Castrol yağda gazlıyor

Türkiye ’de kuruluşunun 60’ıncı yılını kutlayan Castrol, madeni yağda büyümeyi sürdürüyor. Binek motor yağlarında ilk 9 ayda pazar yüzde 12 büyürken yaptığı yeniliklerle yüzde 20 büyüyen Castrol, Türkiye’deki üretiminin yüzde 15’ini de ihraç etti. 150 milyon lt yağ üretim kapasitesinin yarısını kullanan Castrol Türkiye’nin ihracat pazarları arasında Rusya, Ortadoğu , K. Afrika ve BDT ülkeleri yer aldı.

Castrol yağda gazlıyor
banner95

Sektörden fazla büyüyecek
Castrol Türkiye ve Hazar Bölgesi Direktörü Kerim Kermen, Londra’daki Ar-Ge merkezinde yaptığı konuşmada, 2014’te Türkiye’deki otomotiv yağı pazarının yüzde 3, kendilerinin de yüzde 5 büyümeyi öngördüklerini söyledi. Ağır vasıta pazarının yağ değiştirme aralığının 30 binden 60 bin km’ye çıkmasıyla sadece yüzde 2 büyüdüğüne dikkat çeken Kermen, “Durağanlaşmış bu pazarda bile Turbomax ürünümüz büyük yankı buldu. Bununla ciddi büyümeler yakaladık. Castrol Magnatec ve Edge’deki ambalaj değişikliği de pozitif tepkiler aldı. Edge büyüyen tam sentetik pazarında bizi daha güçlü hale getirdi” dedi. Devletin aldığı yapısal değişiklik kararlarının 10 numara yağ sorununun çözümünde büyük faydalar sağladığını kaydeden Kermen, “10 numara yağ bitme noktasına geldi. Bundan sonra yapılacak tek şey sıkı ve sürekli yapılacak denetimler. Özellikle ÖTV ile ilgili alınan önlemler sorunun çözümünde ciddi gelişme sağladı. 10 numara bir baz yağı olmasına rağmen madeni yağ değil, akaryakıt sektörünün problemidir” dedi.

Cironun yüzde 3’ü Ar-Ge’ye
Pangbourne’da yer alan Ar-Ge merkezi Castrol’ün küresel ağının madeni yağlar konusunda çalışmalarını sürdürürken müşterilere de teknik destek sağlıyor. Castrol, cirosunun yüzde 3’ünü Ar-Ge’ye harcarken, bu merkez, otomotiv, denizcilik ve enerji sektörüne yönelik madeni yağlar formüle ediyor. 100 farklı test yöntemi kullanarak her yıl 70 bin bağımsız test gerçekleşiyor. Bazı ülkelerde belirlenemeyen yağ analizleri kesin sonuçlandırılıyor. Örneğin Türkiye’den gönderilen ve arıza nedeni bulunmayan bazı numunelerde motora yemeklik çiçek yağının katıldığı saptandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71