Üniversiteler arası ‘Lojistik Vaka Yarışması' 20. defa düzenleniyor Üniversiteler arası ‘Lojistik Vaka Yarışması' 20. defa düzenleniyor

Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremlerin ardından bölgeye insani yardım malzemeleri taşıyan araçlara ceza kesildiği yönünde gelen şikayetler üzerine harekete geçen IRU; BM'nin deprem yardım sürücüleri için para cezaları konusunda harekete geçmesini sağladı.

Türkiye ve Suriye’deki depremin ardından, birkaç üye IRU ile temasa geçerek, insani taşıma operasyonlarıyla ilgili sürüş ve dinlenme süresi kuralı yükümlülüklerini netleştirme talebinde bulundu.

IRU konuyu BM’ye taşıyarak, “Uluslararası karayolu taşımacılığı yapan araçların mürettebatının çalışmasına ilişkin Avrupa anlaşması olan AETR Anlaşması hükümlerine göre, ticari olmayan insani yardım taşımacılığı yapan araçlar, sürüş ve dinlenme süresi kuralları ile takograf kullanımından muaftır” dedi. 

IRU'nun talebinin ardından, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu'nun AETR Uzmanları Grubu IRU'nun yorumunu doğruladı ve insani yardım taşıyan kamyonların tipik dinlenme zamanı kurallarından ve takograf kullanımından muaf olduğunu yeniden teyit etti.

İnsani yardım taşımacılığına katılan kamyon ve sürücüler ticari faaliyetlerine devam ettiklerinde, sürüş ve dinlenme süresi kuralları hükümlerine bir kez daha uymak zorunda oldukları belirtildi.