Türkiye’nin önde gelen boya üreticilerinden olan AkzoNobel Kemipol, 42 yıllık tecrübesi ile ticari araç boyaları için ayrı bir birim oluşturdu. İzmir Kemalpaşa’daki üretim tesisinde çekici ve treyler dahil her türlü ticari araca özel tamir boyaları üreten firma, CV (Commercial Vehicles)-Ticari Araçlar adını verdiği yeni birimle nakliye firmalarına da ürün ve hizmetler sunacak. 

İnşaat boyalarında tanınmış boya markası Marshall, oto tamir boyalarında ise Sikkens ve Dynacoat markalarını bünyesinde barındıran AkzoNobel, Türkiye’deki ortak girişimi olan AkzoNobel Kemipol şirketi bünyesinde ticari araç tamir boyaları üretimi ve satışını yıllardır başarıyla sürdürüyor. AkzoNobel Kemipol geçtiğimiz sene, CV-Ticari Araçlar adı altında ayrı bir birim kurarak çıtayı yükseltti. Garantili tamir sistemleri ile, Avrupa standartlarında üretim yapan firma Ar-Ge destek birimleri, eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle tamir boyaları sektörüne profesyonel hizmet anlayışını getiriyor. Firmanın nakliye sektörüne yönelik özel hizmetleri de bulunuyor. 

 

AkzoNobel Kemipol’ün sunduğu ürün ve hizmetleri Ticari Araç Tamir Boyaları Satış Müdürü Oğuz Başkan’dan dinledik. Başkan, nakliye sektörüne özel önem verdiklerini ve bu alanda büyümek istediklerini belirterek, “Ticari araç tamir boyalarına yönelik yeni oluşturduğumuz CV-Ticari Araçlar birimimiz ile nakliyeci dostlarımıza en iyi ürünü, en doğru şekilde sunacağız” diyor. 

WiLAT Türkiye, kadın sürücüler yetiştirecek WiLAT Türkiye, kadın sürücüler yetiştirecek

 Başkan, AkzoNobel’in 230 yılı aşkın köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, 2023’te yaptığı 11,5 milyar dolarlık ciro ile dünyanın dev işletmeleri arasında yer aldığını söylüyor. Firma tarihi hakkında da açıklamalar yapan Başkan’ın verdiği bilgiye göre; AkzoNobel’in Araç Tamir Boyaları Faaliyetleri 1792’de pazara sunduğu Sikkens markası ile başladı. Türkiye’deki Kemipol firması ile 1990 yılında iş birliğine gidildi ve Türkiye faaliyetleri Akzo Kemipol adı altında başladı. Akzo NV, 1994 yılında İsveçli Nobel Industries’i satın alınca ismi AkzoNobel olarak değişti. Türkiye’deki faaliyeti de buna bağlı olarak AkzoNobel Kemipol adı altında sürüyor. 

Okzonobel Treyler Boyaları

ÜRÜNLER KALİTESİYLE ÖNE ÇIKIYOR

Oğuz Başkan, İzmir Kemalpaşa’daki üretim tesisinde farklı kullanıcı tiplerine ve taleplere göre araç tamir boyaları ürettiklerini, bunları; Akripol, Optima, Sikkens, Dynacoat ve Salcomix adı altında pazara sunduklarını aktarıyor. Her bir ürünün, kalitesiyle büyük beğeni topladığını, OEM standartlarında kaliteli ürünleri müşterilerine sunduklarını belirten Başkan, “Araçların tamir sonrasında ilk üretildiği standartlara kavuşması için bu ürünlerimizi pazardan topladığımız bilgiler ışığında Ar-Ge ekibimizle özel olarak geliştiriyoruz. Hasar sonrası veya zamanla oluşan yıpranmalar sonrası ticari araçların ilk günkü haline gelmesini sağlıyoruz” diyor.  

NAKLİYECİLERİN EN DEĞERLİ YATIRIMLARI FİLOLARI

Türkiye’nin, Avrupa’nın en büyük ticari araç parklarından birine sahip olduğunu söyleyen Oğuz Başkan, “Güçlü ve sağlam bir filo, karayolu taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın bel kemiğidir. Bunun için işletmeler milyonlarca lira yatırımla kurdukları araç parklarına gözü gibi bakıyorlar. Bu araçlar bir yatırım malıdır ve korunması gerekir. Ancak ne kadar tedbir alınırsa alınsın istenmeyen kazalar her zaman olabiliyor ve bu araçların tamir edilmesi gerekiyor. Firmalar bu noktada çok büyük sorunlar yaşıyorlar. Doğru seçilmemiş yanlış ellerde yapılan boyalar araçlarda istenmeyen sonuçlara meydan verebiliyor” uyarısında bulunuyor.   

DOĞRU ÜRÜNLERLE ARAÇLARINIZI KORUYABİLİRSİNİZ

İyi bir tamir boyasının, araçların; eski parlaklık, dayanım ve korozyon direncine kavuşmasını sağlaması gerektiğinin altını çizen Başkan, çoğu zaman yanlış ürün seçimi ve doğru ellerde yapılmayan uygulamalar nedeniyle araçlara ciddi zararlar verildiğini aktarıyor. Yanlış seçim sonrasında bir süre sonra araçlarda soyulma, solma gibi durumlarla karşılaşıldığını, bunun da aracın dayanımına ve görüntüsüne etki ettiğini aktaran Oğuz Başkan, “AkzoNobel Kemipol araç tamir boyaları portföyünde bulunan ürünlerimiz ile uzun dönemli hassas OEM tasarım süreçleri sonunda yakalanan performansa benzer seviyede garantili tamirler yapıyoruz. Tamir boyaları süreçlerinde oldukça deneyimli teknik destek ekibimiz ve eğitimlerimiz ile yüksek kaliteli boya ve yüzey performansı vaat ediyoruz” ifadelerini kullanıyor. 

NAKLİYE SEKTÖRÜNDE KULLANILAN ARAÇLAR İÇİN ÖZEL BOYALAR 

Kamyondan silobasa, otobüsten treylere kadar her türlü ticari aracın tamir boyasında kullanılmak üzere ürün çeşitlerimiz mevcut” diyen Başkan, Avrupa’dan ithal edilen ürünleri ve Avrupa standartlarında ürettikleri ürünleri Türkiye’deki müşterilerine sunduklarını söylüyor. Nakliye sektörüne yönelik yüksek korozyon dayanımına sahip astarlar, parlaklığını ve rengini yıllarca koruyan boyalar sunduklarının altını çiziyor ve “Kuru gıda taşımacılığı gibi hassas nakliyeler için uygun boyalar ve toplu taşıma yapan firmalar için de “alev yayılımını geciktirici” boyalar sayesinde araçların uzun yıllar hizmet etmeye devam ettiklerini ve böylelikle yüksek 2.el değerinin korunmuş olduğunu vurguluyor. 

NAKLİYE GARAJLARINDA HIZLI TAMİR İŞLEMİ 

Oğuz Başkan, nakliyecilik yapan firmaların para kazanması için araçlarının sürekli çalışması gerektiğini kaydediyor. Tamir ve servis noktalarında boşa geçen her zamanın firmaların zararına olduğunun altını çizerek şu sözlerle devam ediyor: “AkzoNobel Kemipol olarak bu kayıpların önüne geçmek için firmaların kendi kademelerinde ya da servislerde bu işlemi yapmalarını sağlıyoruz. Garantili tamir işlemleri için eğitim ve teknik destek veriyoruz. Nakliye firmaları bu sayede tamir işlerini daha hızlı yapabiliyor.”

KENDİ RENGİNİZİ YARATIN

Firmaların AkzoNobel Kemipol ürünleri ile Türkiye’de ve dünyada firmalara özel renkler oluşturabileceklerini söyleyen Başkan, bunun için özel renk formülleri sunduklarını söylüyor. Başkan, “Bunlardan farklı olarak, tüm OEM renkleri dışında Pantone, RAL ya da diğer uluslararası standart renklere de anında ulaşım sağlayabilirsiniz” diyor.

Editör: Mutlu Doğan