Tekirdağ, Allison Donanımlı otobüsler ile yolculuğu tercih ediyor Tekirdağ, Allison Donanımlı otobüsler ile yolculuğu tercih ediyor

Son 10 yılda önemli yatırımlar yapan şirket global pazarda liderlik konumuna yükselmeyi hedefliyor.

Açılış töreninde konuşan Adöksan Yönetim Kurulu Başkanı Ajda Şener, 4. fabrikanın döküm kapasitesini 3 kat artıracağını ve 30 kg net ağırlığı olan parçalar üretebileceklerini söyledi. Bu sayede Adöksan, global pazarda çok az sayıda oyuncunun rekabet edebildiği bir kategoride yer alacak.

Ajda Şener ayrıca Adöksan'ın stratejisini 3 ana başlık altında özetledi:

1. Müşterilerle Ortak Mühendislik Projeleri: Adöksan, müşterileriyle birlikte yapılan ürün geliştirme projelerine odaklanarak, müşteri ihtiyaçlarına tam olarak cevap veren ürünler ortaya koymayı ve müşteri sadakatini sağlamayı hedefliyor.

2. Teknolojik Yatırımlar: Adöksan, tasarım/kalıp geliştirme, otomasyon, kalite kontrol ve dijitalizasyon gibi alanlarda yaptığı teknoloji yatırımlarıyla Avrupa'daki birçok rakibini geride bırakmış durumda.

3. Süreklilik: Adöksan, sadece müşteri şartı olarak değil, gelecek nesiller için de önemli bir konu olarak gördüğü Süreklilik konusuna büyük önem veriyor. Bu kapsamda kısa ve uzun vadeli karbon ayak izi hedefleri belirleyen Adöksan, solar elektrik üretimi ve hava filtrasyon sistemi gibi yatırımlar yapıyor.

"İki sektöre odaklandık"

Adöksan Genel Müdür Yardımcısı / CCO Doğan Yüncüoğlu, iki sektöre odaklandıklarını belirtek bunları " Bir, binek araçlarının ve hafif ticari araçların elektrifikasyonu sonucu olarak ortaya çıkan yeni sektörel yapı ve büyüyen orta ve ağır sınıf ticari araç sektörü" şeklinde açıkladı.

Yüncüoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz yıllarda her iki sektöre dönük ürün üretimi projelerini hayata geçiren Adöksan bu şekilde sağlıklı büyümesini de gerçekleştirebilmiştir. Diğer taraftan risk yönetimi ve olası Pazar dalgalanmalarından etkilenme riskini asgariye indirmek maksadı ile iş hacmimizin %25’lik bölümü, otomotiv dışı endüstri sektörlerinin ürünlerine ayrılmış bulunmaktadır.

Elektrikli araç sektöründeki büyümenin gerçek bir patlamaya dönüşeceğini çok önceden öngören Adöksan, çalışmalarını 2013 yılı itibarı ile küresel rakiplerinden çok daha önce elektrikli araç projelerine odaklamıştır. Bu sayede Adöksan bu alanda oluşan teknolojik gereklilik gereklilikleri hızla yerine getirmiş ve Avrupa’nın en büyük elektrikli araç projeleri için aranan bir isim haline gelmiştir.

Üzerinde çalıştığımız bir diğer önemli stratejik alanı ticari araç sektörü oluşturmaktadır. Adöksan bu segmente 20 yıldan fazla bir süreden odaklanması nedeniyle global olarak çok rekabetçi bir konuma sahiptir. Günümüzde gelinen noktada bu segmentin küresel anlamda lider firmaları için en kritik güvenlik parçalarını, özellikle de fren ve şanzıman ürün grupları için üretmekteyiz."

  • Fabiraka'nın özellikleri
  • 11.000 m2 kapalı alan
  • Adöksan’ın döküm kapasitesinin 3 kat artıracak
  • 750 – 3300 ton arası X adet döküm makinesi
  • Döküm Sektöründeki en teknolojilerin kullanılıyor Son teknoloji kalıp tasarım ve simülasyon yazılım ve donanımı, tam otomatik döküm hücreleri, otomatik tevsiye&polisaj sistemi 
  • 3300 tonluk döküm makineleri ile 30 kg net ağırlığı olan parçalar üretilecek