Avrupa Komisyonu, AB'nin ulaşım altyapısına stratejik yatırım için 135 ulaştırma altyapısına yatırım yapacak. Trans-Avrupa Ulaştırma Ağı (TEN-T) boyunca tüm AB Üye Devletlerindeki projeler desteklenecek. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri saldırganlığı bağlamında, Slovakya ve Polonya'daki çeşitli projeler, Avrupa ile Ukrayna arasında mal taşımacılığını kolaylaştıracak.  

Ulaştırmadan Sorumlu Komisyon Üyesi Adina Vălean “Bugün Avrupa genelinde eksik altyapı bağlantılarını iyileştirecek, taşımacılığı daha sürdürülebilir ve verimli hale getirecek, güvenliği ve birlikte çalışabilirliği artıracak ve aynı zamanda istihdam yaratacak projelere 5,4 milyar Euro tahsis ediyoruz. Bu zorlu zamanlar, AB taşımacılık sektörümüzün ve kesintisiz, iyi bağlantılı bir altyapı ağına sahip olmanın önemini pekiştirdi. Özellikle Haniska pri Košicich'teki demiryolu aktarma terminalinin modernizasyonu gibi projeler, Ukrayna ile bağlantılarımızı daha da kolaylaştıracak.”   Danimarka ile Almanya arasındaki seyahat sürelerini önemli ölçüde kısaltacak 18 km uzunluğundaki Fehmarn Kuşağı tüneli de dahil olmak üzere, birçok proje AB'nin demiryolu ağını güçlendirecek” dedi.

Projeler aynı zamanda kamyonlar için güvenli ve emniyetli park altyapısının oluşturulmasını, demirlemiş gemilerden kaynaklanan emisyonları azaltmak için karada güç kaynağı dahil olmak üzere temel liman altyapısının yükseltilmesini, gelişmiş sınır ötesi iç su yolu bağlantılarını içeriyor.