Parsiyel taşımacılıkta uzmanlaşan Norther Global Logistics (NGL), 6 ay önce açtığı Polonya ofisi ile hizmet gücünü artırdı. Polonya’daki deposunda parsiyel yükleri toplayıp Avrupa içi dağıtım yapan firma, Türkiye yönlü ürünler için de aynı metodu izliyor. Böylece maliyetler önemli ölçüde düşerken haftanın her günü yapılan parsiyel taşımalar sayesinde yükler hiç beklemeden direkt olarak taşınıyor. Şirketin Kurucu Ortağı Ferhat Emanetoğlu, bu hizmetle sektörde fark yarattıklarını, toplam cirolarının yüzde 80’inin parsiyel taşımalardan oluştuğunu söylüyor.    

Henüz 9 yıllık bir şirket olmasına rağmen gösterdiği performansla adını duyurmayı başaran NGL, yaptığı yatırımlar ve devreye aldığı yeni hizmetlerle yoluna her yıl büyüyerek devam ediyor. 

Norther Global Logistics Kurucu Ortağı Ferhat Emanetoğlu, 2013 yılında kurulduklarını ve bu süre içerisinde öz mal araç yatırımı yaptıklarını, personel sayısını artırdıklarını ve yeni hizmetleri devreye alarak sistematik bir büyüme sağladıklarını söylüyor. 

ODAĞINDA PARSİYEL TAŞIMALAR VAR

Firma parsiyel taşımalara odaklanıyor ve sunduğu farklı hizmet ile sektörde dikkatleri çekiyor. Emanetoğlu, bir plan dahilinde ilerlediklerini ve hedefler koyarak bunları gerçekleştirdiklerini söylüyor. Bu hedeflerden; 40 adetlik çekici yatarımı, 20 adetlik minivan yatırımı, Polonya ofisinin devreye alınması ve Türkiye içinde iç dağıtımın 24 saat içerisinde yapılması hedefini gerçekleştirdiklerini söylüyor. Yeni hedefler için çalışmaların başladığını, yurtdışı ağlarını genişletmek istediklerini, özellikle Orta Avrupa ve İskandinavya’da yatırım yapmayı istediklerini aktarıyor. Emanetoğlu, Polonya plakalı araç yatırımını da 2023 yılı içerisinde gerçekleştireceklerinin bilgisini veriyor. 

POLONYA MERKEZLİ TAŞIMALAR İLE HIZ VE MALİYET AVANTAJANI MÜŞTERİLERİNE SUNUYOR

Ferhat Emanetoğlu, kendi hatlarımız diye belirtiği Orta Avrupa’da; Slovakya, Çekya, Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, Finlandiya, İsveç, Danimarka’da parsiyel taşımalarında sektörde güzel bir konuma geldiklerini söylüyor. Ancak bu hatlar dışında tüm Avrupa içinde hizmet verecek bir yapı için de firma Polonya ofisini ve buradaki deposunu devreye alıyor. Bu depo sayesinde firma ana hatları dışındaki; Belçika, Hollanda, İspanya, İngiltere gibi ülkelerden topladığı parsiyel yükleri Polonya deposunda toplayıp Türkiye’ye getiriyor. Türkiye’den bu ülkelere gidecek persiyel yükler için de aynı süreç izleniyor. Emanetoğlu, “Bu sayede müşterilerimize en hızlı hizmeti en uygun maliyetle sunma fırsatı buluyoruz” diyor.

CİROSUNUN YÜZDE 80’İ PARSİYEL TAŞIMALARDAN GELİYOR

Hızlı hizmet verebilmek için de sektörde fark yaratan bir uygulamayı devreye alan firma Polonya deposuna haftanın her günü parsiyel taşımalar yapıyor. Ferhat Emanetoğlu, “Bu sektördeki parsiyel açığını görerek firmanın kuruluş felsefesini belirledik. Ciromuzun da karayolunda yüzde 80’lik bölümü parsiyel yüklerden oluşuyor. Türkiye’de belirli hatlara çalışan firmaların çıkış günleri Cuma, Cumartesi oluyor. Bu ezelden beri böyle. Biz bu çıkış sayısını haftalık günlere böldük. Pazartesi de, Çarşamba da, Perşembe de çıkan parsiyel araçlarımız var. Cuma, Cumartesi’yi beklemek istemeyen müşterilerime hızımızla farklılık yaratıyoruz” diyor.  

POLONYA’NIN STRATEJİK KONUMUNU KULLANIYOR

Polonya’nın Avrupa’nın ortasında yer alması bu ülkeye büyük bir lojistik avantaj sağlıyor. Avrupa’nın lojistik ülkesi olarak öne çıkan Polonya’yı bu nedenle seçtiklerini söyleyen Emanetoğlu, “Aynı zamanda Polonya maliyetleri ucuz olan bir ülke. İş gücü maliyetleri, yatırım maliyetleri, kiralama maliyetleri diğer ülkelere göre daha uygun. Geniş bir alana sahip olması nedeniyle genişlemeye ve yatarım yapmaya müsait. Bu nedenlerle burayı bir toplama merkezi haline getirdik. Müşterilerimizin Belçika’dan, Hollanda’dan, İngiltere’den bir palet iki palet yüklerini Avrupa içerisinde iç taşımasını yaparak Polonya depomuzu getiriyoruz, orada toplayıp kendi parsiyel aracımızla Türkiye’ye getiriyoruz. Müşterinin bir iki paletlik yükü için yeni hat açmaya gerek yok. Böylece maliyetleri de azaltmış oluyoruz. Her gün Polonya’ya aracımız çıktığı için yük hiç beklemeden gidebiliyor” ifadelerini kullanıyor. 

HİZMET İHRACATINDA 17. SIRADA 

Ferhat Emanetoğlu, 2020 yılı verilerine göre HİB’de (Hizmet İhracatçıları Birliği) karayolu servis sağlayıcıları arısında 17. sırada yer aldıklarını belirterek “2021 yılı verileri nisan ayında açıklanacak. İlk 15’e gireceğimizi düşünüyoruz. 9 yaşında olan bir firma için güzel bir sıralama” diyor. 

YURTİÇİ DAĞITIMDA İDDİALI

Firmanın merkezi İstanbul Anadolu yakasında. Ferhatpaşa’da deposu olan firmanın İzmir ve Bursa’da tali depoları da bulunuyor. Emanetoğlu, iç dağıtımı 24 saat içerisinde yapabilecek bir sistem oluşturduklarını ve burada güçlerini artırmak istediklerini belirtiyor. 6 kişilik ekiplerinin bu iş için çalıştığını ve oldukça başarılı bir performans ortaya koyduklarını belirtiyor.  

YURTDIŞINDA YAPACAĞI YATIRIMLARLA BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRECEK

Ferhat Emanetoğlu, “Yeni hedefimiz yurtdışı” diyerek, Avrupa’da varolan boşluğu doldurmak istediklerini anlatıyor:  “Yurtdışında yatırım yapmak, orada büyümek istiyoruz. Avrupa’da bir boşluk var. Türkiye’deki gibi bir çalışma prensibi yok. Bizim kadar çalışkan değiller. Polonya ofisi bizim için milattı. Yeni yatırım alanımız ağırlıklı Orta Avrupa ve İskandinavya’da olacak. NGL’nin kuruluş hatları bunlar ve buralarda çok güçlüyüz. Yanına eklemeler mutlaka olacaktır.”

NGL, YENİ NESİL LOJİSTİK FİRMASI OLARAK ÇALIŞAN MUTLULUĞUNU EN ÜSTTE TUTUYOR

Kendisinin Balnak kökenli olduğunu, Kosta Sandalcı, Lütfi Aygüler’den çok şeyler öğrendiğini, daha sonra Borusan Lojistik ve Mars Logistics’te çalıştığını ve bölüm müdürlükleri yaptığını söyleyen Ferhat Emanetoğlu, artık iş modellerinin değiştiğini ve NGL’nin de kendisini yeni nesil lojistik firması olarak lanse ettiğini söylüyor. Çalışanlarına esnek çalışma modelini sunduklarını, ofise gelmeden de istedikleri yerden çalışabileceklerini belirten Emanetoğlu, “Zaten NGL’nin açılımlarından biri de New Generation of Logistics (Yeni Nesil Lojistik Çözümler). Çalışanlarınıza değer vermek ve onları mutlu etmek zorundasınız. Çalışanlarımızın tüm sosyal hakları vardır. Spora gittiklerinde aylık 400 liraya kadar olan kısmını şirket olarak biz ödüyoruz. Çalışanlarımız sosyalleşsin hayatın içinde olsun istiyoruz” diye konuşuyor.