Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı, özellikle gurbetçilerin geliş zamanı oluşan kuyrukların azalmasına katkı verecek. Kente yakın olması nedeniyle Pazarkule Sınır Kapısı'nın lojistik ve yolcu taşımacılığı açısından çok önemli.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği Müşavir Firması (TÜRSOM) İnşaat Anonim Şirketi Amiri Sabahattin Deniz, çalışma tamamlanınca burasının modern bir görünüme kavuşacağını aktararak, "İçerisinde idari ve ticari bina, işletme müdürlüğü, gümrük müdürlüğü üniteleri, ayrıca giriş ve çıkışta da satış mağazaları bulunacak. Bunun yanı sıra X-Ray Ofisi ve köpek eğitim merkezi ve kim müdürlüğünün bulunduğu bina olacak. 3 adet köpek bakımı eğitim binası olacak. Projeye ilave olarak ısı merkezi ve trafo binasından oluşmuş bir adet hangar binası olacak. Ayrıca Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarındaki yoğunluğu azaltabilmek için burada peron sayıları arttırılacak. Toplamda üç gidiş, üç çıkış 6 peron olarak" şeklinde konuştu.

Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala Sınır Kapılarında oluşan yoğunluğu büyük ölçüde azaltmak amacıyla buradaki peron sayıları ve alanın genişletildiğini belirten Deniz, "Özellikle yaz sezonunda oluşan gurbetçi yoğunluğunun önüne geçileceğini ve bir rahatlama sağlanacağını vurguladı. Aynı zamanda Türkiye'nin ihracat rakamları da kara yoluyla oldukça yüksek. Bu sınır kapılarının genişletilmesi ve modernizasyonu ihracata da olumlu yansıyacak" dedi.