8 Mayıs 2023 tarihinde  ROADPOL websitesinde yayınlanan bir habere göre, Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyaleti, sürücünün dikkatinin dağılmasına karşı Monocam cihazlarını hizmete sokan  ilk ülke olacak.

Pilot uygulama

Trier'deki bir pilot projenin başarısının ardından, Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyaleti, sürücülerin akıllı telefonlarını kullanıp kullanmadıklarını tespit edebilen mobil hız kameraları olan "Monocams"ı  monte ediyor. "Pilot proje, Monocam'lerin önleyici bir etkiye sahip olduğunu ve Rheinland-Pfalz'da yol güvenliğini artırmak için kullanılabileceğini kanıtladı.

Rheinland-Pfalz İçişleri Bakanı Michael Ebling , bu nedenle  Monacam’ı  hizmete  sokan ilk federal eyalet olmak istediklerini söyledi. Elbling, Trier ve Mainz polis idareleri  tarafından yürütülen pilot projenin ön incelemesini sundu. Bakan, "Yeni yaklaşımımızın, dikkati dağılmış sürüşle ilgili suçların sayısını en az yarı yarıya azalttığını gördük" diye açıkladı ve "birçok durumda, önleyici etkinin daha da ileri gittiğini" vurguladı.

Amaç

Federal eyaletin bu yeni mobil hız kamerası  teknolojisini kullanma  amacı, "dikkati dağılmış sürüşün neden olduğu kazaları azaltmak’’. 2022 yılında, Rheinland-Pfalz'da polis tarafından dikkat dağınıklığı sonucu  1.041 kaza kaydedildi. Gelecekte, Rheinland-Pfalz'daki her polis merkezi böyle bir mobil hız kamerası sistemi ile donatılacak. İçişleri Bakanı, Polis ve Kamu Düzeni Yasası'nın bir sonraki değişikliğinde, yasal temelli Monocam'ın kalıcı kullanımına izin verecek bir teklif hazırlanacağını söylemiştir.

Sistem

Hollanda'da geliştirilen Monocam sistemi, bir otomobil veya kamyon sürücüsünün sürüş sırasında bir mobil cihazı tuttuğunu gerçek zamanlı olarak algılıyor  ve otomatik olarak fotoğraf çekiyor. Kameralar genellikle üst geçitlere yerleştiriliyor ve sürücülerin cihazı tutan eli gizleme eğiliminde olduğu gösterge panelinin arkasındaki alçak alana odaklanıyor. Görüntüler anında bir bilgisayara iletiliyor  ve eğitimli polis memurları tarafından analiz ediliyor çünkü tüm resimler net olamayabiliyor. Sürüş esnasında, cep telefonu kullanırken yakalanan herkes 100 € para cezasına çarptırılacak ve ehliyetinde bir puan silinecek.