Bir araçtaki lastik basıncı izleme sisteminin (TPMS) temel olarak, lastiğin yüzde 20 oranında standardın altında veya 15 barın altında olduğu durumlarda sürücüyü uyarmak amacıyla geliştirildiğini belirten Aspöck Türkiye Genel Müdürü Selçuk Akman, lastiğin aşırı basınç durumunda ise sistemin devreye girmediğini vurguladı. EBS modülü üzerinden sistemin iletişim kurduğunu ve uyarının da sürücü panelinde yer aldığı bilgisini veren Akman, TPMS cihazının valf sensörünün içi (subap) veya jant üstünde takılacağını belirterek, sistemin sağlayacağı faydaları şöyle özetledi:

TECHPOL’de yapılanma tamam, sırada yeni tesis yatırımı var TECHPOL’de yapılanma tamam, sırada yeni tesis yatırımı var

Aspöck TPMS sayesinde verimlilik ve güvenlik artacak

“Doğru lastik basıncı sayesinde lastik aşımı, yakıt tüketimi dolayısıyla emisyonların azaltımına katkı sağlayacak. Yol ve yük güvenliği açısından aşırı ısınmadan kaynaklanan lastik patlamalarının önlenmesine yarımcı olacak. Lastik döküntülerinden kaynaklı kazaların önüne geçilebilecek. Römork çamurluğunun tahrip edilmesini ve pnömatik fren borularının sökülmesini engelleyecek.”

Türkiye’de Mayıs ayından itibaren müşterilere sunulacak

Selçuk Akman, sistemin bir yıldan fazladır yurtdışında başarılı bir şekilde çalıştığına dikkat çekerek, Türkiye’de hali hazırda aydınlatma ekipmanları tedarik ettikleri 35 treyler üreticisine TPMS’i de sunacaklarını söyledi. Bunun için Mayıs ayında treyler üreticileriyle bir araya geleceklerini aktaran Akman, R141 regülasyonunun çerçevesini, ürünlerinin montaj ve servisi hakkında müşterilerini bilgilendireceklerini ve eğiteceklerini söyledi. Tüm treyler EBS üreticileri ile uyumlu (Wabco, KnorrBremse, Haldex) sistemin Aspöck kalitesiyle pazarda olacağını vurgulayan Akman, Oto Lastik Konumu Belirleme (eRX Alt modülünün eklenmesiyle) ekipmanı ile müşterilerine daha rekabetçi hizmetler sunabileceklerinin de altını çizdi. 

Sistem bileşenleri

TPMS ANA Verici– Max RX18, TPMS Alt Alıcı – eRX (opsiyonel), 9 TPMS Sensor, TPMS Kayış ve yuva, TPMS Programlama/Teşhis aracı