8.Ekonomi ve Lojistik Zirvesi kapsamında yapılan Türkiye’de Lojistik Sektörünün Mevcut Durumu ve Geleceğin Lojistik Tasarımları başlıklı panelde konuşan Sarp Intermodal CEO’su Onur Talay, sürdürülebilir bir yapı kurulmadan sektörde global bir marka olmanın kolay olmayacağını söyledi.

Kredilerdeki zorluklar ve yaşanan problemler nedeniyle yatırımların yurtdışına kaydığını söyleyen Talay, sürdürülebilir bir yapı içerisinde güzel bir teşvikle Türkiye’nin global oyuncular çıkarabileceğini aksi durumda bunun olamayacağı kaydetti. 

“Şu anda Türkiye’de yüzde 9 dövizle borçlanıyorsunuz bu Avrupa’da yüzde 1-1,5’larda” diyen Talay, konteyner taşıması yapan bir firma olduklarını, işleri gereği yatırım yapmaları gerektiğini bu şartlarda bunun çok zor olduğunun altını çizdi. 

Talay, “Bunu destekleyecek altlapı olmadığı sürece, yatırımın önünü açacak bürokratik engelleri aşamadığımız sürece global marka olmak kolay değil” dedi.

Sektörde yaşanan navlun fiyatları üzerinden yapılan rekabete dikkat çeken Talay,  “Pandemi ve Rusya-Ukrayna krizi rüzgarı arkamıza aldığımız bir dönem oldu. Ancak şimdi rüzgar kesildi. Bu dönemde ayakta kalmaya çalışacağız. Bel altı vurulmaması gerekiyor. Navlunlar inanılmaz seviyelerde  aşağı çekilmiş durumda. Ayakta kalabilmek adına navlun fiyatları ile rekabet etmek bana doğru gelmiyor. Navlundaki stabilizasyonu sağlamakta fayda var” diye konuştu.