Batı sınır kapılarında yaşanan yoğunluk nedeniyle Tır’ların kapılardan çıkış süresi 6-7 günü buluyor. Bu durum taşımacılık sektörü kadar ülke ticaretini de olumsuz etkiliyor. Ticaret Bakanlığı  ‘Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının Desteklenmesi Hakkında Karar’ (YLDA) ile yeni hublar oluşturarak bu yoğunluğun azaltılmasını hedefliyor. 

Hizmet İhracatçıları Birliği’nde (HİB) yapılan yeni desteklerin detaylarının paylaşıldığı toplantıda konuşan Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yusuf Karakaş, Ro-Ro taşımalarının ihracatta önemli bir paya sahip olduğunu, bunu artırarak sınır kapılarında yaşanan yoğunluğu azaltacaklarını söyledi. 

“Ro-Ro ile ihracatımızın yüzde 4.8’i taşınıyor. Miktar olarak taşımalarımızın yüzde 68’i Avrupa’ya taşınıyor” diyen Karakaş, Karadeniz’de Köstence’de ve Triestede YLDA kuracaklarını söyledi. Karakaş, “Trieste’yi seçtik çünkü ihracat taşımalarımızda önemli bir nokta. Buraya kuracağımız YLDA ile 135 bin adet olan Ro-Ro taşımalarını yüzde 70 artırabileceğimizi hesaplıyoruz. Bu da 210 bin Tır demek. Kapıkule’den geçen yıllık Tır sayısı 409 bin. Kapıkule’yi rahatlatacak ve önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte kapı sorunu kalmayacak” dedi.