, kompresörlere ve vinçlere güç sağlayan çok çeşitli şanzıman PTO'ları yelpazesi sunuyor.
 

KOLAY ÜST YAPI MONTAJI İLE HERKES MUTLU
DAF, üstyapıya büyük önem veriyor ve bu yaklaşımını “Mutlu üst yapıcı mutlu müşteri” olarak açıklıyor. Yeni Nesil serisinin piyasaya sürülmesiyle birlikte DAF, Avrupa'nın dört bir yanında önde gelen 25 üst yapı firmasıyla yakın iş birliğini güçlendirdi. Bunun sonucunda, sorunsuz bir "Tak ve Çalıştır" üst yapı süreci elde edildi. Yazılım entegrasyonu, araç ve üstyapı arasında veri paylaşımını ve iletişimi basitleştiriyor.

Kumanda tablosu kontrolleri ve dijital ekrandaki çok çeşitli bilgilendirici semboller aracılığıyla kasayla tam etkileşim, basitleştirilmiş bir kurulum sürecine katkıda bulunuyor ve istenen kamyon yapılandırmasının hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlıyor.

HIZLI SERVİSE ALMA
Atipik kasalar için DAF'ın ödüllü 3D yazılımı, kasa yapımcılarının, bayilerin ve müşterilerin fabrika çıkışı olarak hangi deliklerin ve Kasa Bağlantı Modüllerinin (BAM) hangi konumda mevcut olduğunu basit bir şekilde belirlemelerine yardımcı olarak en üst düzeyde üst yapı dostu özelliği sunuyor. Aynı durum kablo demeti için de geçerli: DAF, en zorlu üstyapıların bile kamyon ana şasisine kolay ve hızlı bir şekilde bağlanabilmesi için kablo demetini fabrika çıkışı olarak tamamen tedarik edebiliyor.

İNŞAAT SEGMENTİ İÇİN ÖZEL HİZMETLER VAR

İnşaat operatörleri, diğer endüstri sektörleri gibi, araçlarının mümkün olan en yüksek çalışma süresini sunmasına güveniyor. Bu nedenle DAF, özel bir gelişmiş "Uptime Plus" paketi de dahil olmak üzere inşaat araçları için DAF MultiSupport onarım ve bakım sözleşmeleri gibi özel hizmetler geliştirmiş.

Uptime Plus paketine sahip araçlar, DAF'ın sektör lideri DAF International Truck Service (ITS) hizmetinden öncelikli yardım alır ve araçların yolda olması garantisine sahip. Bir kamyonda teknik sorunlar yaşandığında araç sekiz saat içinde tekrar yola çıkartılıyor. Bu mümkün olmadığında, aracın kullanılamadığı her gün için günlük 300 Euro (en fazla 15 güne kadar) finansal tazminat sunuluyor.

DAF Academy, inşaat segmenti için özel olarak sürücü eğitimi kursları geliştirmiş. Bu kurslar, sürücülere verimli sürüş konusunda kapsamlı bilgi sağlar ve kurslarda kamyonun arazi işlevlerine özellikle dikkat çekiliyor. Sürücülere kamyonun teslimatı sırasında kapsamlı bir eğitim standart olarak sunulur ve bu eğitimde özellikle inşaat aracına özel işlevlere odaklanılıyor.

HER UYGULAMA İÇİN ÖZEL ÇÖZÜMLER SUNULUYOR

XDC ve XFC inşaat kamyonlarının, Extra Robust modellerinin ve yol uygulamalarına yönelik çift tahrikli araçların piyasaya sürülmesi, DAF'ın birden fazla ödüllü Yeni Nesil Kamyon serisinin kapsamlı yelpazesini tamamlıyor. Yeni tasarlanan bu ürün yelpazesi, uzun mesafe taşımacılıktan dağıtım taşımacılığına ve inşaattan belediyeye kadar her uygulama için en üst düzeyde özel taşımacılık çözümleri sunuyor.