Borusan Lojistik, düzenlediği basın toplantısı ile 2023 yılını değerlendirerek gerçekleşen rakamlar hakkında bilgiler verdi. Borusan Lojistik Genel Müdürü Serdar Erçal, Borusan Lojistik’in bir teknoloji firması olduğunu, tüm hedeflerinin de  sektörün uzak ara en büyük teknoloji firması olmak olduğunu söyledi. Erçal, “Yaptığımız hiçbir işte küçük değiliz ve büyük ölçekli işler yapıyoruz. 2023 yılını 684 milyon dolar ciro ile kapatacağız. Bu ölçekte Türk sahipliğinde bir firma yok. Türkiye’nin ilk 100 firma arasında ilk 100’e yakınız. Çalışan sayımız da 4 bine yaklaştı.” dedi.

Borusan Lojistik rakamları hakkında açıklamalarda bulunan Erçal, şunları anlattı: 

Komple taşılmacılığın dışında yurtiçinde parsiyel taşımacılık yapıyoruz ve günde 8 bin noktaya teslimat yapıyoruz. 450 bin metrekarelik depoya sahibiz.

TÜRKİYE’YE GELEN HER OTOMOTİV MARKASI ÖNCE BİZİMLE GÖRÜŞÜYOR

Otomotiv lojistiğinde sektörün bir numarasıyız. Üretim için gerekli malzemeleri yan sanayiden toplayıp üretim merkezine götürülmesisinden, araçların dağıtılması, park sahasının yönetimi konusunda hizmet veriyoruz. Türkiye’ye giren her yeni marka ilk etapta Borusan ile bir ekipmanlık işine girmeye çalışıyor. Bu da bizim için ayrı bir gurur. Otomotiv bizim için ayrı bir ihtisas alanı.

KARAYOLUNDA YILLIK 55 BİN İHRACAT ELLEÇLEMESİ YAPIYORUZ

Yıllık 20-25 bin yurtdışı ticaret sefer yapıyoruz. Kara taşımacılığında yıllık 55 bin ihracat elleçlemesi yapıyoruz. 

Hava taşımacılığında dünyanın her yerine hizmet veriyoruz. 7,4 milyon kiloluk bir iş yapıyoruz. 

WiLAT Türkiye, kadın sürücüler yetiştirecek WiLAT Türkiye, kadın sürücüler yetiştirecek

GÜMRÜK HİZMETİMİZLE 90 BİN BEYANNEME DÜZENLEDİK

Gümrük hizmetlerimiz de var. Geçen yıl 90 bine yakın beyanname düzenledik.  

Gemlik Limanımızda konteyner, genel konteyner ve araç lojistiği hizmeti veriyoruz. Proje taşımalarında en iyi limanlardan biri. Yıllık 300 bin araç elleme kapasitesi var. 450 bin TEU’luk konteyner kapasitesi var.”

 MÜŞTERİ KAYBI YAŞAMADAN ZORLU SÜRECİ EN SAĞLIKLI ŞEKİLDE YÖNETTİK

Son gelişmeleri değerlendirdikten sonra lojistik firmalarına bakışın değiştiğini söyleyen Erçal, “Covid 19, Rusya-Ukrayna Savaşı, deprem, yüksek enflasyon, enerji fiyatlarının artması, yeni çıkan savaş sadece bir lojistik firmalarına değil ticaret yapan tüm firmalara zorluklar getirdi. Biz 3 senenin zorluklarıyla uğraşırken, müşterilerimizle olan ilişkimizi sağlıklı bir şekilde geçirdik. Müşteri kaybı yaşamadan, daha derin ilişkiler kurarak hedeflerimize doğru yol alıyoruz.” dedi. 

SEKTÖRÜ TEKNOLOJİ İLE TANIŞTIRDIK

“ETA ve Bukoli gibi yeni markaları devreye aldık ve sektörde bakış açısını değiştirdik” diyen Erçal,  “Sektörde teknolojiyi başlattık. Sektörün dijital önderi olmayı hedefliyoruz. 2023’ü tüm zorluklara rağmen anlamlı bir büyüme kapattık. 24 farklı insiyatifle sektörün uzak ara en büyük teknoloji firması olma yolunda ilerliyoruz.” 

Erçal, 2024 yılı hedeflerini; teknoloji şirketine dönüşmek, verimliliğe dayalı dijital projeler geliştirmek, etkin nakit yönetimi, yüksek performans kültürü oluşturmak ve sürdürülebilirlik olarak sıraladı. 

"KAPTAN DEĞERLİDİR" PROJESİ İLE ŞOFÖRE DOKUNUYORUZ

Sektörde en büyük problemlerden birinin şoför sıkıntısı olduğunu söyleyen Erçal, bunun için başlattıkları “Kaptan Değerlidir” projesini tanıttı. Proje kapsamında, “Şoför maliyetlerini düşürecek yeni hizmet devreye alıncak, Dijital  Cüzdan uygulaması ile sürücüler uygun maliyetli alış verişlerini yapabilecekler.”

Rakamlarla Borusan Lojistik

Borusan Lojistik’in kısmi dağıtım ağı, 28 aktarma merkezi ile 17 ilde 44 Kara Nakliye Ofisinin yanında Türkiye çapında 81 ilin herhangi birinden diğerine taşımacılığa da olanak sağlıyor.

Borusan Lojistik tarafından 2022 yılında Yurt İçi Parsiyel Taşımacılığında 600 milyon desi yük taşırken günde ortalama 1600 ev teslimatı gerçekleştirildi.

Mükemmel müşteri deneyimini hedefleyen “e-ticaret platformlarıyla entegre planlanmış” teslimatlar aynı zamanda “takip edilebilirlik” gibi dijital çözümlerle de destekleniyor. 1.500 m2 açık ve 93 bin m2 kapalı depolama alanına sahip, 2019 yılında açılan Tepeören Operasyon Merkezi, Borusan Lojistik’in ana deposu olarak faaliyet gösteriyor.

2022 yıl sonu itibarıyla Türkiye genelinde 28 depoda toplam 450 bin m2 açık ve kapalı depolama alanı ve 15 bin m2 antrepo alanına sahip olan Borusan Lojistik, kendi depolarının yanı sıra müşteri tesislerinde de depolama hizmeti sunuyor.  

Editör: Mutlu Doğan