Ağır Vasıta ve Treyler Zirvesi, Yeşil Mutabakat temasıyla gerçekleşiyor. Panel kapsamında gerçekleştirilen moderatörlügünü TREDR Genel Sektöreti Göktan Güçlü’nün yaptığı ilk panele; Koluman Otomotiv Endüstri Genel Müdürü Cengiz Atak, BPW Satış Müdürü Yasin Aziz, Intermobil Satış Direktörü Uğur Dal, Kadesan Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gençoğlu ve Prometeon Türkiye, Ortadoğu, Rusya, CIS  Pazarlama Direktörü Faruk Uslu katıldı. 

Koluman Otomotiv Endüstri Genel Müdürü Cengiz Atak, 80 bin mekrekaresi kapalı olmak üzere toplam 300 bin metrekarelik alanda treyler, beton pompası, sivil ve savunmaya sanayi ürünleri üretiyoruz dedi. 

Çevrecilik oluşturdukları Green Team hakkında bilgiler veren Atak, “Yeşil ekibimizin misyonu müşteri ihtiyaçlarını karşılarken enerji verimliliğini sağlayarak çevreyi korumaktır. Şirket içiri farkındalık çalışmaları, enerji verimliliği, karbon azaltımı gibi çalışmalar yapıyoruz. Enerji verimliliği ve sürüdürebilirlik kapsamıda güneş enerji santralimiz var. Mersin’de arazi çalışmalarını yoğunlaştırdık, ilk etapta 100 bin metrekarelik anlaşmayı tamamladık. Toplamda 300 bin metrekarelik alana güneş enerji santrali kuracağız” diye konuştu 

BPW Satış Müdürü Yasin Aziz, senede 500 bin aks ürettiklerini söyleyerek, sektörün çevrecilikte geldiği noktayı anlattı. Aziz, “Avrupa 2050 yılında karbon sıfıra geçecek. Bunun da sektörümüze etkileri olacaktır. Ek vergiler sonucu dizel yakıt fiyatları 0,8 euro arttı. 2023 yılında Almanya’nın belirli güzergahlarında 25 metre uzunluğunda treylerlerin test süreçleri yapılıyor. 2024 yılında lastik basınç izleme sistemi tüm araçlar için zorunlu olacak. 2025 yılında dizel fiyat yakıtı 0,17 arında daha artacak. Kısacası Avrupa çıkarmakta olduğu mevzuatla lojistik ve taşımacılık sektörünün geleceğini şekillendirmektedir” dedi. Aziz, BPW olarak kendilerinin de karbon salımının azaltılması için çalışmalar yaptıklarını, ürün portföylerini geliştirdiklerini epower’ın bunlardan biri olduğunu söyledi. 

Intermobil Satış Direktörü Uğur Dal, ZF’nin çevreci uygulamaları ve ürünleri hakkında bilgiler verdi. eWorX ve eTrailer ürünlerinin karbon emisyonu ve enerji verimliliğine sağlanan katkıya vurgu yaptı. Dal, eTrailer’in yakıt tüketimini yüzde 6,6 oranında düşürdüğünü böylece emisyon oranlarında azaltım sağlandığını söyledi.

Kadesan Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gençoğlu, yaptıkları tam otomasyon üretim makinesi yatırımı ile kapasiteyi 3 katına çıkaracaklarını aynı zamanda yüzde 70 daha az enerji kullanacaklarını söyledi. Çevrecilikle ilgili çalışmalara 2017 yılında başladıklarını aktaran Gençoğlu, “Ofislerde kullanılan kağıtlardan kurtulduk. Araçlarımızı elektrikli ve hiybride çevirdik. Fabrikamızda 2 adet hızlı şarj istasyonu kuracağız. El işçiliğinde yapılan montajların tamamını kadın elemanlarla yapacağız. Hedefimiz yaptığımız yatırımlarla minimim iş gücü ve enerji ile maksimum üretim yapmaktır” dedi. 

Prometeon Türkiye, Ortadoğu, Rusya, CIS  Pazarlama Direktörü Faruk Uslu, Bakanlık lisansı alan sektörde ilk Ar-Ge merkezine sahip olduklaranı söyledi. Ar-Ge merkezlerinin uluslararası akredite yapabilecek yetkiye sahip olduğunu belirten Uslu, Prometeon olarak ülkemizde satılan her 4 lastikten birini ürettiklerini kaydetti. Uslu, Prometeon olarak çevreci uygulamalar kapsamıda yaptıkları çalışmaları ile ilgili bilgi vererek, “Fabrika atıklarınının yüzde 95,7’ni geri dönüşüme kazandırıyoruz, 266 bin 200 metreküp suyu arıttık ve 1450 metreküp daha az su tüketimi yaptık. 110 ton evsel atığı gübreye kazandırdık. Kağıt tasarrufu ile 1955 ağcın kesilmesini engelledik. Fabrika kapasitemizi iki katına çıkarırken su tüketimini yüzde 28 iyeleştirdik, Sere gazı emisyonunu yüzde 28 azalttık” diye konuştu. 

Uslu, lastiğin hayat döngüsü, ürün ve hizmetler ile araç üreticileri ile geleceğin teknolojileriz işbirlikleri olmak üzere 3 ana başlıkta enerji verimliliği ve emisyon oranlarının azaltılması için çalıştıklarını söyledi. 

Uslu, Prometeon Serie 02 treyler lastiği kullanan müşterilerimiz; 702 ton çevreye daha az karbondioksit salımı yaparken, gerçekleyen yakıt tasarrufu ile 6 milyon TL, tasarruf elde ediyorlar dedi.