TAİD Başkanı Burak Hoşgören, 5. Ağır Vasıta, Treyler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, sektörün çevreci uygulamalara nasıl bakması gerektiğini anlatarak sektörün önünde duran yol haritasına dikkat çekti. 

Ağır vasıta sektöründe çok önemli bir kavşakta olduğumuzu söyleyen Burak Hoşgören, “Emisyon,  şu anda ihtiyacımızın en acili. Yenilik, verimlilik ve güvenlilik için teknoloji yeni fırsatlar sunuyor. Her sektörün sürdürül-lebilirlik yolu belirlemesi zorunluluk haline geliyor. Ağır vasıta da bu işin merkezinde” dedi.

Ağır vasıta sektörünün cesur adımlar atması gerektiğinin altını çizdikten sonra Yeşil Mutabakat’ın vizyoner bir yol haritası sunduğunu aktan Hoşgören; “Bu mutabakat, temiz enerji kaynaklarının teşvik edilmesi ve döngüsel ekonomi için hedefler koyuyor.  Ağır vasıta için geleneksel uygulamaların yeniden değerlendirilemsi ve sürdürülebilirlik için yeni adımlar anlamına geliyor.” dedi. 

Bu dönüşümün bir paradigma değişikliğini gerekli kaldığını belirten Hoşgören, “Araçlara güç sağlayacak, elektirik, hidrojen, boyoenerji çalışmalarına yoğunlaşmamız gerekiyor. Bu sektördeki kazançlarımızı sürdürülebilirlik araştırmaları için haracamak bizler için borç olarak gözüküyor. tedarik zinciris süreçlerimizi yeniden değerlendirmemiz gerekiyor. Kaynak verimliliği ile geri dönüşümü sağlamak zorundayız” şeklinde konuştu.