Türk Havayolları Kargodan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen, 8. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi’nde Turkish Cargo hakkında bilgiler vererek hedefleri paylaştı. 

Türk Halısı olarak adlandırılan THY uçuşlarını gösteren fotoğrafı paylaşan Turhan Özen, “Hava kargo taşımacılığına en yakın ülke Türkiye en yakın havalimanı İstanbul’dur. En hızlı, en kolay bağlantı İstanbul’dan sağlanabiliyor” dedi.

İstanbuldan’dan 7 saat uçuşla kargonun yüzdeki 40’ını ifade eden bir coğrafyaya ve 41 başkente ulaşabildiğini aktaran Özen, Turkis Cargo’nun toplamda 104 kargo uçuş noktasına ulaşılabildiği bilgisini verdi. 

Hava kargonun hacim olarak dünya ticaretinin yüzde birini taşırken taşınan ürün fiyatlarına bakıldığında 12 trilyon dolarla yüzde 40’ına hizmet verdiğini söyleyen Özen, hava kargonun önemine vurgu yaptı. 

İstanbul Havalimanının elleçleme kapasitesi 6 milyon tona ulaşacak ve bunun 4 milyon tonu Turkish Cargo tarafından yapılacak. Bu Atatürk Havalimanı'nda 1.2 milyon tondu” diyen Özen, 33. sıradan 5’inci sıraya geldiklerini şimdiki hedeflerinin de ilk 3 olduğunu söyledi.