Beykoz Kundura Fabrikası’nda gerçekleştirilen teslimat töreninde İntegral Lojistik, Sultantur Uluslararası Nakliye, Sinan Aydın Kardeşler Tarım Ürünleri, Transtur Uluslararası Nakliyat, Öz Mumcu Gıda, Ftm Lojistik, Ug Demir Çelik, İmamoğulları Lojistik, Öztorunlar Uluslararası Taşıma, İbrahim Şeflek Nakliye, Aktur Taşımacılık, Alper Frigo Lojistik, Aslan Uluman, Karaerler Nakliye, Ereli Grup Lojistik, Erçal Fındık, Nev Anka Nakliye, Zelal Uluslararası Nakliyat ve Ayyıldız Hazır Beton yeni araçlarını Scania Türkiye Ülke Müdürü Per Stümer ve Doğuş Otomotiv Scania Satış Müdürü Bayazıt Canbulat’tan teslim aldılar.

Yüzde 8 yakıt tasarrufu

Scania Satış Müdürü Bayazıt Canbulat, “Geçen yıl Avrupa’da yapılana yapılan yakıt yarışmasınıda birinci oldu ve en yakın rakibine fark attı. Net ispatlanmış yüzde 8 yakıt tasarrufumuz var. Senede 100 bin kilometre yapan bir araçta 3 bin litre yapar. Bu tasarrufu sadece motor ile yapmıyor, diferansiyelimiz değişti, şasimiz değişti. ” diyerek aracın sunduğu verimliliğe dikkat çekti. 

“İthal Pazar lideriyiz”

Scania Satış Müdürü Bayazıt Canbulat “İlki 1951 yılında üretilen ve şu anda markanın bugüne kadar üretilmiş en iyi Scania modeli olarak tanımlanan Super modelimizin ilk teslimatlarına başladık. Düşük yakıt tüketimi ile pazarda merakla beklenen ve bugüne kadar aldığı, “En Tasarruflu Kamyon”, “Yeşil Kamyon” gibi ödüllerle ünvanını tescil ettiren Super modelimiz, uluslararası ve yurtiçi taşımacılık gerçekleştiren filoların ve bireysel taşımacılık yapan kullanıcıların tercih nedeni oluyor. Bugün teslim ettiğimiz araçların hepsi 5 bakım anlaşmalı 4 yıllık servis kontratına sahip” şeklinde konuştu.2023 yılını da değerlendiren Canbulat “2023 yılı ağır ticari araç pazarı 37 bin adedin üzerinde kapanacak. Scania olarak 2.700 adetlik satışla başarılı bir yılı geride bırakıyoruz. Kasım sonu TAID rakamlarına baktığımızda Scania, ithal markalar arasında yine en çok tercih edilen marka oldu. Aynı şekilde toplam pazarda da 3. sırada yer alıyoruz. 2024 yılında ise pazarın bir miktar daralmasını öngörüyoruz. Ancak Scania olarak biz satış adedi ve pazar payı olarak konumumuzu korumak istiyoruz” dedi.

Satış sonrası hizmetleri ile müşterilerinin 24 saat yanında olduklarını kaydeden Canbulat, Türkiye’de satılan bütün Scania’lar bakım anlaşmalı olduğunu söyledi.

Paket satış yapılacak

Canbulat, Scania için özel paket hazırlayacaklarını bu paketin içinde Meiller, Wielton araçlarla birlikte  kredinin olacağını söyledi.

Yüksek torku ile iddalı

Araçta beygir gücünden daha çok torkun önemli olduğunu aktaran Canbulat, “ İstediğiniz kadar aracın önüne beygir yazın, önemli olan torktur. 500 beygir gücündeki aracımız en yüksek torku 900-1320 devir arasında veriyoruz. Yükü taşıyan torktur. Bu araçları kullandığınız zaman göreceksiniz 540 beygir gücündeki aracımız 600 beygir gücünde olacak” dedi.

“Bugüne kadar ürettiğimiz en iyi araç”

Araç teslim ve plaket töreninin ardından bir konuşma yapan Scania Türkiye Ülke Müdürü Per Stümer ise “Türkiye, Scania için önem verilen bir Pazar. Çünkü Türkiye, stratejik bir lokasyonda yer almaktadır. Burada Türkiye’nin en büyük otomotiv gruplarından birisi olan Doğuş Otomotiv ile başarılı bir iş birliğimiz bulunuyor. Doğuş Otomotiv ve Yetkili Satıcı ve Servislerimiz ile iş birliğimiz bizim için çok önemli. 2023 yılı Scania için iyi bir yıldı. 2024 yılını zorlukların olabileceği bir yıl olarak düşünüyoruz. Özellikle Super modelimizin pazarda çok beğenileceğini düşünüyoruz. Lojistik eko sisteminde sürdürülebilirliğin de sözünü veriyoruz. Yeni ürünümüzle zorlu yılı atlatacağımızı düşünüyoruz “dedi.

DW6 Motor ailesi

- Sadece motordan %5.2 Yakıt tasarrufu (mevcut motora göre).

- Daha uzun servis aralıkları.

- Tek parça silindir kapağı.

- 420bg - 2300Nm (900-1280 dev/dk)

- 460bg - 2500Nm (900-1290 dev/dk)

- 500bg - 2650Nm (900-1320 dev/dk)

- 560bg - 2800Nm (900-1400 dev/dk)

Pazarı 2 bin 600 adetle kapatacağız

Pazar hakkında da bilgiler veren Canbulat, “Pazar 37 bin adetlerde kapanacak. Scania olarak yılı 2 bin 600 civarında kapatacağız. İthalde birinciyiz tüm markalar arasında üçüncüyüz. Gelecek yıl pazar biraz daralacak. Gelecek yılın ilk çeyreğinde pazar iyi olacak, biraz düşüşten sonra ikinci altı aydan sonra tekrar yükselmeye başlayacak” değerlendirmesinde bulundu. 

Allison Transmission 2 yeni ürününü tanıttı Allison Transmission 2 yeni ürününü tanıttı

Stümer: Üretilmiş en iyi aracımız

Scania Ülke Müdürü Per Stümer de yaptığı konuşmada, “Aracımızı pazara sunduğumuz için mutluyuz. Şu ana kadar üretilmiş en iyi aracımız. Türkiye pazarı bizim için çok önemli, bu nedenle sizler de müşterilerimiz olarak bizim için çok önemlisiniz. Servislerimiz,  bayilerimiz, Doğuş Otomotiv ile olan iş birliğimiz çok önemli. 2023 yılı Scania için iyi bir yıldı. 2024’ü zorlukların olacağı bir yıl olarak öngörüyoruz. Lojistik eko sisteminde sürdürülebilirliğin de sözlerini veriyoruz. Siz iş ortaklarımızla beraber zorlu yılı atlatacağımızı düşünüyorum” ifadesini kullandı.  

Editör: Mutlu Doğan