Çin'in en büyük entegre lojistik şirketi Sinotrans, uçtan uca bir operasyonla Çin'in Shenzhen kentini Kazakistan'ın Almatı kentine bağlayan 5 bin 200 kilometrelik yeni bir TIR güzergahını devreye aldı.

TIR'ın iç şehir Shenzhen'de açılmasıyla, sınır geçiş prosedürleri daha da basitleştirilerek geçiş süresi kısaltıldı ve maliyetler düşürüldü.

Shenzhen'deki açılış töreninde konuşan IRU TIR ve Transit Direktörü Tatiana Rey-Bellet , “Bu yeni rotanın açılması, Çin'in ana üretim ve uluslararası ticaret merkezi olan Shenzhen'i büyüyen Orta Asya pazarına bağlayan doğrudan bir ticaret yolu sağlıyor” dedi. 

“TIR, Çin'de genişlemeye devam ederken, artan sayıda Çinli nakliye şirketinin TIR'ın sağladığı kolaylık ve güvenlikten yararlandığını görmekten memnuniyet duyuyorum” diyen Rey-Bellet, "Öncü çabaları, Covid sonrası ekonomik toparlanmaya yardımcı olmak için kuşak ve yol bağlantısını ve tedarik zinciri dayanıklılığını büyük ölçüde artıracak. Bu yeni rota, geçen ay Xi'an (Çin) ile Dostyk (Kazakistan) arasında başka bir Çin-Kazakistan TIR güzergahının etkinleştirilmesini takip ediyor. Bu güzergah üzerinden ilk taşıma da IRU, yerel yönetimler ve gümrüklerin desteğiyle Sinotrans tarafından tamamlanmıştı.  Bu kilometre taşları ile Sinotrans, diğer yeni koridorları keşfederek TIR karayolu taşımacılığı işini genişletmeyi planlıyor” diye konuştu. 

Tatiana Rey-Bellet ayrıca Sinotrans ve Shenzhen'in gümrük makamlarının temsilcileriyle, Çin'de TIR büyümesini ortaklaşa teşvik etmek ve Çin ile Orta Asya arasındaki ticaret akışlarının hızlı büyümesini kolaylaştırmak için sonraki adımları araştıran görüşmelerde bulundu.

Çin ile Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan arasındaki ikili ticaret, 2022'de bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40 artışla toplamda 70,2 milyar dolara ulaşarak tarihi bir zirveye ulaştı.

Devlet başkanlarının geçen ay Çin-Orta Asya Zirvesi'nde ulaştırma ve ticaret işbirliğini derinleştirmeyi kabul etmesiyle TIR, bölgesel bağlantı ve ekonomik büyümeyi yeni seviyelere yükseltmede etkili olacak.