TREDER’in merakla beklenen ve çıktılarının ilgiyle takip edildiği Ağır Vasıta Treyler Zirvesi, Yeşil Mutabakat temasıyla 15 Haziran’da The Green Park Pendik Hotel’de yapıldı.  Bu yıl 5’incisi düzenlenen zirvede 4 ayrı panel gerçekleştirildi. Bu panellerde; treyler sektörünün yeşil yolculuğu anlatılırken, hedefler, yasal mevzuatlar, ürünler, hizmetler ve teknik gelişmeler gibi farklı konular tüm detaylarıyla ele alındı.

TREDER BAŞKAN ŞENTÜRK: BUNDAN SONRAKİ YOLUMUZ YEŞİL-ÇEVRECİ OLACAK

Zirvenin açılışını yapan TREDER Başkanı Yalçın Şentürk, “Sektörümüz 2022 yılında 60 bin adet üretim yaptı. Bunu 2023 yılında daha da artıracağız. Sektör olarak daha fazla üretim daha fazla ihracat için çalışıyoruz” dedi. Bundan sonraki gidecekleri yolun yeşil-çevreci yol olduğunun altını çizen Şentürk, “Zirvemizin temasını ‘Yeşil Mutabakat’ olarak belirlerken, bu talepleri dikkate aldığımızı göstermek istedik. İnanıyorum ki bu zirve herkes için iyi fikirler, iyi bir motivasyon kaynağı olacak” diye konuştu.

TAİD BAŞKANI HOŞGÖREN: AĞIR VASITA SEKTÖRÜ İÇİN ÖNCELİKLİ KONU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

TAİD Başkanı Burak Hoşgören de yaptığı açılış konuşmasında, Ağır Vasıta ve Treyler Zirvesi’nde sektörün yeşil yol haritasının oluşturulacağını belirterek, “Yeşil araçlara nasıl geçeriz? Daha temiz enerjileri kullanabilir miyiz? Hangi politika önlemlerine, teşviklere ve düzenlemeler ihtiyaç duyarız? gibi sorulara yanıt arayacağız” dedi.  Ticari araç üreticilerinin çok önemli bir kavşakta olduğunu söyleyen Burak Hoşgören, ağır vasıta sektörü için öncelikli konunun sürdürülebilirlik olduğunun altını çizdi.  

TÜZMEN: HER YIL BÜYÜYEN, FUARLAŞMAYA GİDEN BİR ZİRVE GÖRÜYORUM

Devlet Eski Başkanı Kürşad Tüzmen de yaptığı konuşmada, zirvenin sektörün geleceğine ışık tuttuğunu anlattı. Tüzmen, “Treyler sektörü üretimi ve ihracatıyla öne çıkıyor. Her yıl büyüyen ve fuarlaşmaya doğru giden bir zirve görüyorum” dedi.

4 AYRI PANELDE SEKTÖRÜN YEŞİL YOLCULUĞU KONUŞULDU

Ağır Vasıta Treyler Zirvesi, gerçekleştirilen 4 farklı panelle sektörün geleceğine ışık tuttu. Yeşil Mutabakat temasıyla yapılan bu panellerde, treyler ve ticari araç üreticileri, tedarikçiler ve hizmet sağlayıcılar çevreci ürün ve hizmetlerini anlattılar.

YAŞAM DESTEK TREYLERİ EKMEK VE ÜZÜM HOŞAFI İKRAM ETTİ

Zirvede TREDER tarafından deprem afetinden etkilenen depremzedelere yardım için hazırlanan “Yaşam Destek Treyleri” de yer aldı. Çanakkale Savaşı sırasında askerlerimize verilen ekmek ve üzüm hoşafı nedeniyle, katılımcılara bu yiyecekler ikram edilirken şehitlerimiz de anılmış oldu.