Çoğu AB vatandaşı olmayan kamyon sürücüleri maaşlarının ödenmediği gerekçesiyle Almanya'da Frankfurt'un güneyindeki Gräfenhausen-West park alanında birkaç haftadır grev yapıyor.

Avrupa kamyon sürücüsü bulamazken bu açığı üçüncü ülkelerden sürücü istihdamı ile çözmeye çalışıyor. Ancak bu sürücülerin de maaşını ödemeyen işletmeler var. Bu durum sürücüleri isyan noktasına getirdi ve haklarını talep etmek için grev başlattılar. IRU da yaptığı açıklama ile sürücülere saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek sorunun çözülmesini istedi.

Düzinelerce kamyon şoförü, Almanya'da Frankfurt'un güneyindeki Gräfenhausen-West park alanında birkaç haftadır grev yapıyor. Sürücülerin çoğu, Kafkasya ve Orta Asya da dahil olmak üzere AB vatandaşı değil. Raporlara göre, Polonyalı şirketleri tarafından aylardır ücreti ödenmeyen sürücüler var.

IRU AB Savunuculuğu Direktörü Raluca Marian , “Bu korkunç bir durum. Bu sürücülere saygılı davranılmalı ve sözleşmede ve kanunda belirtildiği şekilde çalışmaları için tazminat ödenmelidir.

“Tüm karayolu taşımacılığı işletmecileri hukukun üstünlüğüne uymak zorundadır. Herhangi bir ihlal veya yasa dışı faaliyet, ilgili icra makamları tarafından yaptırıma tabi tutulmalıdır.”

BGL (Almanya) Başkanı Prof. Dr Dirk Engelhardt , “Şu anda Gräfenhausen'de görülene benzer olaylar, AB Hareketlilik Paketi 1 gibi iyileştirme çabalarına rağmen, haksız ve piyasayı bozucu uygulamaların bazen karayolu yük taşımacılığında hala bir gerçeklik olduğunu açıkça gösteriyor. .

Bu uygulamalar, sürücülerin ve ailelerinin geçim kaynaklarını tehlikeye atıyor, ancak aynı zamanda sürücülere adil koşullar sunan karayolu yük taşımacılığında yasalara saygılı şirketlerin büyük çoğunluğu için pazarları da yok ediyor. 

BGL, Alman sendikaları ve IRU ile birlikte, Almanya'da ve tüm Avrupa'da mevcut mevzuatın daha iyi uygulanması için mücadele etmeye devam edecek." dedi. 

ZMPD (Polonya) Başkanı Jan Buczek , “Çalışana ödenmesi gereken ücretin ödenmesine ilişkin usulsüzlükler de dahil olmak üzere, haksız rekabet belirtileri gösteren her türlü eylem dikkatle değerlendirilmeli ve ele alınmalıdır.

Son zamanlarda kamuoyuna duyurulan olay, ilgili icra makamları tarafından kesinlikle açıklığa kavuşturulmalı, çünkü bu durum AB'deki karayolu taşımacılığı endüstrisinin iyi imajını zedeliyor." diye konuştu. 

Avrupa, sürücü mesleğini özellikle gençler ve kadınlar olmak üzere daha farklı geçmişlere sahip Avrupalılara açma çabalarının yanı sıra, giderek ciddileşen sürücü eksikliklerini yönetmek için AB'nin ötesindeki üçüncü ülkelerden profesyonel sürücülere ihtiyaç duyuyor. 

Ancak, AB şirketleri tarafından istihdam edilen üçüncü ülke sürücüleri de dahil olmak üzere tüm sürücülere saygı gösterilmeli ve AB kuralları kapsamındaki tüm hakları savunulmalıdır.

IRU ve üyeleri, uygulamayı iyileştirmek ve tüm profesyonel sürücülere yasalara tam uyum içinde saygı gösterilmesini sağlamak için Avrupa Komisyonu'nun yanı sıra sendikalar ve AB ve ulusal düzeylerdeki icra makamlarıyla yakın çalışmaya devam edecektir.

IRU ayrıca, AB işgücü piyasasına daha tam nitelikli üçüncü ülke sürücülerini entegre etmek için ticari sürücülük niteliklerinin ve lisanslarının AB çapında tanınması konusunda uyumlaştırma çağrısında bulunmuştur. Bu, bu durumda görüldüğü gibi aykırı şirketler tarafından sömürü riskini azaltacaktır.