Lojistik riske karşı lojistikçiler ve sigortacılar birlikte çalışmalı! Lojistik riske karşı lojistikçiler ve sigortacılar birlikte çalışmalı!

2021 yılında Türkiye’nin en büyük otomasyonlu aktarma merkezini inşa eden Yurtiçi Kargo, şimdi de aynı projeyi Ankara ve Eskişehir’de hayata geçiriyor. İstanbul Haramidere’de 2 yıl öce inşa edilen otomasyonlu aktarma merkezi saatlik 30 bin kargo işleme kapasitesine sahipken, Ankara ve Eskişehir’de inşa edilecek iki otomasyonlu aktarma merkezi ise toplamda saatlik 40 binden fazla kargo işleyebilecek.

Bu yıl içerisinde tamamlanarak hizmet vermeye başlaması planlanan otomasyonlu aktarma merkezleri hakkında açıklama yapan Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Fatih Önyol, “Teknoloji kullanımı alanında hayata geçirdiğimiz bu büyük yatırımlar ve inovasyon çalışmaları, kargo sektörünün geleceğini şekillendirmedeki kararlılığımızın bir yansımasıdır. Teknolojiyi aktif ve yoğun bir şekilde kullanan,  daha hızlı, daha güvenilir ve daha sürdürülebilir bir kargo işleyişi sunma vizyonumuzu ilelebet sürdüreceğiz" dedi. 

Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Fatih Önyol sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye'nin önde gelen kargo şirketi olarak, müşterilerimize en iyi hizmeti sunma misyonu içinde hareket ediyoruz ve bu bağlamda sektörümüzde büyük yatırımlara imza atıyoruz. İki yıl önce Türkiye'nin en büyük otomasyonlu aktarma merkezini inşa ettik ve şimdi de Ankara ve Eskişehir'de iki büyük otomasyonlu aktarma merkezi daha inşa etme yolunda ilerliyoruz. Bu yatırımlar, kargo işlemlerini daha hızlı, güvenilir ve verimli hale getirmemize olanak tanıyacak.

2021 yılında inşa ettiğimiz Haramidere Otomasyonlu Aktarma Merkezimiz saatlik 30 bin gibi büyük bir kargo işleme kapasiteyle iki senedir sorunsuz bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Bu komplekste kargolar neredeyse hiçbir insan eli değmeden gideceği adrese göre otomatik olarak hatlarına ayrılıyor ve bir TIR’dan diğerine yükleniyor. 

Haramidere Aktarma Merkezi’nin işletimi sırasında geçtiğimiz iki yılda edindiğimiz tecrübe ile şimdi aynı teknolojiyi Ankara ve Eskişehir’e getiriyoruz. Ankara’da inşaatına başladığımız otomasyonlu aktarma merkezinde yaklaşık 30 bin, Eskişehir’de inşa ettiğimiz merkezde ise yaklaşık 10 bin kargo otomasyon sistemleri aracılığı ile işlenecek.